Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gratulacje dla mistrzyni Polski młodziczek w dżudo. Spotkanie w Oratorium w Pogrzebieniu. Poznajcie Jagodę Ciupek ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
To ogromny sukces zawodniczki nowo utworzonego Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo Gminy Kornowac. Trenująca w salce Oratorium salezjańskiego w Pogrzebieniu Jagoda Ciupek zdobyła mistrzostwo Polski młodziczek. 24 października w miejscu tym, 13-letnia dżudoczka wraz z trenerem Janem Mańką otrzymała wiele gratulacji oraz drobne upominki. Co mówią o świeżo upieczonej mistrzyni trener, prezeska klubu oraz rodzice?

Utalentowana Jagoda ze złotym medalem MP w dżudo młodziczek

Jagoda Ciupek, zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo Gminy Kornowac, została złotą medalistką Mistrzostw Polski Młodziczek i Młodzików 2023. Podopieczna trenera Jana Mańki, startująca w kategorii wagowej do 52 kilogramów, nie miała sobie równych. 13-latka z Rybnika-Niedobczyc wygrała wszystkie swoje walki i stanęła na najwyższym stopniu podium. Czempionat rozegrano w weekend (21 i 22 października) w Rybniku.

Jagoda należy do najbardziej utalentowanych zawodniczek młodego pokolenia. Walczy niezwykle widowiskowo, a przede wszystkim skutecznie. We wtorek 24 października, odebrała mnóstwo gratulacji oraz upominki na spotkaniu w Oratorium salezjańskim w Pogrzebieniu. To tam na parterze mieści się salka, w której pod okiem Jana Mańki trenuje około 60 młodych dżudoczek i dżudoków. Przed uroczystością miały tu miejsce zajęcia dla sportowego narybku. Z pewnością dla niektórych z tych dzieciaków nie będzie to tylko fajna przygoda, ale sportowe wyzwanie. I być może medale na prestiżowych imprezach. Ich starsze koleżanki i koledzy już odnoszą sukcesy na matach, czego przykładem jest złoty medal Jagody Ciupek.

- Szanowny panie trenerze, no i ty mistrzyni Polski, chciałam wam bardzo gorąco pogratulować, ale i podziękować. Za to, że nasz Śląsk reprezentujecie i rozsławiacie na arenie ogólnopolskiej – powiedziała obecna na spotkaniu senator Ewa Gawęda, która wręczyła Jagodzie torebkę z upominkami.

Zawodniczce gratulował również wójt gminy Kornowac, Grzegorz Niestrój. Jagoda zaprezentowała dyplom oraz medal zdobyty w Rybniku. To bardzo skromna dżudoczka, co dobrze rokuje na przyszłość. W sporcie poza talentem i pracowitością do sukcesu prowadzi także pokora.

Gratulacje od pani senator i wójta gminy Kornowac

- Na mistrzostwach Polski stoczyłam cztery walki. W pierwszej pokonałam Lenę Paszek z Bielska-Białej, w drugiej Julię Siemko z Warszawy, a następnie zwyciężyłam z krakowianką Gabrielą Śladowską. W finale spotkałam się z Blanką Borcz i też wygrałam – mówi świeżo upieczona mistrzyni.

Jak zaznacza, czempionat był ciężki. Była lekko zestresowana, ale dała radę.

- Musiałam pokazać na co mnie stać, by wygrać zloty medal. Chciałam bardzo podziękować panu trenerowi, że doprowadził mnie do tak wysokiej formy oraz za wsparcie udzielone mi przez panią prezes. Dziękuję rodzicom za to, że wspierają mnie w trenowaniu dżudo. Dziękuję kolegom, że mnie wspierali w dążeniu do celu, a zwłaszcza Łukaszowi, że wytrzymał ze mną podczas tych wszystkich treningów – wylicza Jagoda Ciupek.

Sumienna, pracowita, a przede wszystkim skromna

Zawodniczkę komplementuje trener Jan Mańka.

- Prowadzę Jagodę od pięciu lat. Jest to dziewczyna sumienna, pracowita, a przede wszystkim skromna. Te cechy predysponują do bardzo dobrych wyników w przyszłości. Myślę, że złoty medal młodziczek jest wstępem do jeszcze lepszych rezultatów w następnych latach – uważa trener 13-latki.

Walory Jagody potwierdzają rodzice – Krystyna i Wojciech Ciupkowie. Mówią, że zawsze dąży do celu, to co sobie zaplanuje realizuje. Jest sumienna i dokładna. Tato mówi, że córka chce wystartować na igrzyskach olimpijskich. Znając determinację i upór Jagody można założyć, że tak się stanie. Czy będzie medal? Czas pokaże. Mama przyznaje, że trochę boi się o córkę. Dżudo jest przecież sportem walki, gdzie łatwo o kontuzję.

- Z drugiej jednak strony przecież nie trzeba być sportowcem, by doznać obrażeń. Takie jest życie – mówi pani Krystyna.

Rodzina mieszka w Rybniku-Niedobczycach. Jagoda chodzi do tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego. Tam właśnie zaczynała swoją przygodę z dżudo, jako zawodniczka rybnickiej Polonii. Następnie przeszła do Dwójki Rydułtowy, gdzie spotkała trenera Jana Mańkę, a potem oboje trafili do UKS Judo Gminy Kornowac. Czy Jagoda odziedziczyła sportową pasję po rodzicach? Tato dżudoczki grał w piłkę nożną w Pierwszym Chwałowice.

Zawodniczki i zawodnicy trenują w pięciu grupach wiekowych

Małgorzata Neuman, prezes założonego raptem we wrześniu tego roku UKS Judo Gminy Kornowac, przekazuje, że aktualnie w klubie trenuje 62 dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

- Są w pięciu grupach wiekowych: od piątego do 11 roku życia, młodziczkę Jagodę Ciupek, juniora młodszego, seniora i dwóch Mastersów – wymienia prezeska.

Mówi, że Jagoda jest niezwykle utalentowaną, zdyscyplinowaną i pracowitą zawodniczką. Uważnie słucha uwag trenera i to już jest co najmniej połowa sukcesu. 26 listopada dzieci trenujące w klubie od września wystartują w turnieju dżudo w Mysłowicach, a 3 grudnia w turnieju mikołajkowym w Strumieniu.

Jak senator Ewa Gawęda motywuje młodych zdolnych

Warto tu również zwrócić uwagę na działania senator Ewy Gawędy. Parlamentarzystka wspiera wielu młodych sportowców. Uważa, że pełniąc publiczną funkcję jest do tego poniekąd zobowiązana. Trzeba też wiedzieć, że jest Honorowym Obywatelem Gminy Kornowac.

- Dlatego wszystkie rodzące się tutaj inicjatywy są bliskie mojemu sercu. Interesuję się młodymi ludźmi, którzy mają jakieś sukcesy. Staram się zawsze jakoś ich uhonorować, choćby tak jak dzisiaj drobnym upominkami senackimi czy listem gratulacyjnym. Bo to niesamowicie motywuje tę młodzież – wyjaśnia pani senator.

Jak dodaje, to z kolei motywuje również młodzież, która chce dorównać tym najlepszym. Nie dotyczy to naturalnie tylko dżudo, ale wszelkich dziedzin ludzkiej aktywności.

- Zachęcam do tego nie tylko młodzież, ale i rodziców, by odciągali dzieci od komputerów i telefonów. Chodzi o to, żeby one angażowały się w różne dyscypliny sportowe. Nie każdemu organizm pozwala na trenowanie np. dżudo. Mamy szachy, mocno promowałam też strzelectwo. Niektóre szkoły mają już wirtualne strzelnice. To wszystko niesamowicie rozwija tych młodych ludzi - podsumowuje Ewa Gawęda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto