Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica Zdrój. W Pijalni Głównej wylądowały dwa zabytkowe samoloty. To nowa atrakcja uzdrowiska [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju została otwarta wystawa, na której prezentowane są dwa samoloty ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego
W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju została otwarta wystawa, na której prezentowane są dwa samoloty ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego
Czy eksponaty muzealne można oglądać tylko w muzeum? Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie udowadnia, że nie. Dwa zabytkowe samoloty - z 1909 i 1976 roku zawisły tuż pod sufitem w najczęściej odwiedzanym miejscu w Krynicy - Zdroju. Wchodząc do tamtejszej Pijalni Głównej wystarczy tylko unieść głowę, aby przeżyć prawdziwą podróż w czasie.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Nietypowy pomysł zrealizowany został dzięki współpracy dyrektora muzeum Tomasza Koseckiego oraz prezesa firmy Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. Wiesława Pióro, którzy podpisali porozumienie.

Na jego mocy od 8 lutego w pijalni otwarta została nietuzinkowa wystawa, na której prezentowane są dwa samoloty ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego – replika Blériota XI i samolot amatorski J-3 Orzeł/Eagle. Informacje o tych obiektach zostały umieszczone na specjalnych tablicach informacyjnych, aby zwiedzający mogli zapoznać się z ich historią.

- Blériot XI to jeden z najważniejszych samolotów pionierskiego okresu lotnictwa. 25 lipca 1909 r. jego konstruktor Louis Blériot wykonał tym samolotem pierwszy udany przelot nad kanałem La Manche z Les Barraques we Francji do Dover w Anglii w ciągu 37 minut, co było wówczas największym wyczynem lotniczym - informuje Muzeum Lotnictwa.

Otrzymał za to nagrodę w wysokości 1000 funtów szterlingów, ufundowaną przez wydawcę gazety „Daily Mail”. W maju 1910 r. niemiecki inżynier Otto Hieronymus wykonał takim samym samolotem pierwszy lot nad Krakowem.

Drugi samolot, który można podziwiać w Krynicy, to J-3 Orzeł - samolot amatorski, skonstruowany przez Jarosława Janowskiego i zbudowany w jednym egzemplarzu przez Jarosława Janowskiego, Mariana Nowaka i Witolda Kalitę.w 1976 r.

- Jest on rozwinięciem wcześniejszych konstrukcji Janowskiego – J-1 Prząśniczka i J-2 Polonez. Został s wywieziony przez Mariana Nowaka do Kanady, gdzie przemianowano go na Eagle - czytamy w materiałach informacyjnych muzeum.

W 1980 r. J-3 wziął udział w zlocie samolotów amatorskich w Oshkosh jako pierwsza konstrukcja z bloku komunistycznego. W 2003 roku został przekazany do Muzeum przez ostatniego właściciela, Wiesława Pawełkiewicza z Kanady.

Samoloty zostaną w Krynicy - Zdroju na dłużej. Prawdopodobnie przez rok - do lutego 2023 będzie można podziwiać nie tylko te obiekty muzealne, ale wiele innych eksponatów związanych z lotnictwem, które pojawiły się w pijalni.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest bowiem jednym z największych europejskich muzeów tego typu, a jego zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

Stacjonarnie czynne są stałe wystawy w hangarach, obejmujące samoloty z okresu pionierskiego i pierwszej wojny światowej oraz od lat międzywojennych do końca dwudziestego wieku, ale muzeum stara się też wychodzić do ludzi.

Misją Muzeum jest bowiem zachowanie dla potomności dziedzictwa polskiego i światowego lotnictwa, opowiadanie o jego fenomenie, kreowanie zainteresowania nauką i techniką oraz wskazywanie pozytywnych wzorców patriotycznych i wychowawczych poprzez upamiętnianie losów i postaw lotników polskich walczących o niepodległość Rzeczpospolitej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krynica Zdrój. W Pijalni Głównej wylądowały dwa zabytkowe samoloty. To nowa atrakcja uzdrowiska [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto