Dodaj zdjęcie profilowe

avatarbbeatak

Nowy Sącz

IV Rajd pieszy im. gen. Franciszka Gągora - Święto Szkoły w Koniuszowej

2015-09-14 14:58:38

Święto Szkoły związane z urodzinami patrona Generała Franciszka Gągora i rocznicą nadania imienia Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Koniuszowej po raz IV było okazją do oddania hołdu wielkiemu patronowi i dowodem pamięci o zasługach generała dla ojczyzny i regionu.
Uroczystość rozpoczęła się akademią w szkole pod tablicą pamiątkową poświęconą generałowi Franciszkowi Gągorowi. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie szkoły przedstawili biografię generała i zadeklarowali swój patriotyzm słowami piosenki „Niepodległa”. Postawę obywatelskiego zaangażowania i kultywowania tradycji patriotycznych docenił obecny wśród gości gen. Krzysztof Mitręga – Szef Zarządu Analiza Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, który na ręce dyrektora szkoły, Jarosława Glińskiego, złożył podziękowanie za przejawy patriotyzmu i pamięci o gen. Franciszku Gągorze. Natomiast Wójt Gminy Korzenna, Leszek Skowron, odnosząc się do zasług patrona życzył uczniom szkoły sukcesów i osiągnięć na miarę generała.
Uczniowie szkoły i zaproszeni goście zademonstrowali chęć podążania śladami patrona uczestnicząc w pieszym rajdzie szlakiem im. gen. Franciszka Gągora prowadzonym przez przewodników PTTK w Nowy Sączu, pana Stanisława Nieć i panią Małgorzatę Borsukowaską - Stefaniczek. Po pokonaniu trasy Koniuszowa – Jodłowa Góra – Cisy w Mogilnie, uczestnicy Święta Szkoły spotkali się w rezerwacie przyrody, by wspólnie uczcić pamięć patrona. Wśród licznie zgromadzonych uczniów szkoły i mieszkańców miejscowości znaleźli się zaproszeni goście, m. in.: Wójt Gminy Korzenna –Leszek Skowron, Krzysztof Mitręga – Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Sącz – Paweł Szczygieł, ppłk Stanisław Kapliński – zastępca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, ppłk Andrzej Szymański – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu, komendant Komisariatu Policji w Grybowie – Dariusz Kotala, Prezes Koła LOK Snajper –Józef Fiut, Przewodniczący Rady Gminy Korzenna – Wiesław Kracoń, Radni Gminy Korzenna – Jacek Fornagiel i Wiesław Mróz, sołtys Koniuszowej Zbigniew Sobczyk oraz Przewodniczący Rady Rodziców – Paweł Gargula. Udział w rajdzie także wzięli uczniowie z sąsiednich szkół: Posadowej Mogilskiej, Mogilna, Trzycierza, Piątkowej i Mystkowa. Dla zgromadzonych uczestników uroczystości przygotowane były liczne atrakcje m.in. trampolina, dmuchaniec, pokaz sprzętu wojskowego, strzelnica pneumatyczna i gorący posiłek. Wszyscy chętni mogli ponadto obejrzeć prezentację filmową przygotowaną przez Nadleśnictwo Stary Sącz dotyczącą ochrony i restytucji cisa pospolitego.
Spotkanie było też okazją do propagowania założeń programów „Europejski Kodeks Walki z Rakiem” i „Trzymaj Formę”, które w szkole w Koniuszowej realizowane są już od wielu lat. Mając na uwadze przykład patrona - generała Franciszka Gągora, który zawsze uważał, że człowiek powinien żyć aktywnie i być wolnym od nałogów, uczniowie koniuszowskiego gimnazjum pod opieką pedagoga szkolnego Beaty Kawik tym razem zaprezentowali scenkę dotyczącą uzależnień, przestrzegając przed zgubnymi skutkami nałogów.
Święto Szkoły, które w opinii gen. Krzysztofa Mitręgi było też świętem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w kalendarzu uroczystości szkolnych zapisze się jako wyjątkowy dzień.
W dniu Święta Szkoły spotykaliśmy się z naszymi przyjaciółmi i znajomymi na czwartym już rajdzie poświęconym pamięci gen. Franciszka Gągora - patrona naszej szkoły i honorowego obywatela Gminy Korzenna – mówi dyrektor Zespołu Szkół w Koniuszowej Jarosław Gliński. - Jest mi niezmiernie miło, że tak wielu gości zaszczyciło nas swoją obecnością. Trasa rajdu nie była w tym roku zbyt długa, ale była wymagająca - dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy wzięli w nim udział. Dziękuję także tym, którzy włączyli się w przygotowanie tego przedsięwzięcia - Wójtowi Gminy Korzenna - Panu Leszkowi Skowronowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Stary Sącz - Panu Pawłowi Szczygłowi, dyrektorowi CK w Korzennej- Panu Krzysztofowi Ogorzałkowi, Sołtysowi Koniuszowej - Panu Zbigniewowi Sobczykowi oraz Radzie Rodziców i pracownikom Zespołu Szkół w Koniuszowej.

autor: Aneta Porębska, uczennica Gimnazjum im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej, współredaktorka szkolnej gazetki „Echo Szkoły” wydawanej pod opieką polonistki Beaty Kawik

Jesteś na profilu bbeatak - stronie mieszkańca miasta Nowy Sącz. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj