Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowosądecki dworzec PKP to prawdziwa perełka architektoniczna. Wyjątkowość tego miejsca dostrzegło już wielu

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Sądecki dworzec to architektoniczna perełka
Sądecki dworzec to architektoniczna perełka Klaudia Kulak
Nowy Sącz może pochwalić się wieloma ciekawymi budynkami. Jednym z nich jest budynek dworca PKP w Nowym Sączu. Wybudowany został w latach 1908 - 1909 i zastąpił mniejszy jednopiętrowy, który w tym miejscu znajdował się wcześniej. Jego wyjątkowość dostrzegło wiele osób. Zobaczcie sami!

Obecny budynek dworca w Nowym Sączu wybudowany został w latach 1908 - 1909 i zastąpił mniejszy jednopiętrowy, który w tym miejscu znajdował się wcześniej.

Dworzec w stylu secesyjnym podzielony jest trzema piętrowymi pawilonami- w środkowym znajduje się główne wejście do budynku.

Elewacja budynku jest bogato zdobiona, a wnętrze wyróżnia bardzo elegancki i estetyczny wystój między innymi czarno- białe kafelki oraz obrazy Edmunda Ciećkiewicza.

W 2013 roku przeszedł gruntowny remont, który zakończył się w grudniu 2014 roku. Przywrócenie dawnej świetności dworca PKP w Nowym Sączu kosztowało ponad dziewięć milionów złotych. W trakcie remontu odnowiono wnętrze i elewację budynku.

Wymieniono m.in. dach, instalacje, okna, drzwi, położono nowe tynki i posadzkę. Po wyburzeniu antresoli cała poczekalnia jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Na ścianach pojawił się też cztery duże i sześć mniejszych obrazów przedstawiających górskie pejzaże.

Wszystkie przeszły renowację. Namalował je przed laty sądecki artysta i pracownik kolei Edmund Cieczkiewicz, uczeń Jacka Malczewskiego. Jego dzieła dawniej stanowiły największą atrakcję dworca w Nowym Sączu.

To miejsce dostrzegli również reżyserzy filmowi. W ubiegłym roku za ich sprawą zmaniło się on w plan filmowy. Na korytarzach pojawiły się typowe dla dawnych dworców skórzane kanapy, a kilka pomieszczeń dworca zaaranżowano no kawiarenkę i kuchnię.

- Wybraliśmy nowosądecki dworzec, bo jest przepiękny - mówiła "Gazecie Krakowskiej" kierownik produkcji Katarzyna Stegnerska.

Wyjątkowy wygląd tego miejsca w połączeniu ze starymi krzesłami, stołami, piękną zastawą, naczyniami, ale również meblami stworzyły niepowtarzalny klimat.

Pięknym zdjęciom filmowym sprzyja również ciekawy wystrój wnętrza dworca, który wyróżniają eleganckie czarno-białe kafelki. W tym budynku nakręcono film i wkrótce ekranizacja książki Roman Pisarskiego "O psie, który jeździł koleją" wchodzi na wielkie ekrany.

Data premiery uległa zmianie i w kinach będzie można obejrzeć film w ostatni weekend wakacji. Film o przyjaźni dziecka i psa powstawał w sądeckim dworcu PKP ze znanymi aktorami jak Adam Woronowicz czy Mateusz Damięcki. Ta historia zakończy się happy endem.

Zobaczcie nowosądecki dworzec z bliska.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowosądecki dworzec PKP to prawdziwa perełka architektoniczna. Wyjątkowość tego miejsca dostrzegło już wielu - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto