MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. W sądeckiej gadziarni przyszedł na świat gekon. Jego narodziny były zaskakujące [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
W sądeckiej gadziarni przyszedł na świat gekon
W sądeckiej gadziarni przyszedł na świat gekon Gadziarnia Nowy Sącz
Węże, jaszczurki, pająki, ryby, owady i inne gady oraz płazy o absolutnie wspaniałej kolorystyce- w sądeckiej gadziarni mimo pandemii życie toczy się normalnie. Absolutnie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie miasta nie może być odwiedzane przez gości, ale wewnątrz dzieją się niesamowite rzeczy. W ostatnich dniacg przyszedł tam na świat gekon.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Terrarium w Nowym Sączu to unikat

Sądecka gadziarnia istnieje już od ponad roku. Prezentowane w terrarium przy ul. Jagiellońskiej 21 w Nowym Sączu zwierzęta nie występują w Polsce w środowisku naturalnym. Większość z nich to podopieczni właściciela tego wyjątkowego miejsca- pasjonata terrarystyki Dominika Mikołajczyka.

Wiele z podopiecznych dostało w sądeckiej gadziarni drugie życie. Niektóre osobniki przetrzymywane wcześniej w nieodpowiednich warunkach i źle karmione, otarły się o śmierć. Teraz pod opieką specjalistów z ogromnym sercem do gadów mogą wracać do zdrowia.

Gekonów jest najwięcej

W tym momencie w terrarium najwięcej jest gekonów, a kilka dni temu pojawił się nowy osobnik wyczekiwany przez swoich gadzich rodziców.

Jego przyjście na świat miało odbyć się live za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mały sprytny gekon sprawił jednak niespodziankę swoim właścicielom oraz obserwatorom.

-Miał być live z wyklucia ale #gekon okazał się sprytniejszy i postanowił wyjść w ukryciu- napisali na swoim profilu w mediach społecznościowych opiekuni zwierząt w sądeckiej gadziarnii

I choć nie udało się zobaczyć narodzin gekona, to z jego przyjścia na świat cieszyli się nie tylko gadzi rodzice, którzy wyczekiwali swojego potomstwa.

- Samica klei jaja na ścianach lub roślinach w miejscach najbardziej korzystnych do rozwoju potomstwa. Kiedy jajko w jednym miejscu robi się ciemniejsze, to sygnał, że wkrótce na świat przyjdzie noworodek. Trzeba wtedy zabrać je od rodziców, do mniejszego terrarium, aby młode mogły znaleźć w nim jedzenie czyli wylęg świerszcza, muszkami owocówkami lub mączniakiem, którymi ten gatunek się żywi- mówi Dominik Mikołajczyk z sądeckiej gadziarni

Terrarium miejskie ucierpiało z powodu pandemii

Pandemia spowodowała, że terrarium miejskie zostało zamknięte. Jej właściciele musieliśmy zmierzyć się z problemem braku możliwości organizowania prelekcji dla szkół i brakiem jakichkolwiek przychodów.

- Mimo wszystko zwierzakom poświęcam tyle samo uwagi. Pojawiło się wiele nowych okazów. Są to przede wszystkim gekony, ze względu na łatwość utrzymania. Nie potrzebują one dogrzewania pomieszczenia w którym się znajdują, gdyż pochodzą z zimnych stref klimatycznych- mówi Dominik

Wiele z gatunków, które pojawiły się w sądeckim terrarium to unikaty, a ich rozmnażanie to też bardzo trudny proces. W Nowym Sączu jednak mają doskonałe warunki i przede wszystkim dobrą opiekę dlatego wiele z nich albo już się doczekało, albo jeszcze oczekuje na swoje potomstwo.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto