Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 90 lat pieśnią i tańcem rozsławiają Sądecczyznę. Zespół Regionalny "Górale Łąccy" obchodził wyjątkowy jubileusz

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Zespół Regionalny Górale Łąccy to jedna z najstarszych grup regionalnych na Sądecczyźnie. Obchodzili jubileusz 90-lecia pokazując, że pasja do muzycznych tradycji ziemi łąckiej nie wygasa. Nie zabrakło nagród dla najbardziej zasłużonych członków oraz wspaniałych występów i programu artystycznego. Koncert jubileuszowy odbył się w nowym Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku.

Górale Łąccy obchodzili okrągły jubileusz

To była gratka dla pasjonatów folkloru. Na scenie Zespół Regionalny Górale Łąccy zaprezentowali widowisko artystyczne, które przygotowywali specjalnie z okazji wyjątkowego jubileuszu. To już 90 lat odkąd zamiłowanie do muzyki i tańców ludowych regionu sądeckiego przerodziło się w powstanie zespołu regionalnego. Jego założycielką i pierwszym kierownikiem, aż do wybuchu II wojny, była Maria Chwalibóg - miejscowa nauczycielka. W latach 1939-46 zespół zawiesił swoją działalność. Po wojnie został zreorganizowany z inicjatywy byłych członków. Postarano się także o odtworzenie programu artystycznego, zwłaszcza „Łąckiego Wesela”, gdyż wszystkie materiały zaginęły w czasie wojny.

W niedzielny wieczór w Centrum Kultury w Łącku członkowie Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” świętowali. Tak dostojnych urodzin gratulował im m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec.

Starosta wręczył szefowi zespołu Łukaszowi Uklei promesę na 7 000 złotych, a wyróżniających się członków Zespołu uhonorował Złotym Jabłkiem Sądeckim. Otrzymali je: Alina Szczepaniak, Józef Szczepaniak, Barbara Legutko, Grzegorz Legutko, Janina Janiczak, Maria Krzywdzińska, Krzysztof Krzywdziński, Zofia Jurkowska, Maria Kołodziej i Józef Tokarz.

- Dziękuję za kultywowanie i promocję tradycji ludowych oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny. To ważne, aby nasza kultura przetrwała i była obecna w życiu codziennym mieszkańców Sądecczyzny. Jesteśmy bardzo bogatym kulturowo regionem – działa u nas wiele zespołów regionalnych, chórów, stowarzyszeń dbających o tradycje. „Górale Łąccy” należą do tych najdłużej działających. Serdecznie gratuluję jubileuszu i życzę kolejnych lat na scenie - mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Jubilatowi gratulowali także: radni wojewódzcy – Marta Mordarska i Stanisław Pasoń. Wójt gminy Łącko Jan Dziedzina także odznaczał członków zespołu i przyznał im nagrodę w wysokości 9 tys. zł.

Górale Łąccy przez lata swojej działalności na rzecz kultywowania tradycji i kultury regionu otrzymali setki nagród i odznaczeń. Jeszcze we wrześniu zdobyli drugą nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana dla zespołów regionalnych za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot w Małopolsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto