Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podegrodzie. Zabytkowa kaplica św. Anny odkrywa nowe "skarby". Odpadający tynk z sufitu odsłonił barokowe polichromie [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wizerunek Boga Stwórcy odsłonił odpadający tynk z sufitu. Konserwatorzy zabytków będą badać, czy pod tynkiem nie ma więcej barokowych polichromii.
Wizerunek Boga Stwórcy odsłonił odpadający tynk z sufitu. Konserwatorzy zabytków będą badać, czy pod tynkiem nie ma więcej barokowych polichromii. Urząd Gminy Podegrodzie
Cennego odkrycia dokonano w zabytkowej kaplicy św. Anny w Podegrodziu. Przez nieszczelny dach woda deszczowa spowodowała namoknięcie tynku na suficie, co w konsekwencji przyczyniło się do odpadnięcia jednej warstwy. Pod nią ukryta była barokowa polichromia z wizerunkiem Boga Stwórcy. Być może pod pozostałą warstwą tynku znajduje się więcej malowideł. Gmina złożyła wniosek do urzędu marszałkowskiego na dofinansowanie prac konserwatorskich.

Kaplica św. Anny w Podegrodziu została wybudowana 1631 roku. W centralnym punkcie ołtarza znajduje się obraz manierystyczny przedstawiający Świętą Rodzinę u dołu z dedykacją fundatora ks. Sebastiana z Rogów dla kościoła parafialnego. Z obrazem związana jest legenda o cudownym obrazie, jedno z nich mówi, że w to miejsce przyniesiony został przez powódź, dlatego wzniesiono tam kaplicę.

Najstarszy murowany zabytek na terenie wsi jest wpisany do rejestru zabytków i dopomina się gruntownej restauracji pod okiem doświadczonych konserwatorów. Jeszcze w ubiegłym roku nieszczelny dach przyczynił się do odsłonięcia wspaniałego malowidła. Pod tynkiem "ukazał się" wizerunek Boga Stwórcy. Odkrycia dokonał sołtys wsi Podegrodzie Marek Migacz. O tym niecodziennym wydarzeniu poinformowane zostały odpowiednie służby konserwatorskie z Nowego Sącza.

- Przez ten przeciekający dach sufit uległ nawilgoceniu i kawałek tynku odpadł. Tak się pięknie odsłoniło malowidło. Wiedząc, że cała kaplica jest zabytkiem, jak również ten tynk, który się na suficie znajduje nie ruszaliśmy tego, tym muszą zając się specjaliści - mówi w rozmowie z " Gazetą Krakowską" Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie.

Polichromia jest zakonserwowana i zachowana w znakomitym stanie, konserwatorzy po wstępnych oględzinach stwierdzili, że nie jest to jedyny obrazek na suficie, odkrycie może być znacznie cenniejsze.

- Teraz czekamy na te działania. Jeszcze przed tym odkryciem złożyliśmy wniosek o prowadzenie prac konserwatorskich przy murach i dachu, teraz składamy drugi na prace badawcze, żeby ten tynk zdjąć i zobaczyć co tam jest ukryte - tłumaczy Banach.

Wójt uważa, że kaplica kryje jeszcze dużo ciekawych tajemnic. Niestety księgi parafialne, w których mogły zachować się jakieś informacje na temat barokowego zabytku spłonęły wraz z plebanią w XVIII wieku.

- Niestety już dzisiaj tych ksiąg nie odtworzymy, ale liczę, że jeszcze czegoś ciekawego się dowiemy podczas prac - dodaje.

Wstępne oględziny pozwalają przypuszczać, że obraz namalowano tuż, po wybudowaniu kaplicy czyli w połowie epoki barkowej, nie da się też wykluczyć wcześniejszego pochodzenia obrazu, który mógł trafić np. przeniesiony na deskach sufitowych z innego obiektu sakralnego.

- Teraz dopiero widać, że sufit został wybudowanych z szerokich desek, liczę że odkrycie będzie mocnym atutem wniosku złożonego przez nas do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie prac konserwatorskich -

Co jeszcze może się kryć pod dalszymi powierzchniami pozostałego tynku? Na to pytanie trzeba poczekać do czasu rozpoczęcia prac badawczych, które mogą ruszyć najpewniej za kilka miesięcy.

Na terenie województwa małopolskiego jest wiele obiektów zabytkowych, które wymagają zabezpieczenia, przeprowadzenia remontów lub wykonania konserwacji. W regionie znajduje się około 50 000 zespołów zabytkowych. Spośród tej liczby obiektów, do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisanych jest 3 080 zabytków nieruchomych to np. kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory. Z budżetu Województwa Małopolskiego udzielane są dotacje celowe na prace konserwatorskie obiektów ruchomych i nieruchomych, posiadających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe oraz znajdujących się w złym stanie technicznym.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto