Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura w Nowym Sączu przejęła sprawę pijanego noworodka. Dziecko miało ponad 1 promil alkoholu we krwi. Nowe fakty

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Oficjalnie noworodek, który przyszedł na świat na sądeckiej porodówce miał 1,09 promila alkoholu we krwi
Oficjalnie noworodek, który przyszedł na świat na sądeckiej porodówce miał 1,09 promila alkoholu we krwi archiwum PPG
Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu prowadzi dochodzenie w sprawie bezpośredniego narażenia na utratę życia noworodka przez matkę. 10 marca dziecko urodziło się pijane, oficjalnie według badań miało 1,09 promila. Jego stan był bardzo ciężki. Pracownicy Szpitala Ginekologiczno- Położniczego "Medikor" w Nowym Sączu zabezpieczyli matkę i noworodka i zawiadomili odpowiednie służby.

Pijany noworodek w Nowym Sącz

Jak przekazała nam prokurator Sylwia Lenart-Cabała z Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu postępowanie jest prowadzone pod kątem realizacji znamion przestępstwa z artykułu 160 kodeksu karnego. Ten mówi o narażeniu małoletniego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez sprawcę, na którym ciążył obowiązek opieki nad tą osobą. Obecnie trwa gromadzenie materiału dowodowego.

- Materiał wykazał, że we krwi narodzonego dziecka stwierdzono zawartość alkoholu na poziomie powyżej promila, dziecko przebywa w szpitalu - mówi "Gazecie Krakowskiej" prokurator rejonowa Sylwia Lenart- Cabała.

Na ten moment prokuratura nie podaje informacji w zakresie matki dziecka, z uwagi na charakter sprawy.

- Wystąpiono do właściwego wydziału sądu, żeby ustanowić reprezentanta dla tego małoletniego dziecka, ponieważ z uwagi na ten przedmiot postępowania żadnym z rodziców nie może go reprezentować - dodaje.

O tym, że pijana kobieta urodziła dziecko w szpitalu "Medikor" w Nowym Sączu jako pierwszy poinformował lokalny portal Sądeczanin.info podając, że dziecko miało 2,5 promila alkoholu.

Do zdarzenia miało dojść 10 marca. Sądecka policja prowadzi śledztwo pod nadzorem prokuratury pod kątem 160 artykułu Kodeksu karnego. Za bezpośrednie narażenie utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo kara graniczenia wolności może wzrosnąć do 5 lat.

Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, młodej kobiecie(23 l.) odebrano już wcześniej dwójkę dzieci.

Zespół FAS co to jest

Kobieta spożywająca alkohol w czasie ciąży ryzykuje uszkodzenie płodu. Czasami może to powodować problemy psychiczne i fizyczne u dziecka zwane powszechnie zespołem FAS (ang. fetal alcohol syndrome). Może się tak zdarzyć, ponieważ alkohol we krwi matki przenika przez łożysko.

Jak podaje "Nowa Farmacja" obliczono, że każde wypite 50 mg czystego alkoholu etylowego w czasie ciąży jest równoznaczne z obumarciem aż 20 milionów neuronów. Aby uchronić dziecko przed rozwojem alkoholowego zespołu płodowego, kobieta nie powinna pić alkoholu, gdy jest w ciąży lub podejrzewa u siebie ten stan (pierwsze 4-6 tygodni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prokuratura w Nowym Sączu przejęła sprawę pijanego noworodka. Dziecko miało ponad 1 promil alkoholu we krwi. Nowe fakty - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto