Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rękawice furmańskie trafią do zespołów regionalnych z Małopolski. Twórczość Czarnych Górali zaprezentuje m.in. zespół "Zakopower"

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Rękawice furmańskie dzięki grupie tkaczy z Piwnicznej-Zdroju stały się niezwykle popularne także wśród celebrytów. Wydawało się, że umiejętność tkania została zapomniana, jednak Czarni Górale z Łomnicy-Zdroju zadbali o to, aby tradycja zachowała się dla przyszłych pokoleń. Tkanie rękawic furmańskich zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, ale celem jest ta światowa lista. Teraz tkacze rozpoczynają kolejny etap promocji. W ramach projektu powstaną specjalne rękawice dla m.in. grupy "Zakopower".

Rękawice dla zespołów z Małopolski

Cztery zespoły regionalne z Małopolski - 3 ludowe i jeden folkowych zostaną wyposażone w rękawice furmańskie, które kolorystyką czy wzorem mają nawiązywać do regionu, z którego dany zespół pochodzi.

- Chcielibyśmy, żeby zespoły, które pochodzą z miejscowości, gdzie robiło się te rękawice i mamy na to dowody, miały w wyposażeniu przynajmniej jedną parę - mówi Małgorzata Polańska- Kubiak.

Pewne jest, że rękawice trafią do zespołu "Zakopower", pozostałych wytypowanych zespołów twórczyni nie chce zdradzać. Akcja to część promocji rękawic w ramach projektu przygotowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi dla Twórców Ludowych. Do programu zgłaszały się osoby zajmujący się sztuką, rzemiosłem i rękodziełem.

Celem tego programu jest zachowywanie lokalnego dziedzictwa oraz umiejętności rękodzielniczych, rzemieślniczych oraz tych z zakresu kultury niematerialnej poprzez wspieranie indywidualnych twórców, którzy podczas realizacji stypendium będą tworzyć w swoich dziedzinach oraz upowszechniać tę twórczość w społecznościach lokalnych. Z pośród 177. wniosków, które przeszły przez etap formalny jury wyłoniło 15 osób w tym Polańską-Kubiak, która tkactwo ma we krwi.

Twórczyni ludowa cieszy się, że od wieków ciągłość tkaczy została utrzymana i przerwy w tym rzemiośle nie odnotowano. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest ta umiejętność - co ciekawe początkowo z ojca na syna, bo rzemiosłem w przeszłości trudnili się głównie panowie.

Starania grupy zajmującej się tkactwem rękawic mają na celu wpis umiejętności ich tkania na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Ciepłe rękawice dla narciarzy

Tkanie rękawic furmańskich ma długą historię. Najstarsze, z zachowanych eksponatów mają ponad sto lat. Ale nie wykluczone, że były one używane dużo wcześniej. Swoją nazwę zawdzięczają ich głównym użytkownikom, czyli furmanom, którzy wozami wozili drewno z lasu, czy węgiel. Nieprzemakalne rękawie są idealne dla narciarzy czy snowboardzistów - przekonuje Kubiak-Polańska.

Są przede wszystkim są grubsze i cieplejsze. Ich zaletą jest też to, że wykonywane są z bardzo mocno zbitej wełny. Tkane są ma przestrzennej formie, nie na drutach czy szydełku. Do ich noszenia przekonały się już znane osoby jak piosenkarka Majka Jeżowska, aktor Michał Żurawski czy prezenterki telewizyjne jak Ewa Drzyzga czy Anna Popek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rękawice furmańskie trafią do zespołów regionalnych z Małopolski. Twórczość Czarnych Górali zaprezentuje m.in. zespół "Zakopower" - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto