Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie Zoo ma nowego mieszkańca. To przeuroczy ryś euroazjatycki - zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Dorosłe rysie to samotniki, które łączą się w pary jedynie na czas godów, przypadających  głównie w marcu.  Ich wychowaniem zajmuje się tylko samica. Do rozwoju potrzebują rozległych, trudnodostępnych terenów leśnych.
Dorosłe rysie to samotniki, które łączą się w pary jedynie na czas godów, przypadających głównie w marcu. Ich wychowaniem zajmuje się tylko samica. Do rozwoju potrzebują rozległych, trudnodostępnych terenów leśnych. Śląski Ogród Zoologiczny
19 kwietnia Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie powitał nowego i przeuroczego mieszkańca. Jest nim ryś euroazjatycki, który na Śląsk przyjechał prosto z Alpenzoo w Innsbrucku, gdzie 2023 roku przyszedł na świat. Spotkacie w odnowionym miejscu tuż obok bramy głównej. Ryś euroazjatycki to ssak drapieżny, największy z rysi. Zobaczcie jego pierwsze chwile w śląskim zoo.

Przeuroczy ryś euroazjatycki nowym mieszkańcem śląskiego zoo w Chorzowie

W obserwowaniu nowego mieszkańca zoo w Chorzowie pomogą Wam panoramiczne szyby ekspozycyjne, a na dachu budynku hodowlanego zaprojektowano taras widokowy, z którego z wysokości 5 m można obserwować jego wybieg. Wybieg zaprojektowano tak, aby maksymalnie odzwierciedlał naturalne środowisko życie zwierzęcia.

Zobaczcie w pełni nowego mieszkańca zoo

Rysie są to największe koty dziko występujące w Europie. Ich dieta składa się przede wszystkim z upolowanych saren, choć potrafią także polować na inne ssaki oraz ptaki. Spośród czterech gatunków rysi, największe są właśnie rysie euroazjatyckie. Są również jednym z największych drapieżników w Europie.

Zobaczcie, nowego mieszkańca

Dorosłe rysie to samotniki, które łączą się w pary jedynie na czas godów, przypadających głównie w marcu. Ich wychowaniem zajmuje się tylko samica. Do rozwoju potrzebują rozległych, trudnodostępnych terenów leśnych.

Na terenie Polski żyje ich niewielka liczba, w Kotlinie Biebrzańskiej, Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej oraz na Podgórzu Karpackim. Są gatunkiem zagrożonym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto