Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 Asów Małopolski. Nominacje do tytułu Sportowca, Odkrycia i Trenera Roku 2022

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Skoczek narciarski Dawid Kubacki i pływak Michał Piela mają za sobą znakomity rok
Skoczek narciarski Dawid Kubacki i pływak Michał Piela mają za sobą znakomity rok Polska Press/Unia Oświęcim
Prezentujemy kandydatów w 31. edycji plebiscytu 10 Asów Małopolski. Doceniając wspaniałe osiągnięcia zawodniczek i zawodników oraz ich szkoleniowców w roku 2022, kapituła redakcyjna wybierze najlepszych z najlepszych, przyznając tytuły Asa oraz Trenera i Odkrycia Roku. Nazwiska laureatów ogłosimy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 stycznia 2023 roku w Krakowie. Zwycięzcy tradycyjnie zostaną uhonorowani statuetką przygotowaną przez artystę rzeźbiarza Czesława Dźwigaja. Wyniki plebiscytu opublikujemy na stronie internetowej tego samego dnia oraz w poniedziałek 30 stycznia na łamach "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

10 Asów Małopolski 2022 – kandydaci (kolejność alfabetyczna)

Łukasz Czapla (Petarda Kraków) - strzelectwo sportowe
Od lat należy do światowej czołówki. W tym roku wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w Chateauroux w strzelaniu do ruchomej tarczy (przebiegi mieszane, z 10 metrów), a w innej konkurencji był tuż za podium, zajmując 4. miejsce.

Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy
Został pierwszym arcymistrzem z Polski, który zagrał w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata; zawody w Madrycie ukończył na 7. miejscu. Wcześniej wygrał Oslo Esports Cup, imprezę AimChess Rapid z cyklu Meltwater Champions Chess Tour oraz turniej szachów szybkich i błyskawicznych Superbet Rapid&Blitz Poland. W Charity Cup zajął 2. miejsce po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. W rozegranych w Kazachstanie pod koniec 2022 roku mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych był odpowiednio 13. i 5.

Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie
Następczyni sióstr Tlałek podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zajęła historyczne 8. miejsce w slalomie gigancie i była 26. w supergigancie. Zakopianka świetnie radziła sobie także w zawodach Pucharu Świata, o czym świadczą miejsca w czołowej dziesiątce zawodów w Mariborze i Semmering (6.), Courchevel i Killington (8.) oraz w Kronplatz i Are (10.).

Jarosław Iwanow (TS Wisła Kraków) - boks 
27-letni student AWF Kraków został w grudniu mistrzem Polski, już po raz piąty w karierze. Uczestnik mistrzostw Europy w Armenii, zwyciężał także w innych zawodach w kraju i za granicą, w tym z cyklu Suzuki Boxing Night. W tym roku wrócił do niższej kategorii wagowej, ponownie boksuje w wadze do 57 kg i liczy, że zdobędzie kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Aleksandra Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa
Zdobywczyni Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej, wicemistrzyni Europy, akademicka mistrzyni świata w konkurencji na czas.

Natalia Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa
Srebrna medalistka World Games, brązowa medalistka akademickich mistrzostw świata, mistrzostw Europy i klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji na czas.

Adrianna Kąkol (KKW-29 Kraków) - kajakarstwo klasyczne
Miniony rok był jej pierwszym w roli członkini seniorskiej czwórki w kajakarskiej reprezentacji Polski i od razu zaowocował wielkimi sukcesami. 21-letnia krakowianka została mistrzynią świata i Europy na olimpijskim dystansie 500 metrów, a ponadto wraz z koleżankami wygrała także zawody Pucharu Świata - w czeskich Racicach i Poznaniu. To wszystko w zaledwie trzy miesiące wspólnej pracy, gdyż nowa osada powstała w maju 2022 roku.

Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) - szermierka
Krakowska szpadzistka stawała na podium zawodów drużynowych - po zaciętym meczu z Francuzkami na 3. stopniu podczas mistrzostw świata w Kairze oraz – wraz z koleżankami z AZS AWF Kraków (Gloria Klughardt, Barbara Brych, Anna Polis) – na 2. stopniu w klubowym Pucharze Europy. W drużynowym Pucharze Świata w Tallinnie była tuż za podium, spisując się najlepiej z Polek w konkurencji indywidualnej (12. miejsce). Swoją wyższość nad koleżankami udowodniła także podczas mistrzostw Polski. W chwilach wolnych od startów prowadzi zajęcia w Tarnowskiej Akademii Fechtunku.

Aleksandra Król (KS F2 Dawidek Team.pl) – snowboard
Snowboardzistka z Nowego Targu wygrała w styczniu 2022 roku zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym w Simonhoehe. Największy sukces w karierze osiągnęła także podczas igrzysk w Pekinie, kwalifikując się do ćwierćfinału slalomu równoległego, co oznaczało zajęcia 8. miejsca. W grudniu we włoskim kurorcie Carezza zajęła drugie miejsce w slalomie gigancie równoległym Pucharu Świata. Stanęła na podium także w slalomie równoległym drużyn mieszanych (wraz z Oskarem Kwiatkowskim). Ubiegły rok chorąży polskiej reprezentacji olimpijskiej zakończyła w pucharowej klasyfikacji na 2. pozycji w gigancie równoległym i 3. w slalomie równoległym, a w tym roku celem jest medal mistrzostw świata.

Dawid Kubacki (Wisła Zakopane) - skoki narciarskie
W 2022 roku osiągnął spektakularny sukces, zdobywając brązowy medal zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. W mistrzostwach świata w lotach wraz z polską drużyną zajął 5. miejsce. Następnie triumfował w klasyfikacji letniej Grand Prix i wywalczył letnie mistrzostwo Polski (indywidualnie i w drużynie), po czym w nowym sezonie zimowym do końca roku wygrał cztery konkursy Pucharu Świata (aż siedem razy stawał na podium!), obejmując pozycję lidera wyścigu po Kryształową Kulę.

Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane) – snowboard
Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. W grudniu wraz z Aleksandrą Król stanął na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych.

Anna Lisowska (YMCA Kraków) - karate kyokushin
Wicemistrzyni Europy, mistrzyni Polski, mistrzyni makroregionu południowego i zdobywczyni Pucharu Polski (wszystko w kata).

Rafał Majka (UAE Team Emirates) - kolarstwo
Ostatnie osiągnięcia kolarza z Zegartowic to wygrane etapy wyścigu Dookoła Słowenii i triumf w klasyfikacji górskiej oraz 2. miejsce w klasyfikacji końcowej. Jako zawodnik grupy zawodowej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pracuje na konto lidera zespołu Tadeja Pogacara, mając ogromny wkład w sukcesy Słoweńca.

Jakub Myszor (Cracovia) - piłka nożna
Utalentowany piłkarz od kilku lat czyni regularne postępy, a w tym roku został jednym z najważniejszych ofensywnych zawodników w zespole Jacka Zielińskiego. Bardzo dobra gra 20-latka na boiskach ekstraklasy zaowocowała powołaniami do kadry młodzieżowej U-21.

Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) - kolarstwo
Zawodniczka z Ochotnicy Górnej zajęła 3. miejsce w Tour de France kobiet, a ponadto była druga w wyścigach De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne i Womens's Tour. Na mistrzostwach świata ze startu wspólnego zajęła 8. pozycję.

Michał Rakoczy (Cracovia) - piłka nożna
Przebił się do jedenastki „Pasów”, w której odgrywa znaczącą rolę. Dostrzegł to trener kadry U-21, jesienią wysyłając do 20-latka powołania na towarzyskie mecze. Wcześniej pomocnik występował w młodszych reprezentacyjnych rocznikach.

Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) - lekkoatletyka
Uczestniczka mistrzostw świata w Eugene w biegu na 100 m przez płotki, 4. miejsce w półfinale mistrzostw Europy w Monachium, wicemistrzyni Polski. Halowa mistrzyni Polski w biegu na 60 m ppł.

Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane) - skoki narciarskie
Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zajął indywidualnie 6. miejsce na skoczni normalnej i 4. na dużym obiekcie. W konkursie drużynowym mistrzostw świata w lotach w Vikersund był 5. Skoczek, który od wielu lat plasuje się w czołówce Pucharu Świata i wciąż nie powiedział ostatniego słowa.

Paweł Tomasik (AKT Niepołomice-Kraków) - karate tradycyjne
Mistrz świata WTKF w kumite (walka) indywidualnym, wicemistrz świata WTKF w enbu i w kumite drużynowym, mistrz świata ITKF w jiyu kumite, brązowy medalista MŚ ITKF w enbu i kumite drużynowym, mistrz Polski w fukugo, enbu, kata drużynowym i kumite drużynowym, wicemistrz Polski w kumite.

Klaudia Wajda (Krakowski Klub Karate Tradycyjnego) - karate tradycyjne
Mistrzyni Europy w fukugo i kumite drużynowym, wicemistrzyni Europy w enbu i kata drużynowym, brązowa medalistka ME w kumite i czwarta zawodniczka ME w kata, uznana za najlepszą zawodniczkę ME w karate fudokan.

Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) – sport samolotowy
Indywidualny i drużynowy mistrz świata w lataniu precyzyjnym, indywidualny wicemistrz świata w lataniu rajdowym, drużynowy mistrz świata w lataniu rajdowym, triumfator zawodów im. Wacława Wieczorka, srebrny medalista Lotu Płd.-Zach. Polski, brązowy medalista MP i Pucharu Polski w lataniu precyzyjnym.

Krzysztof i Kamil Wieczorkowie (Aeroklub Krakowski) – sport samolotowy
Indywidualni i drużynowi mistrzowie świata w lataniu rajdowym, a także wicemistrzowie Polski w tej samej konkurencji. Ponadto plasowali się w czołówce innych znaczących imprez: Krzysztof był 6., a Kamil (syn) 7. w MP w lataniu precyzyjnym; Kamil 4., a Krzysztof 6. w Locie Płd.-Zach. Polski; Kamil 5., a Krzysztof 11. w zawodach im. Wacława Wieczorka.

Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) - kajakarstwo górskie
Kolejny bardzo dobry sezon sądeczanki. W 2022 roku zajęła 6. miejsce w K-1 na mistrzostwach świata w Augsburgu, a wraz z koleżankami z drużyny wywalczyła brązowy medal, powtarzając osiągnięcie z mistrzostw Europy.

Marek Goczał, Łukasz Łaskawiec (Energylandia Rally Team) – rajdy terenowe
Po kończącym sezon Rajdzie Andaluzji Marek Goczał został wicemistrzem świata w klasie T4, a Łukasz Łaskawiec, który po sukcesach na quadzie przesiadł się do samochodu, mistrzem świata wśród pilotów. Obaj wcześniej wzięli udział w Rajdzie Dakar, zajmując 4. pozycję w klasie SSV, do miejsca na podium zabrakło im zaledwie minuty i trzech sekund.

ODKRYCIE ROKU 2022 – kandydaci

Alex Borucki (KKW 1929 Kraków) - kajakarstwo klasyczne
Czołowy junior w kraju, reprezentant Polski, wicemistrz świata juniorów w konkurencji K-2 na 500 m (z Jarosławem Kajdankiem).

Wiktor Janusz (AKT Niepołomice-Kraków) - karate tradycyjne 
Zdobył złoto mistrzostw świata federacji WTKF (Brazylia) w kata drużynowym, srebro w enbu, fukugo i kumite drużynowym oraz brąz w kumite indywidualnym. W Pucharze Europy federacji ITKF (Słowenia) wywalczył złoto w jiyu kumite i kogo kumite oraz brąz kata indywidualnym i kata drużynowym. Wśród jego sukcesów są także medale mistrzostw Polskiej Unii Karate Tradycyjnego (Lublin).

Szymon Kural (TCF HUB Centrum Sportu i Integracji) – bilard
Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii drugi tegoroczny turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.

Ilia Bader (BBB Serca Krakowa) – boks
Urodzony w Uzbekistanie 19-letni podopieczny trenera Dariusza Dębca został młodzieżowym mistrzem Polski, a następnie powtórzył ten sukces w gronie seniorów (waga do 60 kg). Mieszkający w Krakowie od sześciu lat pięściarz trzymał powołanie do polskiej kadry.

Michał Gorzkowicz (WKS Wawel Kraków) - lekkoatletyka
17-letni podopieczny Radosława Czyża osiągnął wielki sukces, zdobywając w Jerozolimie brązowy medal mistrzostw Europy U-18 w biegu na dystansie 200 metrów, dwukrotnie bijąc rekord życiowy (21.38 s w półfinale i 21.34 w finale).

Michał Piela (Unia Oświęcim) - pływanie
Niesamowity rok 18-letniego pływaka z Oświęcimia, dawno nie mieliśmy w regionie tak dużej eksplozji talentu sportowca w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ponadto wywalczył brązowy medal na 200 m stylem zmiennym oraz srebrny w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. W kolejnych wyścigach poprawiał rekordy życiowe i już przymierza się do lipcowych mistrzostw świata seniorów w Fukuoce.

Michał Lis (AZS AGH Kraków) – koszykówka
Czołowy zawodnik krakowskiej drużyny. Jako reprezentant Polski w koszykówce 3x3 wywalczył tytuł mistrza świata w kategorii wiekowej do 23. roku życia. 

TRENER ROKU 2022 – kandydaci

Wojciech Bychawski (AZS AGH Kraków) - koszykówka
Z zawodnikami AZS AGH, mimo skromnego budżetu klubu, wywalczył awans do fazy play off w poprzednim sezonie I ligi. W obecnym jego zespół znów radzi sobie bardzo dobrze, toczy pełne dramaturgii mecze, z których wiele wygrywa. To zarazem trener reprezentacji Polski kadetów, z którymi na mistrzostwach świata wywalczył ósme miejsce. 

Kamil Mitoń - szachy
Przed laty świetny szachista, obecnie trener arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy, który odnosi wielkie sukcesy w gronie najlepszych na świecie.

Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice) – piłka nożna
W Niepołomicach pracuje od sierpnia 2015 roku (siedem i pół sezonu!), właśnie osiągając z zespołem najlepszy wynik w historii klubu. Obecnie Puszcza zajmuje drugie miejsce w I lidze z realnymi szansami na awans do ekstraklasy. 

Marcin Wojtowicz (Roleski Grupa Azoty Tarnów) - siatkówka
Prowadzona przez niego drużyna wygrała rywalizację w I lidze kobiet i po raz pierwszy w historii tarnowskiego sportu wywalczyła awans do ekstraklasy. W rozpoczętym jesienią sezonie zespół pod jego wodzą spisuje się bardzo dzielnie, gromadząc punkty, które dają utrzymanie w elicie. To z pewnością wielka zasługa 44-letniego szkoleniowca z Krakowa, który przed laty pracował m.in. w ekstraklasowej Muszyniance Fakro Muszyna, Wiśle Kraków oraz w reprezentacji Polski juniorek (9. miejsce w MŚ) i kadetek (4. w MŚ).

Kapituła 10 Asów Małopolski 2022

Kapitułę 10 Asów Małopolski tworzą przedstawiciele redakcji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”:

  • Grzegorz Nowosielski – prezes oddziału Polska Press Grupa w Krakowie,
  • Krzysztof Kawa – kierownik działu sportowego,
  • Bartosz Karcz – z-ca kierownika działu sportowego,

oraz honorowi goście:

  • prof. Andrzej Klimek - rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, od wielu lat patron plebiscytu,
  • Robert Korzeniowski – najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego (cztery złote medale), trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, rekordzista świata w chodzie sportowym,
  • Dr Marcin Nowak – prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, szef misji olimpijskiej Tokio 2020 i Pekin 2022, były mistrz Polski w biegu na 100 m, srebrny i brązowy medalista ME w sztafecie, olimpijczyk z Sydney 2000 i Pekinu 2008.

Sekretarzem plebiscytu jest Jan Otałęga, były wieloletni kierownik działu sportowego „Dziennika Polskiego”.

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 Asów Małopolski. Nominacje do tytułu Sportowca, Odkrycia i Trenera Roku 2022 - Dziennik Polski

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto