Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

19 sierpnia w Zakopanem rozpocznie się góralska „bitka” o prestiżowe Złote ciupagi!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Kto w tym roku w Zakopanem zachwyci artystyczną maestrią, kto wytańczy i wyśpiewa prestiżowe wyróżnienia? Dowiemy się tego 26 sierpnia
Kto w tym roku w Zakopanem zachwyci artystyczną maestrią, kto wytańczy i wyśpiewa prestiżowe wyróżnienia? Dowiemy się tego 26 sierpnia ARCHIWUM MFFZG
Podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi walczyć będą górale z całego świata! - Festiwal gromadzi wszystkich tych, którzy kochają góry i górali - z Podhala, ale także z Polski, Europy i świata. To spotkanie, które nie tylko chwyta za serce, daje radość i energię, ale też zaprasza do wspólnej radosnej zabawy. Pytomy piknie - tak Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, zaprasza na barwne spotkanie z góralami świata.

A tak w Zakopanem było rok temu

Górale z całego świata w Zakopanem

Taniec poruszy niebo i ziemię, śpiew odbije się od tatrzańskich grani, muzyka popłynie z samego serca, a do tego cudowna wielojęzyczna gwara, barwne stroje z całego świata, niezwykłe instrumenty oraz tradycyjne rękodzieło - to wszystko tylko podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Patronat honorowy nad tym prestiżowym wydarzeniem, które rozpocznie się 19 sierpnia, objęła prezydencka para - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

- Kultura ludowa jest siłą naszego regionu. To ona, wraz z pięknem górskiego krajobrazu, od lat zachęca do przyjazdu wszystkich spragnionych kontaktu z tradycją przekazywaną tutaj pieczołowicie z pokolenia na pokolenie - mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. - Wierzę, że ta wspaniała impreza będzie się w dalszym ciągu rozwijała, przyciągając pod Giewont kolejne pokolenia miłośników folkloru. Do zobaczenia w Zakopanem!

Podczas ośmiu niezwykłych festiwalowych dni, począwszy od 19 sierpnia, pod Giewontem o prestiżowe Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi bić się będą górale z Bośni i Meksyku, Węgier oraz Serbii, Słowacji i Czech, Turcji oraz Rumunii, a także z Bułgarii, Macedonii, Indii oraz cztery zespoły z Polski. Kto zachwyci wymagające jury artystyczną maestrią, kto wytańczy i wyśpiewa prestiżowe wyróżnienia? Dowiemy się tego 26 sierpnia podczas malowniczego koncertu finałowego.

I trzeba wspomnieć, że gospodarzami zmagań na Dolnej Równi Krupowej będą znane, lubiane oraz utytułowane zespoły góralskie - „Klimki” i „Giewont”.

- Festiwal to wielkie święto różnorodności, podczas którego przybyli z całego świata goście dzielą się swoją muzyką, sztuką, tańcem i rzemiosłem. Nasze miasto kolejny już raz stanie się miejscem spotkań ponad barierami geograficznymi, kulturowymi i językowymi - zaznacza Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Miasta Zakopane. - To oczywiście także świetna okazja, by na nowo odkryć to wszystko, co jest najlepsze w Zakopanem.

Nie tylko Złote Ciupagi

Choć „bitka” o honor i prestiżowe ciupagi stanowi esencję 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, to jednak warto będzie również zanurzyć się np. w świat szalonych skrzypiec.

Niezwykłą wirtuozowską muzyczną percią „W krainie Barona Cygańskiego” poprowadzi nas Roby Lakatos, genialny muzyk o cudownej wrażliwości, a jednocześnie stylistycznej wszechstronności. Z równą biegłością gra muzykę klasyczną jak i improwizacje jazzowe. To on wyniósł na wyżyny węgierską muzykę cygańską. W Zakopanem towarzyszyć mu będzie m.in. Orkiestra Beethovenowska.

Nie można też zapomnieć o zespole Hajda Banda, laureacie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W świat „Ducha Gór” / „The Spirit of the Mountains” zabiorą nas z kolei zespoły Trebunie – Tutki oraz gruziński Quintet Urmuli, a Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie ukaże muzyczne „Inspiracje kompozytorów folklorem góralskim”.

Podczas festiwalu będą również tematy poważniejsze.

- Zajmiemy się także rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia – przypomina Hania Rybka, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Goście zaproszeni zostaną również na tradycyjne wesele góralskie, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkursy na Fiakra Roku i Śpiew Pytacki, Wystawę Owczarków Podhalańskich oraz tradycyjny Jarmark św. Cecylii. Odbędą się też: Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, warsztaty sztuki ludowej, a także niezwykłe animacje dla najmłodszych. A to przecież ledwie wierzchołek artystycznych oraz folklorystycznych wzruszeń. W Zakopanem będzie się więc działo!

- Siłą festiwalu jest umacnianie więzi i pielęgnowanie najbardziej wartościowych elementów kultury. To dla naszego miasta niezwykle ważne święto, które jest częścią bogatej oferty wakacyjnej pod hasłem „Zakopane dobre eMOCje”, promującej różnorodność i dziedzictwo stolicy Tatr – przypomina Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Opiekę medialną nad festiwalem sprawują „Gazeta Krakowska” i „Dziennik Polski”.

A tak w Zakopanem było rok temu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 19 sierpnia w Zakopanem rozpocznie się góralska „bitka” o prestiżowe Złote ciupagi! - Dziennik Polski

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto