20 lat temu polska droga do UE wiodła przez biesiadne stoły [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Dwadzieścia lat temu trwała intensywna kampania przybliżająca Polakom popularną wiedzę o Unii Europejskiej i propagująca zamysł przystąpienia Polski do tej europejskiej rodziny. W Nowym Sączu wymyślono i zorganizowano międzyregionalny Sądecki Konkurs Kulinarny Szkół Gastronomicznych pod hasłem "Wspólnie przy Europejskim Stole". Impreza ta odbyła się w kawiarni Hotelu Orbis - Beskid. Mamy, dokumentujące ją, archiwalne zdjęcia.

FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

Proponujemy fotografoiczną wycieczkę w przeszłość o lat dokładnie dwadzieścia. Trwała wówczas intensywna kampania przybliżająca Polakom popularną wiedzę o Unii Europejskiej oraz propagująca zamysł przystąpienia Polski do tej europejskiej rodziny.

Co prawda Polska członkiem UE stała się dopiero 1 maja 2004 r., a traktat akcesyjny podpisany został rok wcześniej, 16 marca 2003 r., ale 21 marca 2002 r. w Nowym Sączu przybliżeniu mieszkańcom regionu krajów już będących w UE służył I Międzyregionalny Sądecki Konkurs Kulinarny Szkół Gastronomicznych pod hasłem "Wspólnie przy Europejskim Stole".

Młodzi, kucharze i kelnerzy startujący w oddzielnych kategoriach, mieli przygotować potrawy z różnych krajów oraz zapewnić ich ekskluzywną prezentację na restauracyjnych, bankietowych stołach. Liczyła się także, jak zawsze w gastronomii, prezencja samych uczestników.

Imprezę taką wymyślili wspólnie ówczesny dyrektor sądeckiego "Gastronoma", Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu, Jan Rosiek i dr Józef Wojnarowski, wtedy dyrektor Hotelu Orbis - Beskid w Nowym Sączu, a wcześniej przez wiele lat przedstawiciel polskiej turystyki w Finlandii i całej Skandynawii.

Wśród jurorów był m.in. Marian Oleksy prowadzący najbardziej renomowaną sądecką restaurację "Panorama".

W konkursowe szranki stanęły reprezentacje szkół gastronomicznych nie tylko z N owego Sącza i Sądecczyzny. Także z powiatów Limanowskiego i gorlickiego oraz z Podhala oraz innych rejonów Małopolski. Stoły prezentowały się pięknie, a zaserwowane potrawy były wyśmienite, jak wówczas mówił dla "Gazety Krakowskiej" Jan Golonka. Wtedy starosta nowosądecki.

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie