18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22. Festiwal Święto Dzieci Gór: Skarby naszego skarbca

MP
22. Festiwal Święto Dzieci Gór rozpoczęty
22. Festiwal Święto Dzieci Gór rozpoczęty mat. prasowe
Przy ołtarzu polowym bazyliki św. Małgorzaty w niedzielny poranek (20 lipca) rozpoczął się głosem trombity 22. Festiwal Święto Dzieci Gór. Ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz przywitał następnie wszystkich w trzech językach.

Po liturgii Słowa (odczytanego również gwarą), ks. kapelan Stanisław Kowalczyk jak zwykle na góralską nutę rozpoczął swoją homilię: Póde jo se do kościoła, Rychtować się ino muse, Hej tsa się spotkać z Bogiem, Bo taką mom dusę... Następnie wysnuł prosty wniosek, że skoro 22. raz się spotykamy na nowosądeckiej ziemi, to znaczy, że się lubimy.

Święto Dzieci Gór jest jedynym festiwalem, który rozpoczyna się Eucharystią. Dlaczego? Odpowiedź jest w tej przyśpiewce. Każdy z nas to człowiek Boży, który ma od Boga wielki dar: duszę i każdy chce najpierw wielbić Boga. Ta dusza sprawia również, że kochamy góry i kochamy folklor. Kiedy patrzymy na góry, widzimy w nich cały świat, widzimy Boga, który nam je dał.

Antoni Malczak rozpoczął oficjalne spotkanie w nowosądeckim ratuszu, dokonując prezentacji. Przedstawił reprezentujących władze miasta: wiceprezydent Bożenę Jawor, Elżbietę Chowaniec, radną Nowego Sącza, Stefana Homoncika, wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Z kolei gospodarzom miasta dyrektor Festiwalu przedstawił Radę Artystyczną, kierownika artystycznego Józefa Brodę wraz z asystentami, kierownika biura organizacyjnego Małgorzatę Kalarus i w końcu gości najważniejszych: grupy uczestniczące w Święcie.

Szczególne wzruszenie wzbudziło podziękowanie kierownika zespołu łemkowskiego "Kyczerka": "Moi rodzice urodzili się tutaj, w Nowej Wsi. Myśmy się z stąd nie wyprowadzili, nas stąd wysiedlono, po to, aby nas zniszczyć, byśmy ulegli asymilacji. Ale dzięki Bogu, wierze, przetrwaliśmy. Dziękujemy organizatorom za determinację, że nas tutaj zaprosili."

Dla kierowników grupy gruzińskiej Amer-Imeri ten Festiwal to szczególny powrót do przeszłości. Dokładnie 20 lat temu, uczestniczyli w trzecim Święcie - jako uczestnicy. Podobnie kierownik grupy węgierskiej CSICSERGŐK wspominał, że jako piętnastolatek występował w Nowym Sączu. Z Węgrami będą się kamracić górale z Nowej Huty w Krakowie, a właściwie pogłębiać kamractwo, które trwa już od jakiegoś czasu.

Na zakończenie zaśpiewali i zagrali gospodarze z zespołu Sądeczoki

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto