Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antoni Macierewicz na Łabowskiej Hali. Po raz 22. modlono się za ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Agnieszka Masłowska / IPN Kraków
Na Hali Łabowskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji o. Władysława Gurgacza i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Co roku w nabożeństwie uczestniczy kilkaset osób, nie tylko z Sądecczyzny. Od lat to miejsce odwiedza Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.

FLESZ - Zmiany na Kasprowym Wierchu. PKL wprowadza bilety imienne

Pierwsza msza w intencji ks. Władysława Gurgacza odbyła się w 1998 roku, zaś dwa lata wcześniej ze Składzistego ruszył rajd imienia księdza. W 1999 roku Henryk Ferenc i Zbigniew Obtułowicz, dwaj ocaleli żołnierze PPAN postawili w lesie na Hali Łabowskiej obelisk ku czci swojego kapelana i poległych kolegów. Na pierwsze msze przychodziło kilkadziesiąt osób, z czasem ich liczba rosła, aż do rekordowego pół tysiąca zgromadzonych. Z tego względu obelisk przeniesiono pod wiatę w pobliżu schroniska na Hali Łabowskiej. Warto wspomnieć, że podczas tych ponad 20 lat msze odprawiali tu m.in. biskup Andrzej Jeż i biskup Leszek Leszkiewicz, a przez kilkanaście lat celebrował je ks. Henryk Michalak z Warszawy. Z czasem regularnie na msze zaczął nawet przyjeżdżać Antoni Macierewicz. I był i w tym roku. W sobotę 5 września, jak co roku na mszy św. zgromadziło się wielu wiernych, a celebrował ją o. Wiesław Pawłowski SJ. Po nabożeństwie odbył się Apel poległych i uroczyste złożenie wiązanek pod pomnikiem bohaterskiego kapłana i partyzantów PPAN. Organizatorem uroczystości był Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie Boże”.

Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. Emir. Większość partyzantów zginęła podczas zasadzek w 1948 roku przygotowywanych przez ubecję.
Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie w 1948 roku. Wówczas część oddziału dokonała skoku na bank, ponieważ potrzebne były im pieniądze na ucieczkę do Austrii. Inni zginęli w czasie ucieczki na Słowacji, m.in. Emir, zaś część podczas obławy na obrzeżach Nowego Sącza. W pokazowym procesie ks. Władysław Gurgacz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku strzałem w tył głowy w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Kapłan spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto