Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barcice. Pasjonaci historii z Sądecczyzny chcą stworzyć skansen z fortyfikacjami. Jest już jeden schron [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Szykuje się kolejna historyczno - turystyczna atrakcja w regionie sądeckim. Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic "Barcice Wczoraj i Dziś" oraz Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny zamierzają stworzyć ścieżkę edukacyjną poświęconą fortyfikacjom polowym pochodzących z różnych okresów historycznych. Pasjonaci historii dysponują już działką na terenie Barcic, zaś w ostatnią sobotę (6. 02. 2021) przetransportowali tam kilkusetkilogramowy schron z czasów drugiej wojny światowej.

FLESZ - Szalona pogoda da się we znaki

Tomasz Koszkul, sołtys Barcic oraz pomysłodawca ścieżki śladami dawnych fortyfikacji wyjaśnia, że projekt narodził się już kilka lat temu.

- Jestem z wykształcenia historykiem i zawsze pasjonowały mnie dzieje naszego regionu. Uważam, że taka ścieżka to znakomity sposób na zapoznanie się z przeszłością Sądecczyzny i to w bardzo namacalny, konkretny sposób - mówi.

Kierowane przez Koszkula Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Historyczno - Eksploracyjnym Sądecczyzny, które prowadzi badania na terenie gminy Stary Sącz. Jej efektem jest m.in. przetransportowanie na działkę w Barcicach schronu pochodzącego z czasów drugiej wojny światowej.

- Powstał on w ramach linii Sztellung 2, zaś takie schrony budowano na Sądecczyźnie od sierpnia 1944 roku - wyjaśnia Stanisław Pustułka, szef Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny.

Przeniesienie kilkusetkilogramowego obiektu z terenu Sądeckiego Zakładu Eksploatacji Kruszywa w Starym Sączu na działkę w Barcicach zajęło około sześciu godzin, a koszt transportu zamknął się w kwocie około trzech tysięcy złotych. Schron to zalążek ścieżki edukacyjnej, która odnosić się będzie do kilku różnych okresów historycznych.

- Chcemy przybliżyć sądeczanom fortyfikacje z czasów starożytnych (słowiańskich), średniowiecznych, nowożytnych oraz z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej - wylicza Tomasz Koszkul.

Podkreśla również, że ścieżka edukacyjna miałaby unikalny w skali Polski charakter i mieściła się tuż obok popularnej trasy rowerowej. Na razie nie wiadomo, kiedy pomysł nabierze bardziej konkretnych kształtów, zdaniem Tomasza Koszkula, mowa tutaj o perspektywie dwóch, trzech lat.

- W pierwszej kolejności musimy zmienić przeznaczenie działki, na której będzie się mieściła nasza ścieżka - tłumaczy.

Sporym wyzwaniem może być także zgromadzenie odpowiednich funduszy na realizację projektu, ale pomysłodawcy liczą na pracę wolontariuszy a także zewnętrzne dofinansowanie.

Nowy Sącz. Tak wyglądało miasto trzydzieści, czterdzieści i ...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto