Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskid Sądecki. Most nad Głębokim Jarem czeka na rozbiórkę. Kiedy powstanie nowa przeprawa z Rytra na Makowicę?

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Most nad Głębokim Jarem czeka na rozbiórkę, a turyści czekają na nową przeprawę
Most nad Głębokim Jarem czeka na rozbiórkę, a turyści czekają na nową przeprawę Maciej Majda
W Życzanowie (gmina Rytro) brzegi głębokiego wąwozu spina drewniany most wiszący nad piętnastometrową przepaścią. Drewniana zadaszona konstrukcja nad Głębokim Jarem grozi zawaleniem i już od ponad roku jest zamknięta. Czeka ją rozbiórka. Kiedy powstanie nowa przeprawa?

FLESZ - Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli

Kiedy wybudują nowy most nad Głębokim Jarem?

Cały czas trwają przygotowania do budowy nowej konstrukcji, takiej która będzie bezpieczna i odporna na zmiany atmosferyczne. Elementy nośne będą tym razem oparte na elementach stalowych, a wykończenie zostanie wykonane z drewna, aby utrzymać ten sam wygląd.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jest to kosztowna inwestycja, która pochłonie kilkaset tysięcy złotych. Wszystkie pozwolenia, ekspertyzy oraz budowa to perspektywa około dwóch najbliższych lat. Nadleśnictwo Piwniczna szuka środków na finansowanie, jednak w obecnej sytuacji ciężko jest o środki.

Most nad Głębokim Jarem niszczeje od lat

Most nad Głębokim Jarem został wybudowany na przełomie 2007-2008 całkowicie z drewna. Konstrukcję zaatakowały grzyby, które powoli niszczyły jego poszczególne elementy. W międzyczasie Nadleśnictwo Piwniczna Lasy Państwowe prowadziło wymianę poszczególnych elementów oraz dbało o stan techniczny atrakcji. W 2019 roku Stanisław Michalik, nadleśniczy z Nadleśnictwa Piwniczna zlecił ekspertyzę, która wykazała, że przeprawa została w znaczny sposób naruszona. Od zeszłego roku most jest zamknięty.

- Prawie czterdzieści procent konstrukcji zostało uszkodzone przez grzyby, które ze względu na wilgoć mają sprzyjające warunki do rozwoju. W 2019 roku wprowadziłem ograniczenie tonażu oraz zakaz ruchu pojazdów mechanicznych. Niestety, rok temu musiałem podjąć decyzję o całkowitym wyłączeniu mostu z użytkowania. Uczyniłem to dla bezpieczeństwa turystów – tłumaczył nadleśniczy. Turyści nadal mogą podziwiać widoki na Życzanowski Potok jednak już nie z zadaszonego mostu.

Turyści, którzy chcą korzystać ze szlaków turystycznych mogą kontynuować wędrówkę bez konieczności korzystania z drewnianego mostu. W tym celu Nadleśnictwo wykonało tablice informacyjne. Zaplanowano tam dwie trasy. Jedna to niebieski szlak turystyczny biegnący z Zadnich Gór przez Makowicę do Barcic, a drugi to Szlak im. hrabiego Stadnickiego.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto