Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brał udział w Forum Ekonomicznym, spotykał najważniejszych polityków. Wg ABW szpiegował dla Rosji

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw
Z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw el diario.es print screen
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pod zarzutem szpiegostwa Pablo G., obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Usłyszał on zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Mężczyzna, który jako dziennikarz bywał także, jak ustalił portal dts24, na Forum Ekonomicznym oraz Forum Europa-Ukraina organizowanych przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, której założycielem sądeczanin Zygmunt Berdychowski. W 2019 roku był np. moderatorem dyskusji o kwestii bezpieczeństwa Gruzji i Ukrainy na Forum Europa - Ukraina.

FLESZ - Fake news, dezinformacja czyli rosyjska propaganda ROZMOWA

od 16 lat

Jak poddaje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU).

- Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych - informuje ABW.

Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju.

- Przed zatrzymaniem podejrzany planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności - podaje ABW.

Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom. Na podstawie informacji przekazanych przez ABW Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP, które w całości powierzono ABW.

W dniu 1 marca zatrzymanemu postawiono zarzuty z art. 130 par. 1 kk. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki oraz matactwa,

Jak informuje Prokuratura Krajowa, z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw.

Jak się okazuje, zatrzymany Hiszpan gościł w 2019 roku na Forum Ekonomicznym. Wziął tam udział w spotkaniu "Wspólne w której zagrożenie? Bezpieczeństwo Ukrainy i Gruzji a Bezpieczeństwo Europy?" podczas moderował dyskusję, w której udział wzięli:

Johannes Kert z Parlamentarnej Grupy Estońsko-Ukraińskiej w Parlamecie Estonii,
Vytautas Umbrasas, Wiceminister Obrony Narodowej Litwy,
Nino Utaishvili, Dyrektor administracji Gruzińskiego regionu Kakheti oraz
Danyło Łubkiwski, Członek Zarządu Fundacji Arsenija Jaceniuka „Open Ukraine”.

Jak czytamy na stronie Forum: "Głównym punktem dyskusji była kwestia bezpieczeństwa Gruzji i Ukrainy oraz wpływ, jaki może ona mieć dla ogólnego bezpieczeństwa całej Europy. Choć państwa te nie są formalnie członkami NATO oraz Unii Europejskiej, to jednak to co dzieje się w obrębie ich granic ma istotny wpływ na sytuację polityczną na całym starym kontynencie."

To nie pierwsze informacje tego typu. W ubiegłym roku podczas forum zidentyfikowano innego szpiega, tym razem z Białorusi. Był to Jurij Woskriesienskij, który wg tamtejszych dziennikarzy pracować dla białoruskiego KGB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto