Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa spalarni w Nowym Sączu pod lupą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zaskarżenia uchwały rady miasta domagali się mieszkańcy

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wojewódzki Sąd Administracyjny zbada uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza o zmianach w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta dla budowy spalarni odpadów
Wojewódzki Sąd Administracyjny zbada uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza o zmianach w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta dla budowy spalarni odpadów Alicja Fałek
Do wojewody małopolskiego trafiły wnioski zaskarżające uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza w sprawie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Nowego Sącza. Decyzja, która daje zielone światło budowie spalarni została przegłosowana prze 12 radnych. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjrzy się zaskarżonej uchwale, która budzi zastrzeżenia i wątpliwości prawne.

Skarga na decyzję w sprawie spalarni

Mieszkańcy i komitet społeczny "Stop spalarni w Nowym Sączu" złożyli w tej sprawie kilka wniosków. Zaskarżenia domagali się także radni klubu PiS. Do tych licznych głosów przychylił się Wojewoda Małopolski, a Nadzór Prawny zaskarżył uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza w sprawie zmiany studium zezwalającej na lokalizację spalarni śmieci w środku osiedla do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak przyznaje Joanna Paździo, zastępca dyrektora Biura Wojewody decyzja została podjęta po wnikliwej analizie obszernej dokumentacji planistycznej.

- Wspomniana uchwała budzi zastrzeżenia i wątpliwości prawne, także zważywszy na szeroki kontekst społeczny. Dostrzeżone zostały uchybienia związane z procedurą planistyczną. Aktualnie nie będziemy ich szerzej opisywać, gdyż skarga jest na etapie przygotowywania. Zarzuty odnośnie do legalności uchwały zostaną w niej szczegółowo opisane - przekazała "Gazecie Krakowskiej" rzeczniczka wojewody.

W Nowym Sączy od dwóch lat trwa spór o budowę spalarni na osiedlu 29 Listopada. Przeciwko inwestycji zaplanowanej przez firmę Newag protestuje część mieszkańców, nie tylko ze wspomnianego osiedla. Jeszcze w czerwcu rada miasta zajęła się się zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, co otworzyłoby drogę do realizacji inwestycji. Radni podjęli decyzję, część z nich jeszcze w trakcie trwania dyskusji otwarcie mówiła o tym jak zagłosuje. Była to najważniejsza sesja na przestrzeni lat, która zadecydowała o przyszłości Nowego Sącza.

Za podjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, przeciwko byli radni z sądeckiego klubu Prawo i Sprawiedliwość, a także Grzegorz Fecko oraz Józef Hojnor z Koalicji Obywatelskiej.

Protest mieszkańców Nowego Sącza nie przyniósł rezultatów. Radni dali zielone światło budowie spalarni. Jak głosowali?
- Niestety radni od prezydenta Ludomira Handzla przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wbrew woli mieszkańców - skomentował wyniki głosowania przewodniczący klubu PiS Michał Kądziołka.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa spalarni w Nowym Sączu pod lupą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zaskarżenia uchwały rady miasta domagali się mieszkańcy - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto