Budowa stadionu Sandecji Nowy Sącz z poślizgiem. Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu realizacji inwestycji

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Jan Kos, prezes spółki Blackbird, która buduje miejski stadion przy ul. Kilińskiego, przesłał mediom oświadczenie. Podaje w nim, że prace wykonane zostały w 75 proc. ale nie uda się spółce dotrzymać terminu oddania. Dlatego zwrócił się do inwestora z prośbą o zmianę ostatecznego terminu realizacji obiektu.

Zgodnie z pierwotnym planem budowa nowego stadionu m.in. dla potrzeb piłkarskiej Sandecji miała zakończyć się w czerwcu tego roku. I choć od dłuższego czasu mówiło się, że termin ten nie zostanie dotrzymany, to władze Nowego Sącza, jak i sam prezes spółki Blackbird, zapewniali, że tak się nie stanie.

Dziś już wiadomo, że tak się nie stanie. Jan Kos, właściciel głównego wykonawcy stadionu, przekazał mediom obszerny komunikat. Pod koniec pisma dowiadujemy się, że spółka Blackbird „podejmowała wszelkie starania dla zrealizowania powierzonego zadania w pierwotnie umówionym terminie”.

- „Jednak z uwagi na niemożliwe wcześniej do przewidzenia uwarunkowania, wybuch wojny na Ukrainie i związany z tym ogromny wzrost cen, ograniczenie dostępności materiałów i urządzeń a także konieczność wprowadzenia zmianach projektowych, zostaliśmy zmuszeni wystąpić do Inwestora o zmianę umowy w zakresie ostatecznego terminu jej realizacji” – poinformował Jan Kos.

Dodał, że spółka spełnia warunki zawarte w specjalnej ustawie przygotowanej przez polski rząd, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, które spotkały się z podobnymi problemami. Przy okazji Kos wspomniał, że inwestycja jest zaawansowana w 75-procentach.

Z pytaniem o to, o ile wydłuży się czas budowy stadionu chcieliśmy zwrócić się do Anny Bednarczyk-Maśko, prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej, miejskiej spółki która jest inwestorem stadionu. W burze NIK dowiedzieliśmy się, że pani prezes w tym tygodniu jest nieobecna. Pytanie wysłaliśmy zatem do Urzędu Miasta Nowego Sącza, ale odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że wykonawca stadionu Sandecji we wniosku o zmianę ostatecznego terminu realizacji inwestycji nie podał daty.

Poniżej pełna treść oświadczenia Jana Kosa:

W związku z pojawianiem się w przestrzeni publicznej różnych często nieprawdziwych informacji na temat budowy Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu, jako Generalny Wykonawca inwestycji informuję i wyjaśniam:

-Grupa Blackbird Spółka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa [dalej jako „BlackBird”], na podstawie zawartej umowy wykonuje jako Generalny Wykonawca zadanie pn: „Budowa Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu”. Zadanie to realizowane jest z udziałem wielu podwykonawców -w większości z Nowego Sącza i okolic. Nasza spółka została wybrana na wykonawcę robót w postępowaniu przetargowym po czym w trakcie realizacji umowy doszło do rozszerzenia pierwotnego zakresu powierzonych na prac. Dodatkowy zakres prac powierzony został nam zgodnie z postanowieniami Aneksu zawartego do umowy pierwotnej. Procedura wyboru wykonawcy została pozytywnie zweryfikowana przez CBA.

-W sprawie zawartego aneksu i rozszerzenia prac o dwie dodatkowe trybuny Urząd Zamówień Publicznych wydał decyzję – informacje na temat decyzji Urzędu Zamówień Publicznych przekazał mediom Inwestor w dn. 6.03.2023r. Z naszych informacji wynika, że Inwestor podejmując decyzje o poszerzeniu zakresu zamówienia oraz powierzenia spółce BlackBird jego wykonania dysponował stosownymi opiniami prawnmi oraz opinią techniczną. Rozszerzenie zakresu umowy wynikało z uchwały podjętej przez Radę Miasta Nowego Sącza.

-Spółka BlackBird zgodnie z zawartą umową z Projektantem posiada wszelkie przenoszalne prawa autorskie do projektu Stadionu, co wcześniej szczegółowo wyjaśnialiśmy. W związku z brakiem oczekiwanego przez nas zaangażowania biura projektowego w realizację zadania przez podjęliśmy trudną decyzję o zmianie Biura Projektowego w trakcie realizacji tak skomplikowanego zamierzenia inwestycyjnego - pozwoliło to na sprawną kontynuację budowy i doprowadzenie projektu do wymogów Inwestora. Konflikt jaki wywołany został przez poprzedniego projektanta powodował brak koordynacji projektu, realizacji potrzeb Inwestora, a przede wszystkim wstrzymywanie robót. To działanie naraziło spółkę BlackBird jako Generalnego Wykonawcę na dodatkowe koszty związane z wykonaniem i rozbiórką fragmentu zrealizowanych robót.

-współpraca z obecnym Projektantem układa się bardzo dobrze. Skorygowaliśmy i dopracowaliśmy projekt Stadionu, tak aby spełniał wszystkie wymagania Inwestora i obecne trendy w architekturze. Nowe wizualizacje stadionu prezentowaliśmy wcześniej. Jesteśmy przekonani, że będzie to jedna z najpiękniejszych tego typu arena w Polsce.

-Spółka BlackBird realizuje obiekt zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania terenu. Cały obiekt zrealizowano na działce inwestora. Wyjaśniam, że w trakcie przygotowywania mapy powykonawczej stwierdzono rozbieżność przebiegu granicy pomiędzy działką Inwestora, a działką Wód Polskich. W procesie projektowania dwa różne zespoły geodetów opracowały mapy do celów projektowych, które zostały zweryfikowane i zaklauzulowane przez Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego. Na podstawie tych map opracowano i zatwierdzono projekty, w tym przekazany do przetargu. W trakcie budowy w Nowym Sączu przeprowadzono modernizacje zasobów geodezyjnych w wyniku której zmieniono przebieg granicy pomiędzy tymi działkami w stosunku do aktualnych map do celów projektowych. W celu rozwiązania problemu powstałego bez winy Inwestora i Generalnego Wykonawcy z naszej inicjatywy rozpoczęto procedurę wyjaśniającą ze Starostwem Powiatowym i Dyrekcją Wód Polskich. Trwa procedura prawna, a o jej wynikach poinformujemy Państwa w oddzielnym komunikacie.

-Spółka BlackBird podejmowała wszelkie starania dla zrealizowania powierzonego zadania w pierwotnie umówionym terminie jednak z uwagi na niemożliwe wcześniej do przewidzenia uwarunkowania, wybuch wojny na Ukrainie i związany z tym ogromny wzrost cen, ograniczenie dostępności materiałów i urządzeń a także konieczność wprowadzenia zmianach projektowych, zostaliśmy zmuszeni wystąpić do Inwestora zmianę umowy w zakresie ostatecznego terminu jej realizacji. Nasz rząd rozumiejąc problemy firm takich jak nasza wprowadził specjalną ustawę, w której określił warunki i przepisy kto i kiedy może starać się o waloryzację i zmianę terminu. My te warunki spełniamy.

W sferze publicznej wiele miejsca poświęcono zaawansowaniu budowy Stadionu Sandecji w Nowym Sączu, stąd dla rozwiania wszelkich wątpliwości wskazuję, że Inwestycja jest zaawansowana w ponad 75 %. Do wykonania pozostało:

• Dokończenie konstrukcji zadaszenia i pokrycia stadionu

• Wykonanie elewacji frontowej budynku

• Montaż stolarki wewnętrznej

• Dokończenie wewnętrznych instalacji z montażem urządzeń

• Dokończenie robót wykończeniowych sufitów, ścian i posadzek

• Wykonanie poszycia korony stadionu.

• Dokończenie nawierzchni utwardzonych od strony ul. Kilińskiego

• Dokończenie montażu krzesełek

Ponadto informuję, że budowany przez nasz firmę stadion w Nowym Sączu będzie znacznie tańszy niż realizowane równolegle w Polsce podobne obiekty np.:

1.Sosnowiec Koszt budowy: 148 mln Pojemność: 11 600 Cena za 1 miejsce: 12 750
2.Skierniewice Koszt budowy: 49,5 mln Pojemność: 3 tyś Cena za 1 miejsce: 16 490
3. Katowice Koszt budowy: 205mln Pojemność: 14 896 Cena za 1 miejsce: 13 762
4. Opole Koszt budowy: 208 Pojemność: 11600Cena za 1 miejsce: 17 991
5. Płock Koszt budowy: 166,5mln Pojemność: 15 tyś Cena za 1 miejsce: 11 100
6.Tarnów Koszt budowy: 23mln Pojemność: 1 tyś Cena za 1 miejsce: 23 800
7. SzczecinKoszt budowy: 364 mln Pojemność: 21 tyś Cena za 1 miejsce: 17 218

Z powyższych danych wynika, że średnia cena realizacji stadionu w przeliczeniu na jedno miejsce na trybunach wynosi ok. 15 tyś zł. Stadion Sandecji zaprojektowany i realizowany jest na 8 111 miejsc, czyli rynkowa wartość to ok. 122 mln zł. W Nowym Sączu realizujemy stadion za ok. 10tyś zł za 1 miejsce czyli ok 33% taniej niż średnio w Polsce.

Jako Zarządzający spółką BlackBird zapewniam, że zrobimy wszystko aby dokończyć budowę Stadionu i przekazać go Inwestorowi, zawodnikom i kibicom naszego ukochanego Klubu Sandecja w jak najszybszym terminie.
Pragnę nadmienić, że od początku prowadzonej inwestycji napotykamy na wiele niezrozumiałych działań różnych środowisk przeciwnych budowie, która rozpoczęła się po podjęciu decyzji przez włodarzy Miasta. Nie mieści mi się w głowie, że występuje tyle hejtu i mowy nienawiści. Te negatywne działania utrudniają sprawną realizację zadania, obniżają autorytet naszej Grupy i naszych partnerów, którzy niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach realizują roboty budowlane.
Wiele instytucji i środowisk nie bierze pod uwagę faktycznych danych, tylko sugeruje się nierzetelnymi informacjami. Ma to wpływ na ilość, zakres i rodzaj kontroli, które przeprowadzane są w całej Grupie. Zajmuje to nam wiele czasu, który musimy poświęcić na przygotowanie materiałów dla służb kontrolnych. Utrudnia to również procedowanie spraw formalnych związanych z budową i jej finansowaniem. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tak zmasowany atak na naszą Grupę odbija się niekorzystnie na zdrowiu wielu osób, co mnie bardzo smuci i boli, tym bardziej, że w stosunku do mnie kierowanych jest wiele nieprawdziwych oskarżeń i pomówień a nawet gróźb. Inwestycję prowadzimy w sposób jawny i transparentny. Uprawnione instytucje i służby mają możliwość w każdej chwili przeprowadzić rutynowe działania sprawdzające. Przed stwierdzeniem jakichkolwiek uchybień, nikt nie ma prawa wydawać nieprawdziwych wyroków i oskarżeń. Chciałbym wiedzieć komu zależy na przerwaniu i nie dokończeniu budowy.
Kończąc ten wątek chciałbym mieć przekonanie, że zaawansowanie budowy i powyższe informacje zakończą tego typu działania i wspólnie będziemy świętować otwarcie obiektu
Mając na celu uniknięcie dalszych niejasności bardzo proszę przedstawicieli mediów o kontaktowanie się ze mną poprzez adres mailowy: [email protected] w celu pozyskania prawdziwych informacji i autoryzacji.

Z poważaniem:
Prezes Zarządu Grupy Blackbird
Jan Kos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa stadionu Sandecji Nowy Sącz z poślizgiem. Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu realizacji inwestycji - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie