Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chce zostać żołnierzem, ale najpierw musi pokonać chorobę. Cały region zaangażowany w pomoc dla Tomka Janczaka

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tomek Janczak potrzebuje naszego wsparcia. Szukany jest jego bliźniak genetyczny, potencjalny dawca szpiku kostnego
Tomek Janczak potrzebuje naszego wsparcia. Szukany jest jego bliźniak genetyczny, potencjalny dawca szpiku kostnego Archiwum Tomek Janczak
Tomek ma dopiero 18 lat. Dotychczas był osobą bardzo zaangażowaną w pomoc innym. Jako członek Młodzieżowej Drużyny OSP w Starym Sączu oraz harcerz wielokrotnie uczestniczył w akcjach charytatywnych. Teraz sam potrzebuje pomocy. Przygotowania do matury przerwała mu choroba - ostra białaczka szpikowa. Diagnozę usłyszał na kilka tygodniu po swojej studniówce w lutym 2022 roku. Chłopak się jednak nie poddaje. Walczy o życie i potrzebuje naszej pomocy.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Jeszcze niedawno bawił się na swojej studniówce - Tomek jest uczniem trzeciej klasy liceum wojskowego w Tymbarku, po którego ukończeniu chciał wstąpić do wojska. Jest starszym bratem dla czwórki rodzeństwa, ale też harcerzem na czynnej służbie - od 8 lat pomaga innym.

- Zaczęło się niepozornie, od powiększonego węzła chłonnego, a skończyło na szokującej diagnozie: ostra białaczka szpikowa z bardzo dużą leukocytozą. Świat się zatrzymał. Teraz rytm życia Tomka wyznaczają cykle chemioterapii i ciągłe badania. Szkolną ławkę i przygotowania do matury zamienił na łóżko szpitalne - informują bliscy Tomka.

Osoby, którym pomagał, teraz mają szansę odwdzięczyć się za otrzymane dobro. W pomoc chłopakowi zaangażowało się już mnóstwo osób. Dzięki ich wsparciu udało się w niecałe 41 godzin zebrać aż 100 tysięcy złotych. Na zrzutkę wpłaciło 1800 darczyńców. Aby żyć, konieczny jest jednak teraz przeszczep szpiku. Ruszyła akcja, w ramach której na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie poszukiwany jest potencjalny dawca.

- Rodzina i przyjaciele Tomka Janczaka zgłosili się do nas z prośbą o działanie. Potrzebuje przeszczepu szpiku jednak od dawcy niespokrewnionego. Nikt z jego otoczenia nie może zostać tym dawcą. Dzięki powiększeniu bazy potencjalnych dawców mamy szansę znaleźć dawcę dla Tomka - mówi Anna Dorsz z DKMS w Warszawie.

W akcję zbiórki szpiku kostnego postanowili włączyć się OSP Stary Sącz, Urząd Gminy, PCK oraz DKMS organizując akcję rejestracji chętnych dawców. Pomóc może każdy, a będzie ku temu kilka możliwości. Co więcej, na tej pomocy może skorzystać nie tylko Tomek, ale również inni chorzy, którzy potrzebują przeszczepu.

Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Jak pomóc?

- Procedura jest prosta. Wystarczy wypełnić formularz danych kontaktowych i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Pakiet do rejestracji można zamówić na dedykowanej akcji stronie www.dkms.pl/ratunek-dla-tomka. Można też uzyskać go w jednym ze stacjonarnych punktów rejestracji - informuje Dorsz

Wyznaczono też kilka miejsc, gdzie prowadzona będzie rejestracja:

  • 20 marca 2022 r., Dzień Otwarty Drużyny Harcerskiej 1 SDH "Leśni" w Barcicach
  • 20 marca 2022 r., Dzień Otwarty Straż Pożarna w Starym Sączu
  • 14 marca 2022 r., Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej

Akcja w ramach której poszukiwany jest genetyczny bliźniak opatrzona została tytułem #SkaczęNaRatunekTomkowi. Nawiązuje ona do historii, którą w mediach społecznościowych podzielił się chłopak.. Zanim zachorował, jego marzeniem był bowiem skok ze spadochronem. Marzenie to udało mu się spełnić. Tak skok w jednym ze swoich wpisów w mediach społecznościowych porównał do swojej choroby.

- To było ekscytujące - ta adrenalina, te emocje! Kontrolowany spadek dający poczucie wolności, którego nigdy tego nie zapomnę. Od kilku tygodni znów czuję, że spadam. Ale teraz to uczucie nie jest już przyjemne. Jest we mnie strach i obawa o to, co będzie dalej. Tylko niespokrewniony ze mną dawca może być moim spadochronem bezpieczeństwa - napisał Tomek.

Jak dotąd udało się już zarejestrować kilkadziesiąt potencjalnych dawców, a ich liczba stale rośnie. Tomek podziękował za okazaną pomoc.

- Nie jestem w stanie się rozpisywać, ale bardzo chciałbym podziękować wszystkim, którzy angażują się we wszelakie akcje, by mi pomóc. Codziennie otrzymuję ogrom wiadomości, lecz niestety nie daję rady odpisywać na wszystkie. Wierzę, że za niedługo wyjdę ze szpitala i będę mógł podziękować osobiście każdemu, kto mi pomaga w tym trudnym dla mnie momencie - napisał Tomek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto