Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmiec łamie prawo oświatowe

Katarzyna Gajdosz
Barbara Nowak wytknęła Chełmcowi, że nie złożył uchwały o sieci szkół. Wójt sądził, że po protestach rodziców sprawę wyjaśnił
Barbara Nowak wytknęła Chełmcowi, że nie złożył uchwały o sieci szkół. Wójt sądził, że po protestach rodziców sprawę wyjaśnił Katarzyna Gajdosz
Gmina łamie prawo, nie podejmując uchwały w sprawie szkół. W kuratorium mówili, że to nie jest potrzebne - broni się wójt.

Na 202 gminy w Małopolsce 97 procent z nich złożyło już projekty uchwał dotyczące nowej sieci szkół. Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, wysoko oceniła przygotowania do reformy Nowego Sącza, ale skrytykowała Chełmiec.

W czwartek podpisała porozumienie z prezydentem Ryszardem Nowakiem, dotyczące tworzenia i realizowania lokalnej polityki oświatowej. Stwierdziła przy tej okazji, że problem stanowią dla niej trzy małopolskie gminy, które do tej pory nie przedstawiły propozycji rozwiązania sieci szkół.

- Na terenie delegatury sądeckiej nie uczynił tego tylko Chełmiec - zauważa Barbara Nowak, dodając, że jeśli gmina nie przedstawi uchwały, to szkoły w Chełmcu zostaną przekształcone z mocy ustawy.

Bernard Stawiarski, wójt Chełmca, jeszcze w styczniu przedłożył radzie gminy projekt uchwały dotyczący przekształcenia szkół. Dotyczył on jednak tylko podstawówek w Rdziostwie i Krasnem Potockiem, które od 1 września miały obejmować jedynie klasy 1-4. Rodzice uczniów zaprotestowali. Uważają, że szkoły, zgodnie z reformą, powinny być ośmioklasowe. Radni ostatecznie więc zagłosowali przeciwko proponowanemu przez wójta projektowi uchwały.

- Jak dla mnie sprawa była załatwiona już wówczas - mówi Bernard Stawiarski, zdziwiony nagłym publicznym upomnieniem przez panią kurator. Przekonuje, że jego urzędnicy dwukrotnie informowali przedstawicieli kuratorium, jak przedstawia się sprawa szkół w gminie.

- Ponieważ nie było zgody na przekształcenie szkół w Rdziostowie i Krasnem Potockiem w czteroklasowe, wszystkie szkoły od 1 września zmieniają się, tak jak przewiduje to ustawa, czyli w podstawówki ośmioklasowe. Pracownik kuratorium, z którym rozmawiał mój dyrektor od spraw oświaty, dwukrotnie zapewnił, że w związku z tym nie jest potrzebna uchwała radnych w tej sprawie - mówi Stawiarski.

Tymczasem, jak informuje nas Grzegorz Sobol, rzecznik prasowy Małopolskiego Kuratorium Oświaty, gmina, która nie podejmie uchwały w sprawie szkół i nie przedstawi jej w kuratorium, łamie prawo.

- Na pewno takiej informacji nie mógł przekazać żaden z pracowników kuratorium. Owszem, bez uchwały szkoły zostałyby przekształcone tak, jak przewiduje to ustawa. Niemniej obowiązkiem gminy jest podjąć uchwałę w tej w sprawie - mówi Grzegorz Sobol. Taka uchwała wyznacza też obwody, z których uczniowie przypisani są do nowo tworzonych ośmioklasowych szkół.

„Gazeta Krakowska” przekazała to stanowisko kuratorium wójtowi Chełmca.

- Jeśli tak jest, w każdej chwili możemy podjąć uchwałę. To żaden problem. Sesja akurat jest w czwartek - mówi zaskoczony Bernard Stawiarski, dziękując nam za informację.

- Tylko dlaczego ja się muszę o tym dowiadywać od dziennikarzy? - pyta po chwili.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiana czasu z zimowego na letni

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto