Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmiec. Tysiącletnie grodzisko może być kolejną atrakcją turystyczną Sądecczyzny

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na razie na górze Chełm prowadzono badania inwentaryzacyjne i ratunkowe
Na razie na górze Chełm prowadzono badania inwentaryzacyjne i ratunkowe fot. arch. Bartłomiej Urbański
Zakończyły się wykopaliska archeologiczne na górze Chełm, zwanej również Paścią Górą (gm. Chełmiec). Ich celem było zbadania pozostałości średniowiecznego grodziska, którego początki mogą sięgać nawet IX wieku. Być może uda się przekształcić to miejsce w kolejną atrakcję turystyczną regionu.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

Choć pierwsze badania archeologiczne przeprowadzono w tym miejscu pod koniec lat 50 - tych, dopiero teraz pojawił się pomysł, aby udostępnić cześć znaleziska dla mieszkańców i turystów. Pomysł ten, to pokłosie kolejnych wykopalisk, które rozpoczęto w 2018 roku, i które nadzorował Bartłomiej Urbański, archeolog z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

- Nasze badania miały charakter inwentaryzacyjny i ratunkowy. Chodziło o przygotowanie dokumentacji dotyczącej pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku, a także o zabezpieczenie terenu - mówi.

Archeologom udało się znaleźć sporo drobnych odłamków naczyń, a także część metalowego narzędzia o nieznanym na razie przeznaczeniu. Jak wyjaśnia Urbański, dalsza eksploracja tego terenu wymagałaby jednak badań inwazyjnych, które są poza zasięgiem muzeum.

- Pozostałości grodziska mogą kryć jeszcze wiele różnych niespodzianek, niestety, obecne wykopaliska z konieczności miały powierzchowny charakter - tłumaczy.

Będzie nowa atrakcja turystyczna?

Na razie zatem pozostaje czekać na wyniki dotychczasowych badań archeologicznych oraz na kolejne wykopaliska. I choć teren dawnego grodziska porośnięty jest gęsto lasem jodłowym, Paweł Szczygieł, nadleśniczy ze Starego Sącza, liczy, że miejsce to stanie się z czasem lokalną atrakcją turystyczną.

- Oczywiście nie chodzi tu o to, aby odwiedzający zadeptali pozostałości po średniowiecznych umocnieniach, ale, żeby znaleźć sposób na prezentację bogatej historii naszego regionu - mówi.

Nadleśniczy ma nadzieję, że w przyszłości uda się pozyskać środki na stworzenie ścieżki edukacyjnej i umieszczenie tablic informacyjnych, przybliżających odwiedzającym dzieje tego miejsca. Aby zachować jego charakter i nie naruszać istniejących warstw kulturowych, które pochodzą z różnych epok, podjął również decyzję o wyłączeniu tego terenu z prowadzenia gospodarki leśnej.

- Mam nadzieję, że na tym obszarze powstania swoista enklawa przyrodniczo - kulturowa, która zachęci sądeczan i turystów do zapoznania się historią Sądecczyzny - mówi Paweł Szczygieł.

To był duży gród

Na razie odwiedzający górę Chełm mogą zobaczyć zielone opaski na drzewach. Oznaczają one granice wewnątrz których kryją się pozostałości po średniowiecznym grodzisku. Z materiałów historycznych wiadomo, że w tzw. czasach Wiślan oraz epoce wczesnopiastowskiej na górze Chełm funkcjonował rozległy gród, liczący 300 metrów rozpiętości. Składał się z majdanu czyli części głównej oraz dwóch podgrodzi, a otaczały go trzy pierścienie wałów ochronnych. Jego celem była ochrona szlaku handlowego wiodącego wzdłuż rzeki Dunajec, zaś warownia została najprawdopodobniej najechana i zniszczona przez Madziarów.

Ośnieżone Tatry widziane z Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój. Ośnieżone Tatry widziane z Jaworzyny Krynicki...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto