Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można zrobić z 4 tys. wykałaczek i patyków do lodów?

Paweł Szeliga
Cerkiew ma 1,20 m długości i 70 cm szerokości, wysokość wieży - 1,10 m
Cerkiew ma 1,20 m długości i 70 cm szerokości, wysokość wieży - 1,10 m fot. paweł szeliga
Ani przez chwilę nie wątpiłem, że mi się to uda - mówi 51-letni sądeczanin Stanisław Pogwizd. W czerwcu wpadł na pomysł zbudowania makiety cerkwii św. Paraskewy w Czyrnej (gm. Uście Gorlickie). Po sześciu miesiącach żmudnej pracy w drewnianej świątyni zapłonęło światło, ledowe żaróweczki oświetlają jej otoczenie obsadzone miniaturowymi choinkami.

Pogwizd wyczarowuje swoje architektoniczne cacka od czterech lat. Pierwsza na warsztat poszła gospoda Krakowiak z Krynicy-Zdroju. Przejechał obok niej, zakochał się w drewnianej bryle i postanowił odtworzyć. Potem były już własne projekty, inspirowane domami uzdrowiskowymi na Sądecczyźnie.

W maju, po ośmiu miesiącach pracy, z 2950 szpatułek i patyczków zrobił willę w góralskim stylu. Białe akwariowe kamyczki posłużyły do budowy podmurówki. Efektowną bramę wjazdową zrobił z drewnianych elementów dziecięcego wózka znalezionego na śmietniku.

- Po miesięcznej przerwie w budowie makiet trafiłem w internecie na zdjęcia cerkwi w Czyrnej - opowiada sądeczanin. - Tej samej nocy zacząłem się zastanawiać, jak się za nią zabrać.

Największą trudność sprawiły mu cebulaste hełmy wieńczące cerkiewne wieże. Zrobił je z twardego kartonu, który pokrył złotym materiałem i obszył złotą nicią. Potrzebował na to tygodnia. Do budowy pozostałych elementów wykorzystał listewki, wykałaczki i laryngologiczne szpatułki. Płaskie patyczki łączące śledziowe rolmopsy posłużyły do pokrycia dachu świątyni. Korkiem wykończył murek okalający cerkiew. Trawnik rosnący przed płotem uzupełnił ledowym podświetleniem.

- Świątynia z Czyrna się udała, więc wkrótce zabiorę się za przepiękną cerkiew w Szczawniku - zapowiada Stanisław Pogwizd.

Mam już dokumentację zdjęciową. - Nic, tylko siadać do szlifowania listewek, klejenia wykałaczek i planowania otoczenia świątyni - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto