MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej budowy bazy wojskowej terytorialsów w Limanowej. Wkrótce podpiszą umowę w Warszawie i będą mogli rozpocząć prace

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 114 Batalionu Lekkiej Piechoty z Limanowej 81 października)
Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 114 Batalionu Lekkiej Piechoty z Limanowej 81 października) Damian Radziak
W Limanowej już wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwana inwestycja: budowa bazy wojskowej dla 114. batalionu lekkiej piechoty 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W połowie grudnia w Warszawie mają zostać podpisane umowy w sprawie powstania kompleksu wojskowego. Obecnie trwa sprawdzanie certyfikatów bezpieczeństwa firm, które zgłosiły się do przetargu.

Jeszcze w 2023 roku w Limanowej powstanie baza wojskowa wraz z zapleczem dla batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego skład będzie wchodzić ponad 600 żołnierzy obrony terytorialnej i 50 żołnierzy zawodowych. Kilka dni temu zakończone zostały negocjacje i ustalenia, które były prowadzone pomiędzy miastem Limanowa, Regionalnym Zarządem Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskim Funduszem Rozwoju. RZI skierowało dokumenty dot. budowy koszar Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej do Prokuratorii Generalnej, która czuwa nad właściwym gospodarowaniem mieniem Skarbu Państwa.

- Po ocenie, a spodziewamy się, że może to potrwać do dziesięciu dni, umowy będą mogły zostać podpisane i tym samym już formalnie będzie mogła ruszyć twarda część tego projektu – mówi Władysław Bieda, burmistrz Limanowej.

Jeszcze 14 grudnia Warszawie mają zostać podpisane umowy w sprawie budowy kompleksu wojskowego w Limanowej. Dokumentacja została złożona już jakiś czas temu w starostwie powiatowym i miasto czeka na pozwolenie na budowę.

Sprawdzają wykonawców

Pierwszy etap przetargu na budowę koszar został zakończony. Do konkursu zgłosiły się dwie firmy, które chcą budować bazę wojskową, obecnie sprawdzane są dokumenty.

- Zaproszone firmy w tym pierwszym etapie powinny wylegitymować się odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa, które uprawniają je do budowy obiektów wojskowych - informuje burmistrz.

Limanowa starała się o budowę koszarów od lat

Kilkuletnie starania władz Limanowej przyniosły efekt. Jeszcze 17 lipca 2021r. w Limanowej Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wraz z burmistrzem podpisali uroczyście list intencyjny ws. utworzenia w Limanowej batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na potrzeby budowy powołana została spółka „LimWot”, która prowadził m.in. postępowanie w sprawie wyłonienia wykonawcy opracowania dokumentacji projektowo-budowlanej dla zadania budowa kompleksu wojskowego dla potrzeb pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Większościowym udziałowcem w LimWocie jest limanowski samorząd, którego wkład stanowi kilkanaście działek. Na dwóch z nich, mieszczących się przy ul. Zygmunta Augusta, mają w przyszłości stacjonować terytorialsi. Natomiast pozostałe, znajdujące się na terenie zielonym w rejonie osiedla "Marsa", służyć będą do zajęć taktycznych. Spółka będzie zarządzać obiektem do momentu aż wojsko wykupi obiekt wraz z terenem. Ma to nastąpić w ratach, w ciągu 20 lat.

Żołnierzy w Limanowej przybywa

Spółka LimWot jeszcze w kwietniu podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji bazy wojskowej dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Rzeszowska firma Ecorest przygotowała nie tylko projekt, ale także zajęła się pozyskiwaniem niezbędnych pozwoleń w tym m.in na budowę.

5 lipca br. oficjalnie uruchomiono tymczasową bazę WOT w Limanowej, która jest siedzibą 114. batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wspomniana siedziba funkcjonuje przy ul. Reymonta w skrzydle budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej. Jak zapowiada Adam Trębacz, oficer prasowy brygady, w Limanowej sukcesywnie będą się pojawiać kolejni żołnierze. Formowanie limanowskiego batalionu ma się zakończyć do końca tego roku, natomiast nowoczesna baza WOT zostanie oddana do użytku w 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto