Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Krynicy powstanie izolatorium? Jakie są propozycje?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. Damian Radziak
Trwają rozmowy w sprawie utworzenia w Krynicy - Zdroju kolejnego małopolskiego izolatorium. Mogłoby ono powstać w którymś z krynickich sanatoriów. Nieoficjalnie mówi się o Nowym Domu Zdrojowym. Obecnie w Małopolsce funkcjonują dwa izolatoria i obydwa znajdują się w Krakowie.

Wiesław Pióro, prezes spółki Uzdrowisko Krynica - Zegiestów przyznaje, że zarząd prowadzi rozmowy w tej sprawie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie. Zaznacza, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, i wszystko zależy do kierunku w jakim rozwinie się pandemia oraz od zapotrzebowania na izolatoria w Małopolsce.

Wyjaśnia również, że sanatoria, jako obiekty medyczne spełniają warunki, które wojewoda stawia przed obiektami mającymi pełnić funkcję izolatoriów.

Piotr Ryba, burmistrz Krynicy - Zdroju nie został poinformowany o toczących się rozmowach. Jak wyjaśnia, sprawy te znajduję się poza kompetencjami Urzędu Miasta.

Obecnie w Małopolsce utworzono dwa izolatoria. Znajdują się one w krakowskich hotelach Wyspiański i Alf. Pierwsze prowadzi Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, zaś drugie znajduje się w gestii Szpitala Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Pacjent opuszcza placówkę wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych.

Koszty pobytu w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do izolatorium będą kierowane:

• osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,

• osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),

• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,

• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pacjenci mają zapewniony osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną na miejscu, i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, trzy posiłki dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto