Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyszczenie szyldów. Znika reklamowy chaos w mieście

Joanna Mrozek
Widoczne zmiany w wyglądzie kamienic można zauważyć na obszarze zabytkowego centrum miasta. W Nowym Sączu z budynków znikają szyldy, które są sprzeczne z uchwałą, ale także reklamy umieszczane na przeszkleniach okien i drzwi. Ma to uporządkować reklamowy chaos w centrum miasta. Przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do uchwały zapłacą karę.

W piśmie otrzymanym z Wydziału Architektury, Budownictwa i Geodezji Urzędu Miasta Nowego Sącza zaznaczono, że:
,,Działania podjęte przez Urząd Miasta nie mają na celu „czyszczenia szyldów” a jedynie ich uporządkowanie i dostosowanie do zapisów obowiązującej Uchwały. Każdy przedsiębiorca ma prawo do zamieszczenia informacji o prowadzonej działalności, a wprowadzone zasady mają za zadanie przywrócić ład i harmonię w przestrzeni publicznej zabytkowej części miasta Z kamienic znikają nie tylko szyldy, które są niezgodne z Uchwałą, ale przede wszystkim reklamy, sytuowane głównie na przeszkleniach okien i drzwi”.

Tereny Historycznego Centrum Miasta wpisanego do rejestru zabytków połączonego Alejami Wolności i Batorego z tzw. „Starą Kolonią” oraz teren Białego Klasztoru, Parku Strzeleckiego oraz Sądeckiego Parku Etnograficznego z Miasteczkiem Galicyjskim. Tam termin uporządkowania minął 26 lipca ubiegłego roku. Również dotyczył on terenów dróg krajowych oraz obszarów bezpośrednio do nich przylegających, wyznaczonych odcinków ulic Krakowskiej, Lwowskiej, Tarnowskiej Nawojowskiej i Węgierskiej.
Pozostałe tereny mają czas na dostosowanie się do ustawy krajobrazowej do 26 lipca 2020 roku.

Ustawa nie wyklucza umieszczania informacji o prowadzonej działalności a zasady mają za zadanie przywrócenie ładu i harmonii w zabytkowej części miasta. ,,Należy zwrócić szczególną uwagę na gabaryty, sposób montażu, materiał oraz kolorystykę urządzeń reklamowych, tak aby podkreślały zabytkowy charakter miejsca, a nie stanowiły elementów dominujących, przesłaniających detale architektoniczne budynków”-głosi ustawa.

Przedsiębiorcy mogą umieścić nowe szyldy zgodne z Uchwałą, w przypadku obszaru zabytkowej części miasta, montaż takiego oznakowania wymaga zgody Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz zgłoszenia Wydziale Architektury, Budownictwa i Geodezji. Ponadto sytuowanie szyldów na wysięgnikach, prostopadłych do ściany budynku wymaga uzyskania zgody Miejskiego Zarządu Dróg, z racji zajęcia pasa drogowego.

Obowiązujące przepisy dają możliwość nałożenia odpowiedniej kary na podmiot, który nie stosuje się do zapisów prawa lokalnego, co wynika z art. 37d Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wysokość kary pieniężnej zależna jest od pola powierzchni reklamowej.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czyszczenie szyldów. Znika reklamowy chaos w mieście - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto