Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna cerkiew grekokatolicka w Roztoce Wielkiej zyskuje nowy wygląd. Wymieniają gonty dzięki dotacji z Lasów Państwowych

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Dzięki wymianie gontu świątynia odzyska dawny blask
Dzięki wymianie gontu świątynia odzyska dawny blask Parafia Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi
Dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem świętego Dymitra, a dziś kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Roztoce Wielkiej w gminie Łabowa odzyskuje dawny blask. Dzięki dofinansowaniu z Lasów Państwowych wymieniany jest gont drewniany, którym obłożona jest świątynia.

Cerkiew w Roztoce Wielkiej w 1819 roku wybudowali Łemkowie, którzy do 1945 roku zamieszkiwali m.in. teren gminy Łabowa. Obiekt przeszedł remont w 1881 r., a następie w 1938 r. również jego wnętrze. Cerkiew została przejęta w 1947 r. przez Kościół rzymskokatolicki i od tego czasu jest użytkowana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi. Świątynia trafiła nawet do rejestru zabytków (1964 r.).

Na drewnianej budowli swoje piętno odcisnął czas, co widoczne było zwłaszcza po stanie gontu, który okrywa jej zewnętrzne ściany. Nic więc dziwnego, że proboszczowi parafii Matki Bożej Anielskiej zależało na wymianie drewnianych elementów. Koszty jednak przewyższały możliwości finansowe parafii, dlatego postanowiono poszukać dofinansowania. Z pomocą przyszły Lasy Państwowe, które w drugiej połowie roku ogłosiły konkurs "drewno jest z lasu". Parafia złożyła wniosek i otrzymała 100 tys. zł dofinansowania na wymianę gontu.

Jak podkreśla ks. Wojciech Ochalik, proboszcz parafii w Nowej Wsi, dotacja z Lasów Państwowych pozwoliła na pokrycie połowy kosztów wymiany drewnianych gontów. Drugie tyle zabezpieczyła parafia z własnych środków. Prace ruszyły pod koniec listopada 2022 i mają się ku końcowi. Budowlańcom sprzyja pogoda, która pozwala na prace w okresie zimowym.

Dawna cerkiew jest typową dla Łemków konstrukcją zrębową, trójdzielną. Prezbiterium skierowane jest ku północy, ma kształt kwadratu, szerszą nawę i babiniec objęty słupami cebulastej wieży z malowaną niebiesko-rudą izbicą z dzwonem z 1695 roku i drugim Janem Chrzcicielem oraz z sygnaturką z 1981 r. Dachy pokryte są blachą. Wnętrze świątyni zdobią polichromie figuralne z 1940 r. Jest Sąd Ostateczny, św. Michał Archanioł zabijający diabła i św. Jerzy zabijający smoka. Nawę od prezbiterium oddziela niekompletny ikonostas z końca XIX wieku. Zachowały się natomiast klasycystyczne ołtarze i lichtarze, chór muzyczny późnobarokowy z wypukłym parapetem, krucyfiks ludowy z początku XIX wieku.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto