Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny kamieniołom w Limanowej przeszedł metamorfozę. Popularne miejsce spotkań w środku lasu zyskało wiaty czy palenisko

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Przy tzw. kamieniołomie w Limanowej znowu będzie tętniło życie. Już na jesień można organizować tam spotkania i imprezy
Przy tzw. kamieniołomie w Limanowej znowu będzie tętniło życie. Już na jesień można organizować tam spotkania i imprezy UM Limanowa
Miejsce plenerowych imprez pod kamieniołomem na Miejskiej Górze w Limanowej już prawie gotowe. W ramach prac powstała nowa altana, stanowisko do grillowania, stoły, ławki i pojemniki na odpady oraz toalety. Jest szansa, że znów będzie tętnić życiem, przed laty było miejscem imprez oraz spotkań.

Miejscy wypoczynku uwielbiane przez mieszkańców Limanowej

Władze Limanowej liczą, że rewitalizacja zaniedbanego terenu przyczyni się również do wzrostu zainteresowania turystyką pieszą, tym bardziej, że turyści będą mieli miejsce do odpoczynku i rekreacji.

– Kiedyś było to miejsce spotkań towarzyskich i dobrze byłoby je znów przywrócić do tego poprzedniego stanu. Nadal posiada bowiem swój pewien urok, co można wykorzystać. Niestety przez lata uległo ono naturalnemu zniszczeniu – przyznał w rozmowie z "Gazetą Krakowską" burmistrz Władysław Bieda.

Przy nieczynnym kamieniołomie trwa modernizacja infrastruktury turystyczne, by miejsce to ponownie stało się atrakcyjne i było wykorzystywane pod organizację wydarzeń plenerowych. Gotowe już są trzy drewniane i zadaszone wiaty pod którymi rozmieszczone zostaną stoły i ławy.

Na miejscu powstała też altana o powierzchni zabudowy 35 m2. Wykonano również palenisko z zadaszeniem, będą kosze na śmieci oraz toalety dla osób niepełnosprawnych.
[polecany]23150767[/polecany]

Modernizacja infrastruktury turystycznej przy ul. Kasprowicza wyniesie 755 722,12 zł, z czego kwota 480 243,00 zł pokryta zostanie ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wykonaniem prac zajmuje się „Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Duda” z Łostówki.

Kamienie na budowę bazyliki w Limanowej

Kamieniołom w Limanowej od lat nie jest eksploatowany. Wcześniej to właśnie stąd pozyskiwano materiał na budowę szkoły podstawowej czy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Kiedy wyrobisko zostało zamknięte, teren ten zaczął być wykorzystywany do organizacji różnych imprez plenerowych. Organizowano tam zawody downhillowe czyli ekstremalnej formy kolarstwa górskiego. Przez kamieniołom przebiega także pieszy szlak turystyczny oznaczony żółtym kolorem. Prowadzi on w kierunku starego i nowego krzyża.

Mogielica to królowa Beskidu Wyspowego. Nowa wieża to prawdziwa atrakcja, która przyciąga tłumy

Przed laty powstał tam mini amfiteatr, altanki, a nawet zadaszona sala zabaw. Często odbywały się tam imprezy urodzinowe, ogniska i inne spontaniczne spotkania.

Jednym z ogromnych walorów tego miejsca była też doskonała akustyka - kamieniołom znajduje się w zagłębieniu więc nawet głośna muzyka nie docierała do pobliskich mieszkańców. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta polubili limanowianie.

O to, aby zaniedbane miejsce w środku lasu zyskało nowe życie na wniosek władz miasta starała się Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska” (LGD). Stowarzyszenie to, współpracujące z Urzędem Marszałka Województwa Małopolskiego, miało dokonać formalnej oceny wspomnianego wniosku, a następnie przekazać go do Urzędu Marszałkowskiego. Pozytywna opinia była warunkiem wstępnym uzyskania dofinansowania, o co ubiegały się władze miasta. To się udało. Z całkiem nowych atrakcji będzie można korzystać od jesieni.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Dawny kamieniołom w Limanowej przeszedł metamorfozę. Popularne miejsce spotkań w środku lasu zyskało wiaty czy palenisko - Limanowa Nasze Miasto

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto