Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Artykuł sponsorowany RESURGO
Dużo ludzi ma obawy, iż fotowoltaika się nie opłaca lub jest gdzieś jakiś haczyk. Błąd! Niema haczyka i jak najbardziej się opłaca. Najważniejszym punktem każdej instalacji to odpowiednio dobrana instalacja. Jest to sumaryczna moc paneli zainstalowanych na dachu, odpowiednio dobrany falownik a stosunek do ilości energii zużywanej przez gospodarstwo domowe lub firmę. Jeżeli wszystkie 3 warunki zostaną spełnione inwestycja i bez żadnych dotacji zwróci nam się w 6 do 7 lat.

Powyższe założenia wytłumaczymy najlepiej na przykładzie. I tak przy wysokości rachunku 200 zł miesięcznie (około 4000kWh rocznie) na jednym dachu zaspokoi moc 4,8kWp a na drugim nawet 5,5kWp nie będzie wystarczająca, aby wyprodukować tych 4800 kWh rocznie. Tu dochodzimy do drugiej ważnej rzeczy, a natomiast dlaczego musimy mieć więcej produkcji niż zużywamy energii? W tym przykładzie 200 zł, jak już wspomnieliśmy, zużycie jest około 4000 kWh rocznie. Przy prawie idealnych parametrach dachu produkcję z mocy paneli 4,8 kWp będziemy mieli na poziomie 4800 kWh rocznie. Część (przeważnie około 25%) zużyjemy na bieżąco, resztę oddamy do dystrybucji. Pamiętajmy, iż dystrybucja zawsze zabiera 20% od nadwyżki produkcyjnej. I tak przy takich parametrach wynik jest następujący: Zapotrzebowanie 4000 kWh, produkcja roczna 4800kWh minus 1200kWh zużyjemy na bieżąco zostaje 3600kWh oddanych do sieci minus 20%. Dystrybucja odda nam 2880 plus 1200 które zużywamy na bieżąco daje wynik 4080kWh. Idealnie dobrana instalacja. Lecz nie każdy dach jest taki sam i tym samym nie każda instalacja wyprodukuje taką samą ilość energii. Na samym końcu musimy jeszcze przypomnieć o starym polskim przysłowiu, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” co na fotowoltaikę się przekłada tak, iż na początku dobrze dobrana moc może nie wystarczyć przy ciągłym dokładaniu urządzeń, które będą pochłaniać tą energie a w szczególności grzałek do wody w bojlerach, grzejników elektrycznych lub klimatyzatorów. Takie urządzenia pochłaniają na tyle więcej energii, iż należy pomyśleć o 2 a nawet 3 krotnie większej instalacji.

Firma Resurgo doradza klientowi jaka moc instalacji powinna być na dachu lub gruncie na podstawie nie tylko wysokości rachunku, lecz położenia paneli względem słońca, mocą inwertera (falownika) oraz przewidywaną produkcją prądu z proponowanej instalacji, którą wyliczamy na podstawie specjalnego programu do liczenia uzysków. Doradzimy również w przypadku planowanych dodatkowych instalacji urządzeń grzewczych i innych. Zaprojektujemy i wybudujemy wiatę, na której zainstalujemy twoją własną elektrownie. A w przypadku większych projektów, współpracujemy i jesteśmy przedstawicielem chorwackich firm Soltech-Končar-EDelivery które działają w branży PV od 1988 roku. Zapraszamy do współpracy.

Dodaj ogłoszenie