Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki trafił kompletny wniosek o utworzenie w Nowym Sączu kierunku lekarskiego

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Kierunek lekarski w Nowym Sączu coraz bardziej realny
Kierunek lekarski w Nowym Sączu coraz bardziej realny archiwum Polska Press
Uruchomienie kierunku lekarskiego w Nowym Sączu wydaje się być coraz bardziej realne. W Ministerstwie Edukacji i Nauki został już złożony kompletny wniosek konieczny do tego, aby w przyszłości w Akademii Nauk Stosowanych mogli kształcić się przyszli lekarze. Udało się też skompletować całą kadrę profesorską i wszystko wskazuje na to, że są realne szanse na zrealizowanie tego pomysłu.

Jest duża szansa, że przyszli medycy będą mogli kształcić się w Nowym Sączu w następnym roku akademickim. To duża wartość dla regionu oraz prestiż dla miasta i jak się okazuje, staje się to coraz bardziej realne.

- Przed nami jeszcze weryfikacja wniosku przez odpowiednie ministerstwa i ocena recenzentów, dlatego do ogłoszenia sukcesu jeszcze daleko, ale na pewno to co już udało się zrobić to dużo. Niektórzy uważali, że jest to niemożliwe - przyznaje poseł Patryk Wicher.

Jak dodaje, jeśli uda się otworzyć kierunek, będzie to kolejny krok w kierunku rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (dawnej PWSZ). W planach jest bowiem budowa prosektoriów, nowych sal dydaktycznych oraz nowego budynku dla wydziału uczelni, co będzie niezbędne dla kształcenia przyszłych medyków.

Jeśli uda się utworzyć tzw. kierunek lekarski na sądeckiej uczelni, to byłby to jedyny taki kierunek w regionie sądeckim, gdzie przyszli medycy mogliby przygotowywać się do bardzo potrzebnego zawodu. Być może po zakończeniu nauki, absolwenci zasililiby szeregi sądeckiego czy limanowskiego szpitala.

- To nie tylko podniesienie jakości, zwiększenie bezpieczeństwa regionu, ale także podniesienie prestiżu. Nowy Sącz nareszcie stanie się miastem akademickim - Akademia Nauk Stosowanych z kierunkiem lekarskim i Wyższa Szkoła Biznesu z kierunkiem prawo pozwala na to, że nasze uczelnie będą miały wszystkie prestiżowe kierunki i pozwolą zatrzymać młodych ludzi na Sądecczyźnie - mówi Wicher.

Poseł liczy, że uda się uruchomić kierunek lekarski już od przyszłego roku akademickiego 2023/2024 . Przyszli medycy kształciliby się w ANS przez sześć lat. Marszałek Witold Kozłowski zdecydował także, że przekaże cały teren wraz z nieruchomością w Dąbrowie dla przyszłego wydziału lekarskiego.

W budynku mieścił się oddział zakaźny, a wcześniej oddział psychiatryczny. Miał on zostać przekształcony w Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej, jednak zrezygnowano z tego pomysłu. W testamencie darczyńca zaznaczył, że budynek w Dąbrowie ma zostać zaadaptowany na usługi medyczne

Przypomnijmy, że we wrześniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber odwiedził sądeckie uczelnie oraz Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. To właśnie wtedy narodził się pomysł uruchomienia w Nowym Sączu kierunku lekarskiego. Przemysław Czarnek, minister edukacji także poparł pomysł utworzenia wydziału lekarskiego podkreślając, że w naszym kraju brakuje 50 tys. lekarzy.

Wtedy też odczas rozmowy z radą medyczną szpitala w Nowym Sączu poruszono temat rozwoju placówek medycznych i ich ulepszana, nie tylko tej nowosądeckiej, ale także szpitali w Limanowej i Krynicy, które będą partnerami tego przedsięwzięcia. Chodzi głównie o to, aby mogły spełniać warunki potrzebne do przeprowadzania w nich praktyk dla przyszłych lekarzy.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto