Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki na Sądecczyźnie. Tak mieszkańcy celebrują ludowe święto planów

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Wideo
od 16 lat
Koniec lata to koniec żniw i plac polowych. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się ludowe święta plonów - „dożynki". Również i na Sądecczyźnie nie zabrakło w tym roku imprez dożynkowych. Z tej okazji mieszkańcy przygotowują wieńce dożynkowe, a ich kreatywność jest niezwykła. Zobaczcie dożynkowe dzieła sztuki przygotowane przez mieszkańców ziemi sądeckiej i sąsiedniej ziemi limanowskiej.

Są wytworzone ze słomy, kłosów, świeżych kwiatów, owoców i wstążek, posiadają różnorodne kształty i symbolikę, odzwierciedlając lokalne tradycje i konteksty. Wieńce dożynkowe z roku na rok na Sądecczyźnie przyjmują coraz bardziej wymyślne formy.

Święta polanów na Sądecczyźnie
Święta polanów na Sądecczyźnie CKIP Łososina Dolna/ KGW Pirounka, Czyrna/ Jan Duda/Iwona Grzebyk-Dulak/Urszula Norogórska

Ich przygotowywanie to okazja do pielęgnowania i przekazywania ducha polskich obrzędów. Dożynki zaś odzwierciedlają wagę pracy na roli w historii oraz kulturze Polski. To także czas, w którym mieszkańcy dziękują za urodzaj plonów, jednocześnie oddając hołd tradycji i wspólnocie.

Święta polanów na Sądecczyźnie
Święta polanów na Sądecczyźnie CKIP Łososina Dolna/ KGW Pirounka, Czyrna/ Jan Duda/Iwona Grzebyk-Dulak/Urszula Norogórska

Święto to symbolizuje harmonię między człowiekiem a naturą oraz podkreśla wartość współpracy i dzielenia się dobrem w społeczności. Zobaczcie jak kultywuje się te piękna tradycję na Sądecczyźnie.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dożynki na Sądecczyźnie. Tak mieszkańcy celebrują ludowe święto planów - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto