Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworce w Miliku i Żegiestowie lśnią nowym blaskiem. Zostały już otwarte dla podróżnych

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Dworce w Miliku i Żegiestowie odnowione
Dworce w Miliku i Żegiestowie odnowione Artur Królikowski
Stacje Milik i Żegiestów mają nowe dworce. Wygląd niszczejących od lat budynków został zupełne odmieniony i oddano do użytku podróżnym dwa nowoczesne obiekty, które będą służyć przez długie lata. Celem inwestycji było podniesienie standardów obsługi i komfortu, zwiększenie dostępności dworców dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, poziomu bezpieczeństwa, a także estetyki i funkcjonalności budynków.

Sypiący się, niewielki budynek dworca kolejowego w Miliku przestał istnieć w 2020 roku. Po dokonaniu jego rozbiórki rozpoczęła się budowa nowego obiektu.

Projektem oraz wykonawstwem zajmowała się warszawska spółka SKB, która wygrała przetarg w formuje zaprojektuj wybuduj ogłoszony przez Polskie Koleje Państwowe.

Nowy dworzec w Miliku z najwyższymi standardami

Nowy dworzec w Miliku ma około 100 mkw powierzchni. Jego wygląd został dostosowany do otoczenia. Posiada dwuspadowy dach, a budynek zostanie częściowo przeszkolony. Po obu stronach budynku wybudowano również wiaty, które będą odchodzić bezpośrednio od ścian.

Nowy obiekt spełnia najwyższe standardy w zakresie obsługi podróżnych. Do ich dyspozycji jest też wiaty rowerowe oraz parkingi.

Warszawska spółka w ramach wartego prawie 60 mln zł zadania zajmuje się modernizacją i budową w sumie 12 dworców kolejowych w Dolinie Popradu. W ramach tych prac odmieniła również wygląda dworca w Żegiestowie.

Zabytkowy budynek z 1876 roku został rozebrany w 2022, co zmartwiło mieszkańców oraz miłośników kolei. Obawiają się, że elementy które od lat zdobiły tą stację przepadły i uległy zniszczeniu podczas rozbiórki. Szczególnie żałowali posadzki zdobiącej budynek od ponad wieku.

Bartłomiej Sarna, z wydziału współpracy z mediami w PKP S.A. zapewniał wtedy mieszkańców, że wszystkie prace prowadzone są zgodnie z przyjętymi założeniami, sztuką i poszanowaniem dla tego zabytkowego obiektu, a dworzec Żegiestów-Zdrój będzie odtworzony (odbudowany) na wzór historycznego obiektu zgodnie z projektem zatwierdzonym przez konserwatora zabytków. Murowana część dworca została zachowana, a reszta odtworzona. Dworzec prezentuję się okazale.

PKP SA połączyło nowoczesność z historią

Wnętrze dworca jest utrzymane w szarościach i bieli, która jest pożądana w nowoczesnej architekturze. Historycznego charakteru wnętrzu dodają wyeksponowane, ciemnobrązowe belki stropowe.

W poczekalni znajdują się ławki, gabloty oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Jest także toaleta, a pozostałą przestrzeń dworca zajmą pomieszczenia techniczne.

Zmieniło się również otoczenie budynku. Od strony drogi wojewódzkiej stworzono ścieżkę prowadzącą do specjalnej klatki schodowej wraz z windą. Dzięki niej będzie można się dostać na niższy poziom, co z pewnością będzie sporym udogodnieniem dla matek z wózkami, czy osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

- Dworce w Dolinie Popradu to perełki, warto dbać o te, nieraz zabytkowe, budowle. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uzyskają one nowy blask - mówił w 2020 roku Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dworce w Miliku i Żegiestowie lśnią nowym blaskiem. Zostały już otwarte dla podróżnych - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto