Dzień Pizzy i Tłusty Czwartek. Wielka kumulacja świąt, które kochają wszyscy!

OPRAC.: Akcja specjalna Dzień Pizzy i Tłusty Czwartek
Nie lada gratka dla wszystkich łasuchów. Już wkrótce, 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Natomiast 11 lutego będziemy zajadać się pączkami! Gotowi na wielkie świętowanie?

Międzynarodowy Dzień Pizzy to święto wszystkich fanów pizzy. Jeśli należycie do grona wielkich miłośników pizzy, poznając różne jej rodzaje, będziecie mogli poszerzyć swój kulinarny repertuar. Choć na co dzień posługujemy się tylko jednym, ogólnym określeniem tego wywodzącego się z kuchni włoskiej przysmaku, tak naprawdę rozróżnia się nawet kilkanaście jego odmian. Jak się okazuje, kultowa margherita, to zaledwie wierzchołek smakowej góry lodowej.

Dzień pizzy

Pizza pizzy nierówna!

Możemy rozróżnić trzy najważniejsze rodzaje pizzy, zawdzięczające swój smak regionalnym składnikom i tradycjom kulinarnym.

Na podium znajduje się pizza napoletana wywodząca się ze słonecznego Neapolu. Do najważniejszych składników należą pomidory San Marzano, tradycyjnie uprawiane w wulkanicznej glebie u podnóża Wezuwiusza, oraz oryginalna mozzarella z mleka bawolic. Jej cechą charakterystyczną jest mocno zarumienione ciasto o chrupiących brzegach. Pizza tego typu powinna być wypiekana jedynie w opalanych drewnem piecach.

Sycylijska pychotka i rzymski rarytas

Inną odmianą regionalną jest sfincione, czyli pizza sycylijska, cechująca się grubym spodem. W odróżnieniu od większości rodzajów jest ona przygotowana w prostokątnej blaszce.

Nie można pominąć również wywodzącej się ze stolicy pizzy rzymskiej, którą najczęściej mamy na myśli wspominając o tym włoskim rarytasie. Cienkie, średnio wypieczone ciasto oraz szereg ulubionych składników to najbardziej kultowe oblicze pizzy, rozpropagowane na całym świecie.

Polacy kochają dużo dodatków

W Polsce uwielbiamy pizzę… polską! Oczywiście obfituje w dodatki, które z ojczyzną Michała Anioła mają niewiele wspólnego. I tak, polskie receptury na pizzę zawierają rodzime wędliny, ogórki kiszone oraz regionalne sery, które wyjątkowo apetycznie komponują się z chrupiącym i świeżo wypieczonym ciastem drożdżowym.

Warto również podkreślić, że pizza to nasze ulubione danie, potrawa, którą najchętniej kupujemy w restauracjach i z przyjemnością zamawiamy do domu. Jada ją 96 proc. Polaków, a 73 proc. z nich robi to raz w miesiącu!

Gotowi na świętowanie?

123rf

Jego wysokość pączek, czyli król Tłustego Czwartku

11 lutego obchodzić będziemy Tłusty Czwartek. A jak Tłusty Czwartek, to wiadomo, że będziemy zajadać się pysznymi pączkami. Warto wiedzieć, że pączki były znane już w starożytnym Rzymie. Początkowo nie były przygotowywane jednak na słodko! Słodki pączek jest zapewne zapożyczeniem z kuchni arabskiej.

Również w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

Jerzy Kitowicz, ksiądz, polski historyk, pamiętnikarz i korespondent polityczny o pączkach pisał tak:

„Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet - wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.

I takie właśnie są współczesne pączki. Lekkie, puszyste i… wspaniałe! Jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że jeden pączek ma około 240 kalorii. W tłusty czwartek statystyczny Polak zjada 2,5 pączka.

Ale jak tu ich nie zjadać, jak stare powiedzenie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek. A Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
Nasmażcie i WY!

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- Pizzeria Zamkowa
- Pączkarnia Manufaktura
- Restauracka Mr`Jerry

Dodaj ogłoszenie