Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Łosia. Gdzie w Małopolsce można spotkać łosia?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Łoś to największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych na świecie
Łoś to największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych na świecie Pixabay
To wielkie zwierzę ostatnio można było zobaczyć nawet na ulicach miast, także w Krakowie. Choć w naszym regionie nie ma ich zbyt wiele, wiemy, gdzie w Małopolsce żyją łosie. Od kilku lat we wrześniu obchodzimy Dzień Łosia.

Dzień Łosia obchodzimy w Polsce od kilku lat. Inicjatorem ustanowienia Dnia Łosia jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Ma na celu zwrócić uwagę na bezcenne dziedzictwo przyrodnicze, a także - wyciągnąć nas na spacer do lasu. Nawet jeśli nie spotkamy łosia, będzie to z pożytkiem dla naszego zdrowia.

Tam, gdzie najczęściej ten wielki ssak jest spotykany, czyli w czterech parkach narodowych:

  • Biebrzańskim,
  • Kampinoskim,
  • Narwiańskim i
  • Poleskim
  • oraz w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych, jak również w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie oraz w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży odbędą się spacery edukacyjne, wycieczki terenowe i wyprawy śladami łosi.

Łoś to wielkie zwierzę, ale łagodne i płochliwe. To największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych na świecie! Samiec może ważyć nawet 740 kg. Żyje ok. 20 lat. Łoś jest samotnikiem. Szacuje się, że populacja łosia liczy 20 tys., a najwięcej ich żyje w północno-wschodniej części kraju. Związany jest głównie z podmokłymi leśnymi terenami, torfowiskami i mokradłami, ale wraz z nadejściem zimy przenosi się na suchsze tereny wyżej położonych lasów. Jest aktywny wczesnym rankiem i wieczorem. Najchętniej zjada pędy, gałązki oraz korę drzew i krzewów. przemierzając w ich poszukiwaniu znaczne odległości.

W Polsce obowiązuje całkowity zakaz polowań na łosie.

Łosie w pełnym majestacie można spotkać także w Małopolsce. Gdzie? W Puszczy Dulowskiej.

Puszcza Dulowska nie jest duża, ale bardzo urokliwa. Znajduje się między Krzeszowicami a Trzebinią, zajmując tereny pomiędzy autostradą A4 a drogą krajową nr 79 (w połowie drogi od Krakowa do Katowic). Część puszczy (południowa) jest podmokła (porastają ją lasy olchowe i bór bagienny), a część (północna) jest piaszczysta i sucha. Jak się domyślacie, to właśnie w południowej części Puszczy Dulowskiej, wśród meandrującej rzeki Chechło, łosie mają to, co lubią najbardziej: wodę i olchowe zarośla.

Można tu dotrzeć koleją (stacja PKP znajduje się tuż przy Puszczy Dulowskiej) lub samochodem: od strony Dulowej (wjazd znajduje się przy ulicy Tenczyńskiej, wzdłuż której można zaparkować samochód) albo z Młoszowej (od strony ulicy Szembeka). Duży parking znajduje się też obok remizy OSP w Dulowej. Można też pojechać do Rudna i połączyć spacer po puszczy ze zwiedzaniem zamku Tenczyn.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziś Dzień Łosia. Gdzie w Małopolsce można spotkać łosia? - Dziennik Polski

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto