Gala 'Najpopularniejszy sportowiec Sądecczyzny 2010' (ZDJĘCIA)

Rafał Kamieński
Plebiscyt "Gazety Krakowskiej" i firmy "De Gie" Dariusza Grzyba na Najpopularniejszego Sportowca powiatów sądeckiego, limanowskiego i gorlickiego rozstrzygnięty. Sensacji nie było, ale kilka niespodzianek - owszem. Na uroczystej gali w nowosądeckim lokalu Bohema rozdano nagrody i wyróżnienia. Tradycyjnie przyznaliśmy 10 statuetek dla sportowców, którzy zaskarbili sobie wdzięczność i uznanie kibiców i tym samym otrzymali najwięcej głosów.

Inny scenariusz trudno było sobie wyobrazić. Wygrała Justyna Kowalczyk. Mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska nagrody, rzecz jasna, osobiście odebrać nie mogła, bo zmierza pewnie po kolejną Kryształową Kulę. W piątek wygrała zawody w Rybińsku i umocniła się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Drugie miejsce przypadło Arkadiuszowi Aleksandrowi. Napastnik Sandecji od chwili pojawienia się przy ul. Kilińskiego zdobył dla klubu 15 bramek i tym samym jest najlepszym strzelcem swojego zespołu.

Rafał Dudek, zawodowy mistrz Polski w kick boxingu (formuła K-1), z roku na rok w naszym plebiscycie jest wyżej. To zawodnik w Polsce już uznany. Po sukcesach na krajowym podwórku postanowił postawić wszystko na jedną kartę i spróbował sił w Holandii, uznawanej z mekkę kick boxingu.

Waleczny sądeczanin spodobał się na tyle, że teraz trenuje z najlepszymi zawodnikami na świecie, takimi jak Badr Hari czy Melvin Manhoef. W ubiegłym roku podpisał kontrakt na zawodowe walki z potężą holenderską organizacją promotorską It Showtime. Teraz walczy przed kilkutysięcznymi widowniami, a za pośrednictwem stacji telewizyjnych oglądają go miliony. Kolejną walkę stoczy w Soczi.

Czwarte miejsce Marcina Zarychty nie jest zaskoczeniem. Golkiper był najmocniejszym i najpewniejszym punktem Kolejarza Stróże, z którym awansował do I ligi.

Kolejne miejsca należą do sportowców, którzy są przyszłością nie tylko lokalnego, ale polskiego sportu. Miejsce piąte przypadło Katarzynie Dulak, młodzieżowej mistrzyni Polski w biegach górskich, rekordzistce i mistrzyni Polski juniorek młodszych na dystansie 2000 m z przeszkodami. Swój rekord poprawiła o cztery sekundy i był to w ubiegłym roku trzeci wynik na świecie. Rezulatat dał jej prawo do startu w I Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Singapurze.

Szóste miejsce zajął Kacper Gondek, wicemistrz świata i mistrz Europy w slalomie kajakowym. Piękne tradycje kajakarstwa górskiego i sukcesy Startu Nowy Sącz są kontynuowane.

Na miejscu siódmym uplasowała się jedyna przedstawicielka ziemi gorlickiej Anna Wojna - jedna z najbardziej utalentowanych młodych biegaczek. Ubiegły rok przypieczętowała mistrzostwem Polski seniorów w biegu na 3000 m z przeszkodami.

Do dziesiątki "załapał" się również Tomasz Kowal. Znak, że zawody strongmanów mają liczne i wierne rzesze fanów. Siłacz z Krynicy od 10 lat jest w czołówce najmocniejszych facetów Polski i Europy. Mówisz strong man - myślisz Tomasz Kowal.

Miejsce dziewiąte wywalczył Krzysztof Tomaszek. Bokser ze stajni Jerzego Galary to mistrz Polski juniorów. Mistrzem Polski juniorów. w kat, do 91 kg został po wygranej na punkty 5-1 z brązowym medalistą Mistrzostw Europy Michałem Janickim z Prosny Kalisz. Ostatnio boryka się z kontuzją i na Grand Prix do Białegostoku ze swoim macierzystym klubem nie pojechał, ale zdaniem trenera Jerzego Galary to kandydat na igrzyska olimpijskie.

Grono laureatów zamyka szczypiornistka Beskidu Katarzyna Wańczyk. W ubiegłym sezonie podpora Beskidu 138 razy zmuszała bramkarki rywali do daremnej gimnastyki. Potrzebowała na to 20 spotkań.

Kibice głosowali również w siedmiu innych kategoriach. Najpopularniejszym trenerem wybrano Janusza Świerada (w 2010 prowadził Poprad Muszyna i juniorów Sandecji). Działaczem roku został prezes Łososia Łososina Dolna Marek Połomski, a odkryciem Kasandra Kozub, młoda tensistka, która podbija teraz młodzieżowe korty w Europie.

Za najsympatyczniejszą sportsmenkę uznano tensistkę Klaudię Gawlik, a za obiecujący talent Sebastiana Szczepańskiego - juniora Sandecji Nowy Sącz. W dwóch ostatnich kategoriach, czyli drużyna i sponsor, zwyciężyli Sandecja i Muszynianka.