Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chełmiec. Kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie. Z życiem pożegnało się 19 tys. kur

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Działania straży pożarnej i służb weterynaryjnych  trwały cztery godziny
Działania straży pożarnej i służb weterynaryjnych trwały cztery godziny KM PSP w Nowym Sączu
Odkryto kolejne ognisko ptasiej grypy w południowej Małopolsce. Chore zwierzęta znajdowały się w kurniku w miejscowości Krasne Potockie w gminie Chełmiec. Kilka godzin trwała wczorajsza (28 marca) akcja służb weterynaryjnych, straży pożarnej i specjalnej jednostki do eksterminacji i przewozu padłego drobiu. Do utylizacji trafiło aż 19 tys. kur. Sądeccy hodowcy drobiu muszą przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności.

FLESZ - Ceny aut mocno w górę

Po przypadkach ptasiej grypy w powiecie gorlickim (ta najprawdopodobniej dotarła tu z Podkarpacia), teraz choroba została wykryta na terenie Sądecczyzny. 24 marca zostało zgłoszone podejrzenie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Sączu. Padłe zwierzęta znaleziono w jednym z kurników w Krasnem Potockiem. Szczep ptasiej grypy trafił tu z województwa podkarpackiego wraz z transportem drobiu.

28 marca od wczesnego rana trwała akcja eliminacji ogniska tej groźnej dla ptactwa choroby. Na miejscu obecne były zastępy strażackie z OSP Krasne Potockie oraz JRG nr 1 w Nowym Sączu, przedstawiciele Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego w Nowym Sączu, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów, firma z Krynicy-Zdroju zajmująca się dezynfekcją pojazdów wjeżdżających  oraz firma zajmująca się przewozem padliny.

- Teren ogniska chorobowego wyznaczony został ogrodzeniem wokół kurników. Działania realizowane przez zastęp OSP Krasne Potockie przed przybyciem zastępu PSP polegały na rozłożeniu mat dezynfekcyjnych w trzech miejscach. Pierwsze przy wyjeździe z terenu ogniska chorobowego, drugi zlokalizowany w odległości około 20 m, a trzeci zlokalizowany przy wyjeździe na drogę gminną

– informuje st. bryg. Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Tarnowska Jednostka Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty była odpowiedzialna za zagazowanie pozostałego ptactwa i załadowanie na pojazd do przewozu padniętych zwierząt. Jednocześnie w trakcie działań pracownicy firmy dezynfekującej dezynfekowali pojazdy wjeżdżające i wyjeżdżające ze strefy. Działania służb trwały cztery godziny.

To nie koniec złych informacji, bo wystąpienie ptasiej grypy podejrzewane jest również w trzech gospodarstwach w powiecie limanowskim. Pobrane próbki od zwierząt trafiły już do laboratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto