Gmina Gródek nad Dunajcem

Redakcja
Gmina Gródek nad Dunajcem leży w południowo-wschodniej części Województwa Małopolskiego - należy do Powiatu Nowosądeckiego. Gmina rozciąga się od południowych brzegów Jeziora Czchowskiego, aż po południowo-wschodnie brzegi Jeziora Rożnowskiego na terenie Pogórza Rożnowskiego. Takie warunki geograficzne określiły jej charakter jako turystyczno-rolniczy.

Na terenie gminy Gródek nad Dunajcem znaleźć można spokój, czystość dziewiczej przyrody, a w niej świeże powietrze i gościnnych ludzi. Jest to kraina
z wszystkimi walorami widokowymi, tworzącymi niepowtarzalne piękno. Urodę tego miejsca dopełniają ślady historii bujnego rozkwitu osadnictwa i gospodarki. Najdłużej nad jeziorem trwa sezon dla wędkarzy, szczególnie tych, którzy preferują dyscyplinę spławikową. Jesienią w Bartkowej można złowić szczupaka, zaś w Gródku nad Dunajcem oraz w Lipiu sporego sandacza, a nawet suma. Zdaniem wędkarzy, od kilku lat, kiedy to w Nowym Sączu oddano do użytku oczyszczalnię ścieków, czystość wód Dunajca i Jeziora znacznie się poprawiła, a wraz z poprawą wróciły niektóre gatunki ryb.

Siedzibą gminy jest Gródek nad Dunajcem, który powstał z połączenia dwóch wsi Kobyle i Gródek. Rodowód miejscowości sięga XIV wieku, a nazwa Gródek odnosi się do jednego z zamków broniących doliny Dunajca, którego ruiny znajdują się na wyspie „Grodzisko”. Wzgórze, które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku i powstaniu w ten sposób Jeziora Rożnowskiego stało się wyspą, jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. Gródek nad Dunajcem w okresie letnim staje się często odwiedzaną miejscowością wypoczynkową, w której turyści znajdują bazę o zróżnicowanym standardzie, w tym: hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe.

INWESTYCJE

Gmina Gródek nad Dunajcem pracuje bardzo intensywnie nad rozwojem infrastruktury komunalnej. Podejmowane działania mają na celu poprawić maksymalnie komfort życia mieszkańców, a także uatrakcyjnić tereny gminy dla turystów i inwestorów.

1. Gospodarka wodno-ściekowa

Największy nacisk kładzie się w chwili obecnej na sprawy związane z gospodarką wodno- ściekową. W ramach podpisanej w 2010 roku z WFOŚiGW realizowany jest projekt pn. „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gminy Gródek nad Dunajcem na obrzeżach Jeziora Rożnowskiego” w ramach którego powstanie ok. 57,6 km sieci wodociągowej wraz z pompowniami, zbiornikami wyrównawczymi i stacjami uzdatniania wody i ok. 20 km sieci kanalizacyjnej z niezbędnymi przepompowniami ścieków. Przewiduje się również budowę 3 nowych oczyszczalni ścieków oraz modernizacji 2 już istniejących. Wartość całego projektu to ok. 74 mln zł w tym zakładane dofinansowanie to 85% kosztów kwalifikowanych.

W miejscach gdzie budowa sieci kanalizacyjnej jest nieuzasadniona ekonomicznie lub niemożliwa z technicznego punktu widzenia zdecydowano się na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Projekt, którego łączna wartość to ok. 1,1 mln zł jest w tej chwili na etapie odbiorów technicznych zamontowanych urządzeń. Wykonano łącznie 77 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina otrzymała na realizację tej inwestycji dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przygotowywane są kolejne inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej ale niestety ich realizacja uzależniona jest od środków finansowych, dlatego został złożony kolejny kompleksowy wniosek do PROW o dofinansowanie ze środków UE budowy następnych odcinków sieci wodociągowej w miejscowościach od Przydonicy do Jelnej (ok. 3,8 km sieci ze zbiornikiem wyrównawczym w Jelnej) oraz budowę wzdłuż trasy wodociągu 21 sztuk przydomowych ścieków. Realizacja projektu o wartości blisko 2,5 mln jest przewidziana na lata 2012-2013 po otrzymaniu dofinansowania.

2. Drogi gminne.

Sieć drogowa na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem poddana gruntownej modernizacji w latach 2006-2007 została mocno uszkodzona przez klęski żywiołowe, które nawiedzały teren Gminy w ostatnich latach, a szczególnie w roku 2010. Dzięki staraniom władz samorządowych w roku 2011 uzyskano pomoc z Budżetu Państwa na odbudowę infrastruktury drogowej. Otrzymane promesy pozwoliły na wykonanie łącznie ponad 13 km nowych nawierzchni asfaltowych i betonowych. Wartość wykonanych robót to ok. 4,8 mln zł w tym otrzymana pomoc ok. 4,5 mln zł. Trwają również starania o pozyskanie środków z Funduszu Solidarności na remont trzech odcinków dróg, których realizacja nastąpi prawdopodobnie w I połowie 2012 roku.

3. Edukacja.

Gmina dba o poprawę swojej bazy edukacyjnej i sportowej dlatego kosztem ponad 2,8 mln zł budowana jest kolejna sala gimnastyczna wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym - tym razem w Jelnej. Jej otwarcie planowane jest w 2012 roku. Oprócz robót budowlanych trwają intensywne poszukiwania środków pozabudżetowych aby zmniejszyć obciążanie finansowe Gminy związane z tą inwestycją.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów i ich prawidłowy rozwój ruchowy w roku 2011 Gmina wybudowała 8 placów zabaw przy szkołach w ramach rządowego programu Radosna- Szkoła. Praktycznie przy każdej szkole dzieci korzystają z barwnych i przede wszystkim bezpiecznych urządzeń. Wartość projektu wyniosła ok. 993,5 tys. zł, w tym otrzymane dofinansowanie 481,2 tys. zł.

4. Sport i rozwój wsi.

Troska o wizerunek miejscowości z terenu Gminy przejawia się przede wszystkim poprzez inwestycje mające na celu dać możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki otrzymanym środków z PROW 2007-2013 do końca wakacji wybudowano boisko wielofunkcyjne ogólnodostępne w m. Roztoka – Brzeziny. Powstał obiekt o nawierzchni poliuretanowej, ogrodzony i wyposażony w niezbędne urządzenia sportowe o wartości prawie 312 tys. zł, na które Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych.

Kolejny obiekt sportowy powstał w Rożnowie. Budowa kompleksu boisk (piłkarskie ze sztucznej trawy oraz wielofunkcyjne poliuretanowe wraz z oświetleniem i ogrodzeniem) w ramach programu Moje Boisko-Orlik 2012 zakończyła się na początku listopada br. Wartość robót to 932,6 tys. w tym środki z Ministerstwa Sportu 433,0 tys. oraz z Budżetu Województwa Małopolskiego – 304,0 tys. zł.

W Przydonicy trwa budowa remizy OSP przy której ma powstać kolejne boisko sportowe o nawierzchni poliuretanowej. Przejściowe kłopoty z Wykonawcą robót spowodują lekkie opóźnienie w zakładanym harmonogramie robót niemniej jednak otwarcie obiektu planowane jest nadal w 2012 roku. Na boisko sportowe czekają przede wszystkim uczniowie, którzy będą mogli korzystać obiektu na zajęciach WF –u. Boisko sportowe objętej jest również dofinansowaniem w ramach PROW na lata 2007-2013. Planowane koszty budowy boiska to ok. 0,5 mln zł z tego zakładane dofinansowanie 0,44 mln zł.

Gródek nad Dunajcem również poprawi swój wizerunek. Gmina złożyła wniosek i otrzymała dofinansowanie również PROW na „Zagospodarowanie centrum miejscowości Gródek nad Dunajcem poprzez budowę wielofunkcyjnych ogólnodostępnych boisk sportowych wraz z budową chodnika i oświetlenia ulicznego”. Zakres projektu obejmuje: budowę dwóch wielofunkcyjnych ogólnodostępnych boisk sportowych o nawierzchni poliuretanowej i nawierzchni ze sztucznej trawy, budowę chodnika przy drodze gminnej Gródek-Centrum na odcinku od drogi wojewódzkiej do Arki, budowę oświetlenia ulicznego przy drogach gminnych. Wartość projektu przekracza 926 tys. zł a zakładane dofinansowanie to 0,5 mln zł.

5. Odbudowa domów.

Gmina Gródek nad Dunajcem zgłosiła do Wojewody Małopolskiego największą ilość zniszczonych przez żywioł budynków mieszkalnych. Wojewoda małopolski podpisał umowy na odtworzenie wszystkich budynków, dla których została wydana decyzja o nakazie rozbiórki, a Gmina zadeklarowała chęć odtworzenia w ramach trybu I lub III. Łączne koszty odbudowy domów na terenie gminy przekraczają 6,2 mln zł.

WSPÓŁPRACA Z INNYMI SAMORZADAMI

1. Współpraca z gminami w ramach Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego (w ramach ZGJR realizowany jest w Bartkowej projekt kluczowy na kwotę około 12 mln zł, natomiast do tej pory zrealizowano część zadania na kwotę około 5,5 mln zł).

2. Współpraca partnerska z nadmorską gminą Mielno: w ramach tej współpracy corocznie odbywa się wymiana młodzieży szkolnej.

3. Współpraca z partnerską gminą Konstantynów Łódzki: w ramach tej współpracy odbywa się wymiana młodzieży oraz wymiana kulturalna.

4. Współpraca z partnerskimi gminami Bžany i Hervartov – wymiana kulturalna.

5. Współpraca z ukraińską gminą Solonka: działalność kulturalna i sportowa.

Działalność ta prowadzona jest na bazie Gminnego Ośrodka Kultury. Gminny Ośrodek Kultury swe zadania wykonuje w następujących placówkach:
– WDK w Gródku nad Dunajcem,
– WDK w Rożnowie,
– WDK w Jelnej,
– WDK w Bartkowej,
– świetlica w Roztoce-Brzezinach,
– Zespół Szkól w Przydonicy.

W strukturach GOK -u działają następujące zespoły:
1. Orkiestra Dęta im. Jana Dziedzica w Rożnowie.
2. Zespół regionalny w Rożnowie – 4 grupy.
3. Dwa zespoły muzyki rozrywkowej.
4. Kapela ludowa „Rożnowioki”.
5. Zespół tańca nowoczesnego w Gródku nad Dunajcem.
6. Grupa młodych wokalistów.
7. Trzy sekcje w ramach UKS – cyklistów, sztuk walki, żeglarstwa.
8. Drużyna brydża sportowego.
9. Koło turystyczne.
Od września 2010 r. powstała Szkoła Muzyczna I stopnia, w której uczy się 49 uczniów.

GOK prowadzi również działalność wydawniczą. Do tej pory ukazały się następujące tytuły:
1. Album Jeziora Rożnowskiego
2. Przyroda jeziora Rożnowskiego i okolic
3. Fasole „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca

www.grodek.iaw.pl

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3