Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Limanowa. Odpady wielkogabarytowe niemal zasypały jedną z wsi

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Fot. Archiwum portal informacyjny Limanowa.in; Gmina Limanowa
W miejscowości Sowliny tamtejsi mieszkańcy tak bardzo wzięli sobie do serca możliwość pozbycia się m.in. starych mebli, sprzętu RTV, pozostałości po remontach czy poniszczonych zabawek, że wystawili odpady wielkogabarytowe w kilku punktach wsi, zaraz przy drodze i przystanku autobusowym. Przez to, że nie zgłoszono wcześniej chęci pozbycia się śmieci, firma zajmująca się ich odbiorem… pozostawiła je na miejscu.

FLESZ - Tajemnica marchewki

od 16 lat

Sprawa wydarzyła się w maju br. Teraz Gmina Limanowa pamiętając o tamtym zamieszaniu przypomina: by odpady zostały w ogóle zabrane, trzeba je najpierw zgłosić w urzędzie. Odbiór śmieci odbędzie się już w październiku. Ogółem akcja jest przeprowadzana dwa razy do roku.

Pan Władysław Król, mieszkaniec gminy narzekał, że góra śmieci w Sowlinach - powstała z odpadów wielkogabarytowych - mocno straszyła swym widokiem. Ponadto ma nadzieję, że teraz wszystko przebiegnie o wiele sprawniej.

- Byłem tam, by obejrzeć to na własne oczy, bo ludzie mówili, że to aż wstyd. Śmieci zamiast zostać odebrane spod posesji danego mieszkańca, jak to ma miejsce w innych miejscowościach, zostały zgromadzone w kilku punktach wsi. Nie dość, że wyglądało to jak wyglądało, to jeszcze „fani złomu” od samego rana szukali w tych odpadkach cennych łupów, nie dając spać mieszkańcom. Raczej nie tak to powinno przebiegać - denerwuje się nasz rozmówca.

- Byliśmy zdziwieni tamtą sytuacją bowiem mieszkańcy już w momencie pobierania worków na odpady byli informowani o tym, że aby odebrano od nich odpady wielkogabarytowe, muszą to zgłosić. Rozwieszaliśmy także plansze informacyjne na ten temat. Ktoś chyba czegoś nie zapamiętał, nie doczytał – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Adam Górszczyk, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji w UG Limanowa.

- W maju pojawiły się trudności, ale liczymy na to, że teraz i w kolejnych latach będzie już lepiej. Planujemy też przekazać informacje o zbiórce w trakcie nabożeństw – dodaje. - Mieszkańcy muszą pamiętać o tym, że śmieci nie należy składować w centrach wsi. Później nie dość, że wygląda to nieestetycznie, zalega kilka dni, to jeszcze nieraz ktoś to szabruje.

Kierownik Adam Górszczyk przypomina, że jeśli firma odpowiedzialna za odbiór nie zdołałaby odebrać odpadów spod danej posesji, zatroszczy się o to gmina. Możliwe jest bowiem złożenie reklamacji. Nasz rozmówca przyznaje, że zgłoszenia dotyczące zbiórki odpadów wielkogabarytowych napływają do Urzędu Gminy, ale liczy na to, że będzie ich więcej. - Cały czas czekamy na kolejne zgłoszenia. Ważne, żeby tych składowisk poza posesjami było jak najmniej i był wzrosła świadomość, że warto wystawić je przed domem, co znacznie ułatwi działanie odpowiednim służbom – podsumowuje.

Jak zgłosić chęć pozbycia się odpadów wielkogabarytowych?

Gmina Limanowa wobec takich okoliczności wprowadziła zapis o konieczności zgłaszania chęci pozbycia się odpadów wielkogabarytowych. Wszystko po to, by firma odbierająca takie śmieci mogła pracować bez zakłóceń. Zgłoszenie powinno zostać zgłoszone najpóźniej tydzień przed terminem zbiórki.

Gmina na swojej stronie internetowej podaje, że by odpady zostały odebrane, trzeba ten fakt zgłosić wcześniej do Urzędu Gminy. „Jest to warunek KONIECZNY, by odpady zostały odebrane!” (pisownia oryginalna) - czytamy w komunikacie na gminalimanowa.pl.

Każdy z mieszkańców zainteresowany oddaniem odpadów wielkogabarytowych musi zgłosić chęć pozbycia się takich odpadków do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Gminy Limanowa (pok. nr 25) lub dzwoniąc pod nr tel.: 18 /263 00 24.

Gmina przypomina również, że obiór odpadów wielkogabarytowych odbędzie się w następujących terminach: 6 października (środa) - w Lipowem i Sowlinach; 7 października - w Bałażówce, Kisielówce, Koszarach, Łososinie Górnej, Makowicy, Młynnem, Nowym Rybiu, Pasierbcu, Rupniowie, Starym Rybiu i Walowej Górze; 13 października - w Kłodnem, Męcinie, Mordarce i Pisarzowej oraz 14 października - w Kaninie, Siekierczynie I i II, Starej Wsi I i II i w Wysokiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto