Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Łukowica

Redakcja
Rycerska wieś w cieniu sadów. 
Łukowica – duża i ludna wieś słynie ze wspaniałych sadów jabłoniowych i śliwowych. Istniała już w 1326 r., była niegdyś własnością rycerską, należącą do rodu Jastrzębców, a później Sędzimirów. W XVI i XVII w. działali tu arianie. Dziś największym skarbem gminy są jej mieszkańcy.


Wykorzystując liczne naturalne walory, łukowiczanie bardzo dbają o zachowanie równowagi w przyrodzie także poprzez proekologiczne inwestycje: indywidualne wodociągi i studnie, oczyszczalnie ścieków (także indywidualne) i kolektory w Łukowicy i Świdniku, sprzyjają ochronie środowiska.

W gminie nie ma sieci gazowej, natomiast niemal we wszystkich budynkach użyteczności publicznej są kotłownie olejowe, co przyczynia się do ochrony powietrza. 
Na komfort życia mieszkańców niewątpliwie wpływa dobrze rozwinięta sieć dróg, także rolniczych i osiedlowych. Jednak władze nie poprzestają na tym co już osiągnięto. Sukcesywnie zatem przybywa nowych dróg i chodników. Samorząd gminy przywiązuje także olbrzymią wagę do opieki nad dziećmi i młodzieżą. 
O poziomie życia mieszkańców najlepiej świadczą inwestycje, których w gminie nie brakuje.



Inwestycje sportowe


Głównym realizowanym w tym roku przedsięwzięciem była budowa kompleksu boisk sportowych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” w Jadamwoli. W skład tego nowoczesnego centrum wchodzą:


– boisko piłkarskie o nawierzchni z trawy syntetycznej o wymiarach 30m x 62m (pole do gry 26m x 56m). Aby podnieść poziom bezpieczeństwa całe boisko po obwodzie otoczone jest ogrodzeniem o wysokości 4m, a także wyposażone w piłkochwyty o wys. 6m. Również ze względów bezpieczeństwa bramki do gry w piłkę nożną zamontowane są na trwale do podłoża.

boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej o nawierzchni poliuretanowej o wym. 19,1 m x 32,1 m – ogrodzone po obwodzie ogrodzeniem o wys. 4m.

– murowany budynek sanitarno-szatniowy o powierzchni zabudowy 90,63 mkw. Jego powierzchnia użytkowa to 58,20 mkw. i jest on wyposażony w: 10 ławek, 26 szafek na odzież, biurko, krzesło, regał, umywalki 6 szt., prysznice 2 szt., miska ustępowa 4 szt., pisuar 1 szt.

– oświetlenie kompleksu. Dzięki 8 słupom oświetleniowym obejmującym całość terenu można swobodnie uprawiać sporty nawet po zmierzchu.
Wokół Orlika powstała także kompleksowa infrastruktura którą tworzą: chodniki, dojścia do obiektu i miejsca postojowe.


Całkowity koszt tej inwestycji to 1 086 794,50 zł

Dotacja z Ministerstwa Sportu 500 000 zł

Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego 250 000 zł



Drugą ważną inwestycją sportową była budowa sezonowego lodowiska, zlokalizowanego na części wielofunkcyjnego Orlika w Łukowicy. Dzięki niemu młodzież i dorośli w sezonie zimowym zyskali ciekawą i bezpieczną możliwość rekreacji. 

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 275 520 zł

Dotacja z Ministerstwa Sportu 137 760 zł



Rozbudowa oczyszczalni


Gmina bardzo duży nacisk kładzie na ochronę środowiska naturalnego, które jest jej bogactwem. W ramach PROW na lata 2007-2013, władze skierowały wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie inwestycji pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa istniejącej gminnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Świdnik oraz budowa sieci kanalizacja sanitarnej z jedną przepompownią ścieków w miejscowości Przyszowa”. Celem tego ważnego przedsięwzięcia będzie poprawa warunków życia mieszkańców miejscowości Przyszowa i Świdnik, a będzie on osiągnięty poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Przyszowej oraz rozbudowę i przebudowę istniejącej oczyszczalni ścieków w Świdniku
. Tym sposobem wydatnie poprawi się stan wód powierzchniwoeych i gruntowych w całej okolicy
Całkowity koszt to 7 559 283,05 zł

Oczekiwane dofinansowanie: 3 483 978 zł



Rozwój kultury


Do ważnych działań, prócz sporu i rozbudowy infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej, należy także tworzenie zaplecza kulturalnego. To właśnie z tego powodu rozpoczęto realizację operacji pn. „Adaptacja obory podworskiej na cele kulturalno–gastronomiczne w Łukowicy”.
 Ta ważna dla społeczności lokalnej inwestycja prowadzona będzie również w ramach funduszy pochodzących z PROW na lata 2007–2013. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i rozwijanie tożsamości wiejskiej mieszkańców sołectwa Łukowica. Kompleks, którego integralną częścią będzie obszerny parking samochodowy, po zakończeniu prac przyczyni się niewątpliwie do podniesienia atrakcyjności turystycznej Łukowicy.


Koszt tej inwestycji to 1 330 076,03 zł

Dotacja 500 000 zł

Warto zatem przyjechać do gminy Łukowica, by przekonać się, jak można harmonijnie łączyć nowoczesność z troską o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

www.lukowica.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto