Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górale to nie tylko Podhale. Ogłosili konkurs na pamiątki promujące Górali z innych części Małopolski

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Takie pamiątki nawiązujące do Górali Czarnych można było nabyć w Piwnicznej-Zdroju
Takie pamiątki nawiązujące do Górali Czarnych można było nabyć w Piwnicznej-Zdroju Arch. prywatne Justyny Deryng
Najpopularniejszymi góralskimi pamiątkami z Podhala są ciupaga, chusta w kwiaty i czerwone korale. Tymczasem Górale to nie tylko Zakopane i Nowy Targ. To także inne grupy etnograficzne, które Fundacja Mapa Pasji, przy wsparciu pięciu ośrodków kultury, chce wypromować. Temu ma służyć ogłoszony właśnie konkurs na pamiątkę Górala spoza Podhala.

Górale nie tylko na Podhalu

Tylko od wyobraźni uczestników konkursu zależy jaki typ pamiątki stworzą. Może to być drewniana figurka, magnes na lodówkę, przycisk do papieru, czy praktyczny gadżet z góralskim zdobieniem, jak chociażby otwieracz do butelek albo zapalniczka. Organizatorom zależy na oryginalności, nie można bowiem zgłosić prac, które już wcześniej zostały wykonane, a także nawiązaniu do danej grupy etnograficznej.

Suweniry mają bowiem prezentować Babiogórców, Orawian, Górali Nadpopradzkich, Górali Białych i Łemków oraz wspólna kategoria „Górali spoza Podhala”. Zgłaszane propozycje góralskich pamiątek powinny nawiązywać do kultury i przyrody wymienionych terenów, ich tradycji, rzemiosła, stosowanych materiałów, wzornictwa. Dobrze, by twórcy inspirowali się też wzornictwem współczesnym. Pamiątki powinny przypominać o miejscu, w które reprezentują.

- Naszym konkursem chcemy zwrócić uwagę na mniej znaną, ale niemniej fascynującą góralszczyznę spoza Podhala. To kulturowe dziedzictwo hipnotyzuje swoim bogactwem, różnorodnością oraz oryginalnością - wyjaśnia Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji, koordynatorka projektu „Skarby Górali spoza Podhala”. - Zależy nam również na tym, aby zachęcić i przyciągnąć nową publiczność do miejsc zamieszkiwanych przez różne grupy Górali.

Docenią na oryginalne pomysły pamiątek

Stąd właśnie włączenie do organizacji i jury konkursu przedstawicieli Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju, Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy.

- Na terenie tych pięciu gmin organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, które promują i chronią od zapomnienia tamtejsze grupy etnograficzne. To między innymi konkursy na góralskie godki, wydarzenia organizowane z okazji pasterskich świąt, nocy Kupały, czy owocobrania. A nawet konkursy na szopki i ozdoby bożonarodzeniowe z góralskimi motywami - wskazuje Justyna Deryng, p.o. dyrektor MGOK w Piwnicznej-Zdroju. - Każda z tych grup etnograficznych ma swoje tradycje, wzory, obyczaje. Warto więc promować tę różnorodność właśnie poprzez pamiątki dedykowane konkretnej grupie, a nie szeroko pojętej góralszczyźnie kojarzonej z ciupagami i kierpcami.

Prace można zgłaszać do 5 maja. Jedna osoba może przygotować maksymalnie trzy własne propozycje. Co istotne dostarczyć należy albo wizualizację graficzną pamiątki albo jej prototyp. Jury, w skład którego wejdą zaproszeni przez Fundację Mapa Pasji eksperci, jak i przedstawiciele wymienionych wyżej ośrodków kultury, wybiorą najlepsze projekty w każdej z sześciu kategorii, a ich twórcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

- Wybrane pamiątki zostaną też wyprodukowane i będą promować projekt „Skarby Górali spoza Podhala” – dodaje Justyna Deryng.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Górale to nie tylko Podhale. Ogłosili konkurs na pamiątki promujące Górali z innych części Małopolski - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto