Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorliccy policjanci kontrolują miejsca przebywania bezdomnych, sprawdzają sytuację samotnych. W ogrzewalni schronienie znalazło siedem osób

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 7 lat
W powiecie gorlickim nie ma schroniska dla bezdomnych, dlatego służby mundurowe szczególnie w okresie zaostrzenia warunków pogodowych są szczególnie wyczulone na kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby samotne, bezdomne, czy nadużywające alkoholu. Kontrolowane są więc nie tylko pustostany, ale też miejsca, gdzie osoby takie mogłyby się gromadzić i być narażone na wychłodzenie organizmu. W Gorlicach funkcjonuje ogrzewalnia, w której schronienie w takie chłodne dni mogą znaleźć wszyscy, którzy tego potrzebują. Okazuje się, że nie jest ona tylko czasowym miejscem schronienia. W tym momencie jest regularnym domem dla siedmiu osób.

Utrzymujące się trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia osób bezdomnych oraz mieszkających na działkach. Bezdomni często próbują się schronić w budynkach, które ze względu na zły stan techniczny przeznaczone są do rozbiórki.

Nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne również z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy. Wszystkim napotkanym osobom oferuje się pomoc i wskazuje miejsce, w których można znaleźć bezpieczne schronienie.

- Okres jesienno zimowy to trudny czas dla osób samotnych, bezdomnych i nieporadnych, ponieważ niskie temperatury stanowią dla nich bardzo wielkie zagrożenie - mówi asp. szt. Gustaw Janas, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach.

Policja jak co roku w tym okresie prowadzi wzmożone działania prewencyjno kontrolne w miejscach, gdzie przebywają bądź mogą przebywać osoby samotne, bezdomne lub znajdujące się pod wpływem alkoholu.

- Kontrolujemy parki, ogródki działkowe, opuszczone budynki, miejsca rzadko uczęszczane zimą, a także samotnie mieszkające osoby. Sprawdzamy każdy sygnał, aby nie dopuścić do wychłodzenia jakiejś osoby. Osoby potrzebujące pomocy kierujemy do ośrodków pomocy społecznej, natomiast inne osoby mogą skorzystać z noclegowni - dodaje policjant.

Na ten moment gorlicką ogrzewalnię, która mieści się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Gorlicach, tuż za ogrodzeniem budynku Komendy Powiatowej Policji na stałe zamieszkuje siedem osób. Teraz kiedy zima szczególnie daje się we znaki, a temperatura w nocy spada nawet poniżej -20 st. Celsjusza, szukających tutaj ciepła jest więcej.

Gorlicka noclegownia to niewielki budynek kontenerowy, który z założenia miał być miejscem, w którym można się ogrzać, napić czegoś ciepłego i przeczekać trudny czas. Na wyposażeniu jest tu więc tylko czajnik. Jest też dostęp do ciepłej i zimnej wody, umywalka i toaleta.
Wczoraj w noclegowni w samo południe zastaliśmy czterech mieszkańców. Pusty w momencie uruchamiania budynek, dzisiaj już takiego nie przypomina. Osoby tutaj przebywające zorganizowały sobie materace, koce, pościel. Wokół ścian leżą walizki, na wieszakach kurtki. Wszystko schludnie poukładane. Widać, że mieszkańcy dbają o to miejsce, bo przed budynkiem leży wycieraczka, śnieg przed kontenerem jest odgarnięty. W środku podłoga czysta. Jedni chodzą w skarpetach, inni w pantoflach.

- To nasz dom. Nic innego nie mamy. Miejsca tu niewiele, a w taki mróz musimy pomieścić się wszyscy. Siedmiu nas tutaj mieszka na stałe, ale teraz przychodzą kolejni - mówi jeden z domowników.

Liczba mieszkańców pokazuje skalę problemu - ukrytej bezdomności - tej, którą przyniósł los lub zbieg życiowych, trudnych doświadczeń, albo tej z wyboru, niejednokrotnie zdeterminowanej przez nałóg.

- Dlatego apelujemy do wszystkich, jeżeli mamy jakąś informację o osobie potrzebującej pomocy zimą albo widzimy jakąś osobę na ławce na ulicy lub znajdującą się w jakiejś trudnej sytuacji wymagającej pomocy. Nie bądźmy obojętni, nie bójmy się reagować i zawiadomimy odpowiednie służby. Wystarczy jeden telefon na numer 112, aby uchronić osobę przed wychłodzeniem i być może uratować czyjeś życie - dodaje Gustaw Janas.

Informacje o osobach bezdomnych oraz potrzebujących pomocy można przekazywać też za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. Trzeba jednak pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto