Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grybów. Osuwisko zagraża budynkom Caritas, doprowadzi do katastrofy budowlanej? Na jego zabezpieczenie wydali blisko 700 tys. zł [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Osuwisko oraz budynek Caritasu zostały zabezpieczone, jednak trzeba wykonać jeszcze wiele prac, że było bezpiecznie
Osuwisko oraz budynek Caritasu zostały zabezpieczone, jednak trzeba wykonać jeszcze wiele prac, że było bezpiecznie Małopolski Urząd Wojewódzki
Fragment zabezpieczonego kamiennym murem zbocza, na którym znajduje się budynek będący własnością Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas Diecezji Tarnowskiej w Grybowie, runął do koryta rzeki Białej w marcu 2020 roku. Od tego czasu jeden z obiektów Ośrodka został wyłączony z użytkowania. Dzięki zabezpieczeniom, które Caritas wykonał z własnych środków, budynek ma się nie zawalić. Trwa szukanie pieniędzy na zabezpieczenie osuwiska, projekt budowy już gotowy.

FLESZ - Walka z komarami. Kogo gryzą i jak z nimi walczyć?

od 16 lat

Osuwisko uszkodziło mur i budynek

Po tym jak doszło do uszkodzenia muru, sprawę zgłoszono do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ten wydał decyzję zakazującą dalszego korzystania z budynku, w którym mieściły się biura Caritasu. Osuwisko było konsekwencją zawalenia się murów oporowych wykonanych z kamienia naturalnego. Trzy z czterech kaskadowo ułożonych wzmocnień uległy zawaleniu. W konsekwencji odsłoniła się część fundamentów budynku biurowo-gospodarczego. Do momentu ustabilizowania terenu, nie można korzystać z tego obiektu.

Władze rządowe, samorządowe próbują znaleźć optymalne rozwiązania, aby zapobiec tej katastrofie budowlanej. Caritsa jest właścicielem tylko części murów, które się zapadły, reszta przebiega w granicach Wód Polskich. W poniedziałek (19 lipca) Łukasz Kmita, wojewoda małopolski wraz z samorządowcami i zastępcą dyrektora Wód Polskich Radosławem Radoniem rozważali różne opcje, które mogą przyczynić się do zabezpieczenia osuwiska i dalszej degradacji.

Osuwisko nadal jest niebezpieczne i istnieje prawdopodobieństwo, że może przesuwać się w kierunku rynku grybowskiego.

- Jeszcze nie zapadły żadne decyzje, nad tym muszą pochylić się prawnicy. Temat został po raz kolejny bardzo mocno poruszony i jesteśmy na dobrej drodze

- mówi w rozmowie z "Gazeta Krakowską" ks. Paweł Bobrowski, kierownik grybowskiego Caritasu, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu z wojewodą.

Caritas wydał już blisko 700 tys. zł (środki własne)na wykonanie zabezpieczeń wynikających z nakazu Nadzoru Budowlanego oraz projekt budowy. Budynek wyłączony z użytkowania został zabezpieczony przy pomocy stalowych opasek, poprzez odwierty i mikropalowanie wzmocniono mury, które były najbardziej zagrożone postępem osuwiska.

- To oczywiście działanie tymczasowe. To co dla nas najważniejsze, to fakt, że wszyscy eksperci są zgodni, że chorzy w naszym zakładzie są bezpieczni. Wiadomo, że chcielibyśmy kiedyś powrócić do obecnie zagrożonego budynku, by tam także udzielać świadczeń medycznych, ponieważ kolejki osób oczekujących są długie i każde miejsce jest bardzo pożądane - dodaje ks. Bobrowski.

Caritas dysponuje projektem budowlanym, który umożliwi za kilka miesięcy rozpoczęcie prac, ponad miesiąc temu dokumenty zostały złożone w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Oczekują na pozwolenie na budowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto