Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycja na Górze Parkowej za 20 mln złotych w końcu legalna. Kilka lat temu urzędnik sfałszował dokumenty, by wyłudzić dotację

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Kolejna rewolucja inwestycyjna na Górze Parkowej za 20 mln złotych. Remontu doczeka się główny trakt spacerowy od Polany Michasiowej na szczyt Góry Parkowej, ścieżka Zieglera od dolnej stacji dolnej stacji PKL w kierunku ulicy Zieleniewskiego oraz przejście od Ławeczki Kraszewskiego w kierunku Ogrodów Żywiołów. Ma powstać też oświetlenie i plac zabaw. Inwestycja ta, ze względu na sfałszowanie dokumentów nie mogła zostać wykonana w 2018 roku, teraz wszystko jest już legalne.

Miał być remont, a była sprawa w sądzie

Góra Parkowa jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Można na nią wyjechać odnowioną kolejką, ale także dla ceniących sobie aktywność wyjść ścieżką wiodącą przez las. Okazuje się, że i tam ma zostać przeprowadzona inwestycyjna rewolucja. To zadanie miało zostać wykonane jeszcze kilka lat temu, kiedy urząd sprawował Dariusz Reśko. W Parku Zdrojowym miało się wiele zmienić. W planach była m.in. przebudowa alejek spacerowych, które miały być wyłożone granitową kostką. Tylko miejscami, tam gdzie konieczne jest to ze względu na walory przyrodnicze parku, pozostałby szuter. Chętni mogliby spacerować nawet nocą, dzięki instalacji oświetlenia.

Nowe życie miały zyskać zabytkowe altany o wdzięcznych nazwach: Wanda, Marzenie, Grzybek i Michasiowa. Zanim jednak ruszyły prace doszło do wyborów samorządowych. Mieszkańcy uzdrowiska zdecydowali o zmianie burmistrza, a Piotr Ryba sukcesywnie zapoznawał się z dokumentacją projektów inwestycji, które rozpoczął jego poprzednik Dariusz Reśko. Okazało się, że przerobiono dokumentację wydaną przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, co potwierdził jeden z pracowników. W zaświadczeniach wymazano słowo „remont” i wpisano słowo „przebudowa”. Dzięki takiemu działaniu gmina uzyskała dotację ponad 5,7 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego. Gdyby został „remont”, gmina nie mogłaby ubiegać się o taką dotację. Sprawa miała swój finał w sądzie, konsekwencje za to poniósł były pracowników Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju.

Inwestycja w końcu powstanie

Teraz udało się uzyskać wszystkie pozwolenia konserwatorskie na rewitalizację Góry Parkowej, które obejmuje m.in. główny trakt spacerowy od Polany Michasiowej na szczyt Góry Parkowej, ścieżkę Zieglera od dolnej stacji dolnej stacji PKL w kierunku ulicy Zieleniewskiego oraz przejście od Ławeczki Kraszewskiego w kierunku Ogrodów Żywiołów. Projekt obejmuje budowę placu zabaw na Dietlówce- polanie nad pomnikiem Adama Mickiewicza.

- Teraz ten projekt jest już legalny, aktualnie w starostwie rozpoczyna się procedowanie pozwolenia na budowę. Ta inwestycja obejmuje duży zakres prac, liczymy że będzie to ok. 20 mln złotych, mamy na to dostać dofinansowanie - mówi "Gazecie Krakowskiej" Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Najprawdopodobniej prace po uzyskaniu środków (trzeci kwartał 2024) będą mogły ruszyć w 2025 roku.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto