Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak smakuje Lubelszczyzna i co jedzą mieszkańcy naszego regionu?

AG
Piotr Huszcz jest szefem kuchni w Restrauracji Piano w Lublinie
Piotr Huszcz jest szefem kuchni w Restrauracji Piano w Lublinie archiwum Piotra Huszcza
W ramach akcji kuliarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni regionów. Dziś zapraszamy Was w podróż po lubelskim świecie smaków.

- Na smak naszych produktów regionalnych składa się przede wszystkim nasz region, który jest po prostu wyjątkowy - mówi Piotr Huszcz, szef kuchni w Restauracji Piano w Lublinie. - Mamy dobrą glebę, region jest czysty, więc produkty są smaczne - dodaje.

Sztandarowym przysmakiem Lubelszczyzny jest oczywiście cebularz. Pszenny wypiek w kształcie okrągłego placka o średnicy od 15 do 20 cm pokryty cebulą wymieszaną z makiem zna każdy mieszkaniec naszego województwa. - Kiedyś cebularz miał formę drożdżówki w blaszce. Pamiętam, jak nawet moja babcia takie cebularze przyrządzała. Wtedy nazywało się to cebulnik, placek cebulowy. I cebularz i placek cebulowy to potrawy regionalne, robione od dawien dawna - wspomina Huszcz.

Pierwsze wzmianki o cebularzu i recepturze na jego wyrabianie sięgają XIX wieku. Jako pierwsi cebularza wypiekali Żydzi z lubelskiego Starego Miasta. Później popularność placka rozniosła się na całe województwo.

Cebularza, wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych nie może jednak wypiekać każdy. - Tylko kilka firm może wyrabiać oryginalnego cebularza. Ja przyrządzam właśnie drożdżowe placki cebulowe, upieczone w brytfance - opowiada Piotr Huszcz.

Nie tylko cebularz

Ale nasza regionalna kuchnia to nie tylko cebularz. Marchwiaki, gryczaki, kaczka czarna nadziewana, czy miód fasolowy to kolejne produkty, z których słynie Lubelszczyzna.

- Staram się używać produktów z Lubelszczyzny, mam swoich dostawców. Wiadomo, że te produkty są droższe, ale warto. Kupuję np. mleko od rolnika i sam wyrabiam ser biały, który przetwarzam - wędzę - mówi lubelski kucharz.

W swojej restauracji Huszcz przyrządza też właśnie kaczkę czarną. - Jest ona nadziewana musem z cielęciny i wątróbki. To typowa potrawa lubelska, znana z dziada pradziada. Ta oryginalna kaszka powinna być cała, ja niestety musiałem ją przerobić w sposób restauracyjny i podawać filety, obok których znajdowało się nadzienie - opisuje. Zarówno składniki, jak i sposób przygotowania kaczki są zgodne z tradycyjnymi.

Marchwiaki to z kolei półkruche ciasto zawijane z marchwią i makiem i pieczone. - Ja podawałem je np. z cielęciną, do której są dobrym dodatkiem - mówi Huszcz.

Przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl.

Przyślij swój przepis i wygraj telefon!
- Lubicie gotować? Macie ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na autorski przepis na danie z Waszego województwa. Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz. 23.59, w tytule e-maila wpiszcie „Smaki regionu”. Do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto