MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać żłobek i przedszkole? Rekrutacja do przedszkoli i żłobków

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Przy wyborze żłobka dla naszego malucha pomoże nam obserwacja dziecka
Przy wyborze żłobka dla naszego malucha pomoże nam obserwacja dziecka Pixabay
Dzieci to nasz największy skarb. Nic więc dziwnego, że myśl o tym, że trzeba je komuś oddać pod opiekę budzi u rodziców obawy i wątpliwości. Wybór żłobka czy przedszkola dla dziecka nie jest prostą sprawą. Podpowiadamy, czym się kierować i na co zwrócić uwagę. Najważniejsze, aby dziecko czuło się tam dobrze i bezpiecznie!

Partnerzy tematu tygodnia

Z racji obowiązków zawodowych większość rodziców decyduje się na oddanie swojej pociechy do żłobka, a jeśli jest już starsze, do przedszkola. Jak wybrać odpowiednią placówkę? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jak wybrać najlepszy żłobek?

Na początek można poszukać porad w internecie. Kolejnym krokiem powinno być zebranie podstawowych informacji o żłobkach i przedszkolach znajdujących się w okolicy i sprawdzenie ich w rejestrze gminy lub miasta.

Najważniejsze, aby dziecko czuło się dobrze w przedszkolu czy żłobkuMagda Marszałek

Bardzo dobrze, jeśli wśród znajomych mamy osoby posiadające dzieci w zbliżonym wieku do naszych, które mają już jakieś doświadczenia związane ze żłobkiem lub przedszkolem. Nie ma lepszego źródła informacji niż osoby, które sprawdziły coś na własnej skórze, dlatego warto poprosić ich o radę. Na pewno zwrócono uwagę, czy w żłobku dba się o wykwalifikowaną kadrę, czy jest to miejsce przyjazne dzieciom, starające się o harmonijny rozwój dzieci, zaspokojenie ich potrzeby ruchu, przytulenia, wreszcie - czynności higieniczne.

Trzeba się dowiedzieć o jadłospis i podejście personelu do kwestii zdrowego odżywiania Pixabay

Wybór żłobka dla dziecka nie jest prostą sprawą. Na tak wczesnym etapie życia dziecka, najważniejsze będą obserwacje rodzicielskie. Maluszek przecież nie powie ci, czego chce.

Obserwacja dziecka to absolutna podstawa. Następnie trzeba przygotować sobie listę pytań i dokładnie przepytać osobę, która przedstawi Wasz potencjalny żłobek. Do takiego spotkania trzeba się dobrze przygotować. Dopytać, jak wygląda kwestia zaopatrzenia dziecka do żłobka (od ubranek, poprzez pieluszki jednorazowe i pościel).

Dziecko, które dosyć wcześnie rozpocznie przygodę ze żłobkiem, najczęściej bez większych kłopotów adaptuje się do przedszkola. Taki maluch wcześniej też nabiera odporności na drobnoustroje. Maluchy w żłobkach szybciej też uczą się życia w społeczności; obserwują siebie nawzajem w różnych sytuacjach. Jest to przydatne w pracy nad rozwojem dziecka.

Harmonijny rozwój dziecka jest dla rodziców bardzo ważnyPixabay

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wyboru żłobka, warto skorzystać z dni adaptacyjnych. Jest to kilka dni, w których możemy towarzyszyć maluchowi w poznawaniu nowego miejsca i ludzi. Dzięki temu nie tylko dziecko łatwiej oswoi się z nową sytuacją, ale także my będziemy mieli szansę przekonać się, jakie podejście mają pracownicy do podopiecznych i w razie jakichkolwiek wątpliwości, zareagować.

Wybór odpowiedniego przedszkola także nie jest łatwy. Aby nasza pociecha dostała się do wybranej placówki, tematem trzeba się zainteresować o wiele wcześniej. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od tego miejsca – edukacji ogólnorozwojowej, integracji społecznej, edukacji muzycznej, sportowej czy plastycznej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole?

 • jadłospis i podejście personelu do kwestii zdrowego odżywiania,
 • bezpieczeństwo w przedszkolu,
 • liczebność grup oraz ilość przypadających opiekunek,
 • jak wygląda adaptacja,
 • jak wygląda komunikacja przedszkola z rodzicami,
 • lokalizacja przedszkola,
 • zajęcia dodatkowe,
 • opłaty.

Wielu rodziców bardzo mocno bierze pod uwagę lokalizację przedszkola. Liczy się nie tylko miejsce, do którego trzeba dowieźć dziecko, ale również czas dojazdu z przedszkola do pracy rodzica.

Ważna jest także współpraca przedszkola z rodzicami. I to nie tylko w kwestii organizowania spotkań z rodzicami, ale również informacji jaka płynie od wychowawcy każdego dnia, podczas odbierania dziecka z przedszkola.

Przedszkole to nie miejsce, które zapoczątkuje proces edukacji dzieckaPixabay

Obecnie rodzice są bardziej wymagający i świadomi niż kiedyś. Nie wystarczają już tradycyjne zajęcia edukacyjne. Ważny jest optymalny rozwój, nauka języków i wykorzystanie pełni możliwości. Z reguły, im szersza oferta wyboru zajęć, tym większe zainteresowanie rodziców daną placówką. Rodzice wiedzą, ze warto zadbać o urozmaicone zajęcia sportowe, naukę języków i rozwijanie zainteresowań.

Co oferują przedszkola:

 • Zajęcia dodatkowe. Przedszkole nie tylko opiekuje się dzieckiem, kiedy rodzice są w pracy, ale zajmuje się również edukacją i wychowaniem. Placówki proponują szeroką gamę zajęć plastycznych, muzycznych, językowych i sportowych.
 • Wychowanie. Wartości, jakimi kieruje się placówka są ważne. Wysoce oceniane są programy autorskie (m.in. o profilu: artystycznym, muzycznym, językowym, sportowym, Montessori)
 • Zdrową żywność. Wzrastająca świadomość żywieniowa oraz stale rosnące grono wegetarian i wegan, powoduje, że liczne placówki wychodzą naprzeciw tym potrzebom.
 • Oczyszczacze powietrza. W wielu miejscowościach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, a dla rodziców zdrowie dziecka jest najważniejsze. Także rodzice alergików doceniają takie użyteczne urządzenia.

Do przedszkola można zapisać dziecko 3-, 4-, 5-letnie. Sześciolatki mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, które może odbyć się w przedszkolu lub w szkole (w tzw. zerówce). W wyjątkowych sytuacjach dziecko swoją przygodę z edukacją może zacząć kiedy ma 2,5 roku. Jednak o tym decyduje dyrektor placówki. Wówczas nie bierze ono udziału w standardowej rekrutacji.

Warto poświęcić trochę czasu na zebranie informacji, aby wybrać dla swojej pociechy miejsce, wspierające rozwój oraz zapewniające dziecku opiekę i bezpieczeństwo.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- Katolickie Przedszkole Niepubliczne
- Przedszkole Sióstr Felicjanek
- Klub Maluszka Adaś- żłobek

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto