Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki kierunek studiów wybrać? Krakowskie uczelnie oferują wiele ciekawych nowości. Sprawdź!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Zastanawiasz się właśnie nad wyborem kierunku studiów? Może któraś z edukacyjnych nowości przypadnie ci do gustu.
Zastanawiasz się właśnie nad wyborem kierunku studiów? Może któraś z edukacyjnych nowości przypadnie ci do gustu. 123RF
Technologie przemysłu 4.0, energetyka wodorowa, dziennikarstwo społeczne, twórcze pisanie, studia polskie dla cudzoziemców – to tylko niektóre z ciekawych nowości, które zaoferują w nadchodzącym roku akademickim krakowskie uczelnie wyższe. Starają się one na bieżąco dostosowywać swoją ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy.

W ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego co roku pojawiają się ciekawe nowości. W nadchodzącym roku akademickim będzie można studiować na pięciu nowych kierunkach. Pierwszym z nich jest chemia zrównoważonego rozwoju (studia II stopnia). W kontekście dużego zapotrzebowania na specjalistów wdrażających nową politykę środowiskową w Polsce można przewidywać, że absolwenci tego kierunku będą w kolejnych latach pożądanymi na rynku pracy ekspertami.

Kolejna z debiutujących w tym roku propozycji UJ to kierunek twórcze pisanie (II st.), który uczy przede wszystkim posługiwania się literackim językiem polskim w tworzeniu tekstów artystycznych i użytkowych. Studia te doskonale wpisują się w potrzeby branży kreatywnej i szeroko pojętej humanistyki.

Wydział Polonistyki UJ przygotował także propozycję adresowaną głównie do kandydatów z zagranicy, mianowicie studia polskie dla cudzoziemców. To unikalne w skali kraju studia I stopnia, które dają cudzoziemcom szansę na nauczenie się języka polskiego, ale także na poznanie literatury, historii i kultury naszego kraju. Ukończenie tych studiów daje przygotowanie potrzebne np. do pracy jako nauczyciel języka polskiego jako obcego lub tłumacz.

Na absolwentów studiów I stopnia czeka w ofercie UJ kolejna nowość: studia strategiczne nad Azją. To kierunek dla tych, którzy chcą pracować np. jako specjaliści z zakresu stosunków międzynarodowych ze znajomością jednego z języków orientalnych (arabskiego, chińskiego, japońskiego albo koreańskiego).

Piąty z nowych kierunków na UJ to laboratoria kultury współczesnej (II st.). Ukończenie tych studiów daje przygotowanie potrzebne do pracy w organizacjach kultury i sztuki, m.in. w charakterze krytyków sztuki, kuratorów, animatorów życia wspólnotowego.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wzbogacił swą ofertę o aż 11 nowych kierunków. Wśród nich znalazły się m.in. dziennikarstwo i dziennikarstwo społeczne. Ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych pracą w szeroko rozumianych mediach jest także kierunek media content & creative writing. UP będzie od przyszłego roku jednym z trzech ośrodków w Polsce przygotowujących osoby do pracy w muzeach na kierunku turystyka historyczna i muzealnictwo, (realizowanym we współpracy z Muzeum Krakowa). Duże zainteresowanie już dziś budzi także kryminalistyka, która pozwala na poznanie zagadnień z różnych dziedzin nauki.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie od roku akademickiego 2022/23 uruchamia kilka nowych kierunków, w tym m.in. studia I stopnia w języku angielskim na nowym kierunku Food Processing, Safety and Quality (Przetwórstwo, bezpieczeństwo i jakość żywności).

Swoją ofertę rekrutacyjną bardzo mocno odświeżyła w tym roku Akademia Górniczo-Hutnicza. Uczelnia ma kilka nowości na studiach I i II stopnia. Na I stopniu najciekawsza z nich to technologie przemysłu 4.0 – kierunek będący odpowiedzią na zapotrzebowanie wprowadzania na coraz większą skalę technologii cyfrowych w przemyśle. Druga nowość na I stopniu to inżynieria procesów przemysłowych. Warto także wspomnieć o kilku nowych specjalnościach. Na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu będzie to kosmiczne górnictwo otworowe – unikatowa specjalność nastawiona na kształcenie w obszarze poszukiwania i pozyskiwania zasobów kosmicznych.

Jeśli zaś chodzi o studia II stopnia na AGH, wśród nowości znajdziemy m.in. kierunki: energetyka wodorowa, materiały i technologie dla energetyki i lotnictwa czy zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja. Do tego dodać jeszcze trzeba inżynierię bezpieczeństwa, Metallurgical Engineering oraz Modern Materials Design and Application.

Politechnika Krakowska zaprasza na nowe studia na kierunkach budownictwo i transport w języku ukraińskim. Tę unikatową ofertę przygotował Wydział Inżynierii Lądowej. – Zniszczona wojną Ukraina będzie potrzebowała wielu fachowców, którzy poprowadzą jej odbudowę, w przygotowaniu kadr chcą pomóc nasi specjaliści – wyjaśnia rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.

Studia będą miały formułę niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W pierwszym semestrze zajęcia będą prowadzone całkowicie po ukraińsku, w drugim – po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć mogłaby być prowadzona po polsku, z elementami zajęć po ukraińsku (w razie potrzeby). Chodzi o to, by pomóc kandydatom z Ukrainy m.in. w pokonaniu bariery językowej. Studenci uczyliby się jednocześnie przedmiotów inżynierskich i języka polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaki kierunek studiów wybrać? Krakowskie uczelnie oferują wiele ciekawych nowości. Sprawdź! - Dziennik Polski

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto