Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie róże wybrać, żeby długo kwitły i nie chorowały? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby nie mieć problemów z różami

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 16 lat
Róże są nazywane królowymi ogrodów i rzeczywiście prezentują się pięknie. Jednak bywają też kapryśne i chorowite, dlatego do ogrodu warto wybierać odpowiednie typy róż, które są wytrzymałe i obficie kwitną. Radzimy, jakie róże wybierać, żeby nie mieć problemów z ich uprawą. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę, żeby dobrze rosły i kwitły.

Spis treści

Róże są piękne, ale bywają kapryśne

Zadbane, zdrowe i obficie kwitnące róże, to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Obecnie istnieje mnóstwo ich odmian, ale do uprawy w ogrodzie warto wybierać te najmniej kłopotliwe i najbardziej wytrzymałe, bo róże bywają kapryśne i czasami mogą sprawiać problemy.

Kwiaty róży rabatowej Cherry Girl
Wybierając róże do ogrodu, warto zwrócić uwagę na rabatowe, okrywowe i parkowe, a także z Certyfikatem ADR, który jest wydawany najbardziej wytrzymałym odmianom, jak np. Cherry Girl. Katarzyna Laszczak

Zdarza się, że przemarzają, chorują, tracą liście i słabo kwitną lub kwitną tylko raz w roku, przez resztę sezonu pozostając jedynie umiarkowanie atrakcyjnymi krzewami. Jeśli więc chcemy cieszyć się ich urodą jak najdłużej, nie martwiąc się przy tym o ich zdrowie, poszukajmy takich odmian, które będą długo kwitły lub powtarzały kwitnienie, a także nie będą szczególne podatne na choroby (w tym głównie popularną czarną plamistość liści róży) i wrażliwe na niskie temperatury.

Jakie róże wybierać do ogrodu?

Trudno będzie nam znaleźć je wśród eleganckich, smukłych, wysokich róż wielkokwiatowych, nazywanych sztamowymi, które doskonale nadają się do wazonu, ale niespecjalnie sprawdzają się jako ozdoba rabaty. Znajdziemy ich natomiast sporo wśród łatwych w uprawie i mało wymagających:

  • róż okrywowych,
  • okazałych róż parkowych (krzaczastych)
  • oraz mniejszych od nich róż rabatowych.

W końcu nie bez powodu to właśnie takie róże wybierane są do obsadzania skwerów i parków w zieleni miejskiej. Co prawda z ich kwiatów trudno będzie nam stworzyć elegancki, efektowny bukiet, ale za to będziemy mogli podziwiać je na rabacie przez długie tygodnie.

Sadzonki róż z certyfikatem

W poszczególnych grupach róż istnieje całe mnóstwo odmian do wyboru, dlatego trudno jest wskazać te najlepsze, tym bardziej że każdego roku trendy się zmieniają, a na rynku przybywa coraz więcej nowych odmian. Różne zestawienia róż wskazują też inne odmiany tych najlepszych, najpiękniejszych i najodporniejszych. Warto natomiast poszukać roślin, z certyfikatem jakości ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung), gdyż posiadające go odmiany róż uznane są za najwytrzymalsze, najmniej wymagające, najmniej podatne na choroby i tym samym najlepiej nadające się do uprawy w ogrodach (zestawienie takich odmian znajdziemy m.in. na stronie Wikipedii).

Róże okrywowe, parkowe i rabatowe. Czym się różnią?

Dobrze jest też wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne grupy odmian, dzięki czemu łatwiej będzie nam podjąć decyzję o ich zakupie.
Róże zaliczane do okrywowych nie są szczególnie wysokie, bo dorastają zwykle do ok. 40-50 cm wys., mocno się natomiast rozrastają na szerokość, ładnie okrywając grunt swoimi ukwieconymi pędami. Rzadko chorują i są dość wytrzymałe na niskie temperatury. Często kwitną też przez cały sezon letni lub powtarzają kwitnienie.
Róże parkowe mają za zadanie robić wrażenie, dlatego zwykle rozrastają się w okazałe, gęste, duże krzewy, osiągające nawet ponad 2 m wysokości. Podobnie jak róże okrywowe, nie są szczególnie chorowite i dość dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami.
Na ogrodowych rabatach doskonale sprawdzają się też róże rabatowe, które są mniejsze i bardziej kompaktowe niż róże parkowe. Niestety, choć wiele z nich długo i obficie kwitnie lub powtarza kwitnienie, częściej od róż parkowych i okrywowych padają ofiarą czarnej plamistości liści róży i bez ochrony już w połowie sezonu mogą tracić liście i ładny wygląd.

Co zrobić, żeby róże długo i pięknie kwitły?

A co zrobić, aby cieszyć się urodą róż jak najdłużej? Przede wszystkim należy zapewnić roślinom odpowiednie stanowisko, czyli miejsce słoneczne i ciepłe oraz żyzne, próchnicze, lekko wilgotne, najlepiej gliniasto-piaszczyste podłoże. W sezonie warto też zasilać rośliny odpowiednimi nawozami dla róż lub roślin kwitnących (z przewagą potasu i fosforu), a w razie przedłużającej się suszy, systematycznie podlewać.
Z reguły róże z wymienionych grup nie wymagają zimowej ochrony, mimo to późną jesienią dobrze jest kopczykować podstawę krzewów ziemią, co pozwoli ochronić korzenie przed większymi spadkami temperatur.
Bardzo ważnym zabiegiem w uprawie róż jest też cięcie, które powinno być dostosowane do danej grupy odmian. Bez względu jednak na cięcie podstawowe, które jest nieco inne dla poszczególnych grup, w sezonie warto systematycznie usuwać z krzewów przekwitłe kwiatostany, przycinając je tuż nad pierwszym lub drugim liściem znajdującym się pod kwiatami.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie róże wybrać, żeby długo kwitły i nie chorowały? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby nie mieć problemów z różami - RegioDom.pl

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto