Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie zwierzęta żyją w sądeckich lasach? Trwa liczenie drapieżników [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Trwa liczenie dużych drapieżników zamieszkujących lasy Beskidu Sądeckiego. Pogram monitoringu beskidzkiej fauny prowadzi Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz spółka Mentor Consulting. W projekcie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska biorą udział dwa sądeckie nadleśnictwa - Nawojowa oraz Piwniczna - Zdrój.

FLESZ - Nowy groźniejszy kleszcz dotarł do Polski

Stanisław Michalik, nadleśniczy z Piwnicznej, wyjaśnia, że liczenie drapieżników z sądeckich lasów to pokłosie większego projektu, w którym brały udział gminy nadpopradzkie będące członkami Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

- Zakończył się on dwa lata temu, ale w tym czasie zamontowano w sądeckich lasach około 100 fotopułapek. Dostarczyły one unikalnego materiału dotyczącego nie tylko dużych drapieżników, ale i innych zwierząt bytujących na
Sądecczyźnie - wyjaśnia.

Aktualny projekt potrwa do końca roku, zaś jego autorów interesuje populacja takich zwierząt jak rysie, niedźwiedzie czy wilki. Stanisław Michalik zaznacza jednak, że drapieżniki latają także nad naszymi głowami.

- Mowa tutaj chociażby orłach przednich, orlikach krzykliwych, bocianach czarnych czy puszczyku uralskim - wylicza.

Nadleśniczy uspokaja także turystów i wyjaśnia, że spotkania z dużymi drapieżnikami należą do rzadkości.

- Większość z nich prowadzi nocny tryb życia jak chociażby wilki czy rysie - mówi.

Prędzej mamy szansę spotkać lisy, które często bytują w pobliżu ludzkich domostw, a nawet niedźwiedzia szukającego pożywienia np. w pasiece.

Choć na razie nie znamy zatem dokładnej liczby wszystkich większych drapieżców, wiadomo, że w Beskidzie Sądeckim żyje około 10 procent krajowej populacji rysi.

- Nasz region oferuje im znakomite warunki do życia - gęste lasy, półki skalne, łatwą możliwość znalezienia pożywienia - wyjaśnia Stanisław Michalik.

W lasach Beskidu Sądeckiego nie brakuje również wilków, których populacja liczy około 20 -25 osobników. Choć nie brakuje zwierząt będącym naturalnym pokarmem watahy, zdarza się, że wilki wybierają łatwiejszą zdobycz w postaci zwierząt hodowlanych.

Coraz częściej zdarza się również, że mieszkańcy wspominają o spotkaniu niedźwiedzia. W tym wypadku trudno jednak stwierdzić, czy mamy do czynienia z lokalnym osobnikiem, czy też przybyszem z terenu Słowacji.

Wycieczka z dzieckiem maksymalnie w godzinę jazdy od Nowego ...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto