Artur Bogacki
Natalia Pacierpnik w ME zajęła 6. miejsce w K-1, a z koleżankami z kadry w rywalizacji zespołów wywalczyła brąz Andrzej Wisniewski / Polskapress
Trzy medale w konkurencjach zespołowych i trzy występy w indywidualnych finałach - to dorobek polskich kajakarzy górskich w mistrzostwach Europy w slalomie, które odbyły się w Liptowskim Mikulaszu.

Medal dużej imprezy zawsze cieszy, ale nie ma co ukrywać, że sukcesy w rywalizacji zespołów to sprawa drugorzędna. Na Słowacji Polacy wywalczyli srebrne krążki w męskim K-1 (Dariusz Popiela, Michał Pasiut, Jakub Brzeziński) i C-1 Kacper Sztuba, Grzegorz Hedwig, Michał Wiercioch), a panie w K-1 (Natalia Pacierpnik, Dominika Brzeska i Klaudia Zwolińska) dołożyły brąz. Po takim otwarciu nadzieje na udany występ w konkurencjach startach były zasadne, jednak nie powiększono dorobku.

W K-1 kobiet dobry wynik uzyskała Natalia Pacierpnik (KKK Kraków). Doświadczona zawodniczka awansowała do finału, w którym wywalczyła 6. miejsce. Szansa na podium była, krakowianka miała 4,77 s starty do zwyciężczyni (1,72 s do medalu), a w tym były 4 pkt karne.

„Niedosyt jest, bo medal był w zasięgu. To mnie tylko motywuje do dalszej pracy, a dopiero początek sezonu. W drużynie zdobyłyśmy z dziewczynami brąz. Tak że wracam z medalem. I z dobrym nastrojem” - napisała Pacierpnik na FB.

Występ w K-1 nie udał się Klaudii Zwolińskiej (Start Nowy Sącz). Piąta zawodniczka ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio w kwalifikacjach uzyskała 2. wynik. W półfinale jednak zarobiła aż 150 pkt karnych w końcowej części trasy (za ominięcie trzech bramek) i o finale trzeba było zapomnieć.

Dwóch finalistów mieliśmy w męskim K-1. Dariusz Popiela (Start) ostatecznie zajął 8. pozycję, do podium też nie brakło wiele. Do zwycięskiego Czecha Jiriego Prskavca stracił 4,41, do medalu - 1,31 s. Natomiast Michał Pasiut (AZS AWF Kraków) miał problemy na trasie, a karne punkty za ominięcie bramki oznaczały ostatnie miejsce w finale - 15.

„Ten sport nauczył mnie, że trzeba brać co jest i nie będę gdybał, tylko zasuwał dalej” - zaznaczył Popiela na FB.

Polacy startowali także extreme slalomie, nowej konkurencji. Zwolińska dopadła w półfinale, Pasiut - w ćwierćfinale.